Rate this post

1. Sapa – Qyteti i mjegullës

Rajoni malor veriperëndimor i Vietnamit është i famshëm për malet e tij madhështore dhe bukurinë poetike. Sapa – një nga destinacionet tërheqëse turistike që shumë turistë e duan në veriperëndim është një qytet i mjegullës, qyteti i fjalës “dashuri” që ngjitet pas turistëve nga bukuria romantike e fshatrave Cau May dhe Cat Cat; fusha me dredha-dredha me tarraca; malet që prekin retë si maja Fansipan, mali Ham Rong; tipare unike kulturore të popullit veriperëndimor; Së bashku me shumë specialitete të shijshme të njerëzve këtu si sqetullat e derrit, salmon, bli i freskët, kajotë, … Duke ardhur në Sapa, ju jo vetëm që mund të admironi bukurinë madhështore natyrore, fshatrat paqësore, por edhe të uleni në një teleferik të veçantë për në majën e Fansipan, shikoni retë që notojnë dhe eksploroni bukurinë e shenjtë në malin më të lartë në Indokinë.

Po shikoni: Destinacion i nxehtë turistik 2022

*

Sapa – pikë e bukur e kontrollit

2. Da Nang – Qyteti i Urave

Në udhëtimin për të zbuluar Vietnamin Qendror, nuk mund të injoroni destinacionin turistik të Da Nang. Ky është qyteti i shumë urave të bukura si Ura e lumit Han, Ura e Dragoit, Ura Thuan Phuoc, Ura e Dashurisë; plazhe të pacenuara dhe poetike si plazhi My Khe, plazhi Non Nuoc, plazhi Xuan Thieu, … dhe shumë peizazhe të tjera të bukura si mali Ngu Hanh Son, gadishulli Son Tra, Ghenh Bang… Jo vetëm pamje të bukura, por edhe të bukura Ky vend tërheq turistët edhe me shumë shije tërheqëse Da Nang si vermiçeli i kalitur, viçi, petë Quang, orizi i pulës etj.

*

Ura e famshme e Dragoit Da Nang

3. Hoi An – Destinacioni turistik më tërheqës në Vietnam

Përveç Da Nang, Hoi An është një destinacion që nuk duhet humbur kur të vini në Vietnamin Qendror. Hoi An është i famshëm për muret e tij të arta, lulet shumëngjyrëshe të rrugëve, shtëpitë e lashta, ndërtesat qindra vjeçare që janë kulmi për vizitorët që të mos mërziten kurrë nga ky qytet. Hoi An është gjithashtu konvergjenca e shumë atraksioneve tërheqëse dhe argëtuese si Cu Lao Cham, plazhi Cua Dai, vendi i shenjtë My Son, fshati perimesh Tra Que, etj. Përveç peizazhit të bukur, kuzhina këtu tërheq edhe shumë turistë. me pjata të shijshme si Cao Lau, Petë Quang, wonton,…

*

Regjistrimi i bukur Hoi An Ancient Town

4. Da Lat – Qyteti i të dashuruarve

Qyteti i mijëra luleve Da Lat, një nga 10 destinacionet më të nxehta turistike në vitin 2022, me bukuri poetike, klimë të freskët dhe shumë pjata të shijshme, Da Lat është atraksioni kryesor turistik në vendin tonë. Bukuria romantike e Da Lat bën që shumë njerëz të bien në dashuri. Ejani këtu, mos harroni të kontrolloni atraksionet e jashtëzakonshme si mali Langbiang në Da Lat, liqeni Xuan Huong, liqeni Tuyen Lam, plantacioni i kafesë Me Linh, etj. Në motin e ftohtë të Da Lat, pjatat e shijshme këtu si p.sh. Snring rolls, hotpot me kallamar, kek i lagur me zemra pule, … nxehtë, aromatik, më tërheqës. Për të rinjtë e dashuruar, Da Lat është takimi ideal, hapësira romantike malore, ajri i ftohtë është ideal për një udhëtim.

*

Qyteti i mijëra luleve Da Lat

5. Moc Chau – Pllaja e luleve brilante

Xem thêm :   Trình độ Chuyên Môn Là Gì? Danh Mục Trình độ Chuyên Môn - THPT Thanh Khê

Moc Chau ndodhet në veriperëndim, është një zonë e shkëlqyer malore me ngjyra tipike lulesh dhe një temperaturë ideale për pushime, duke shmangur vapën. Nëse dëshironi të admironi bukurinë e freskët të ditës së pranverës dhe të përzieni me atmosferën e gjallë të udhëtimit pranveror të pakicave etnike në veriperëndim, Moc Chau do të jetë destinacioni më ideal. Tingulli i Khen-it të popullit Thai dhe H’Mong do të sjellë një ndjenjë të paharrueshme dhe lulet e shkëlqyera kudo do t’ju bëjnë të mos dëshironi të largoheni nga ky vend.

*

Heart Tea Hill në Moc Chau

Atraksionet më të bukura turistike në Moc Chau janë komuna Dong Sang, pylli me pisha Ban Ang, kodra e çajit Moc Suong, qyteti Moc Chau, shpella Ban On, ujëvara Dai Yem, maja Pha Luong, ujëvara Chieng Khoa, kopshti i kumbullave. Na Ka. Me një klimë të butë dhe të freskët, Moc Chau është gjithmonë një destinacion tërheqës për turistët. Përveç peizazhit të bukur, kuzhina këtu i magjeps vizitorët edhe me shumë pjata të shijshme si mishi i buallit të kuzhinës, peshku i përroit, viçi kao, njeriu taro, kërmijtë prej guri, …

6. Phu Quoc – Parajsa e ishullit

Asnjëherë nuk pushoi së qeni “hot”, nuk është rastësi që perla Phu Quoc njihet si një parajsë turistike. Phu Quoc zotëron plazhe me rërë të bardhë, që shtrihen disa kilometra me ujin simpatik të detit blu. Snorkeling është aktiviteti më popullor në Phu Quoc që të gjithë duan ta përjetojnë një herë. Për më tepër, turizmi Phu Quoc nuk është vetëm kaq, vizitorët mund të shkojnë edhe në pyll, të ngjiten në male, të notojnë në përrenj, të vizitojnë fshatrat e peshkimit, të vizitojnë kopshtin zoologjik, parkun argëtues Vinpearl Land dhe të shijojnë ushqime të freskëta deti.

*

Ishulli Phu Quoc

7. Hue – “Muse” e Vietnamit Qendror

Kryeqyteti antik i Hue, qyteti i njerëzve mikpritës, qyteti i lumit paqësor të Parfumit, qyteti i specialiteteve qendrore, qyteti i trashëgimisë dhe qyteti i Kështjellës Perandorake, mauzoleu. Hue ka një bukuri të qetë, ëndërrimtare me shumë vlera kulturore dhe historike. Një turne në Hue do t’ju kthejë në tokën që dikur ishte kryeqyteti i dinastisë Nguyen, ku u zhvilluan ngjarjet më të rëndësishme të dinastisë së fundit feudale në Vietnam. Duke vizituar ato vepra arkitekturore, do të merrni kohë për të kujtuar të kaluarën dhe për të gjetur hijeshinë e një “muze” të bukur në rripin qendror të tokës.

Në veçanti, mos e humbisni mundësinë për t’u ulur në një varkë për të shëtitur përgjatë lumit Parfum, për të shijuar çaj dhe për të dëgjuar muzikë mbretërore Hue. Dhe shijoni shumë pjata të shijshme nga kuzhina mbretërore dhe kuzhina popullore Hue si çaji, keku me filtër, vermiçeli i viçit, orizi me midhje etj.

*

Fshati Huong Thuy Xuan Hue

8. Nha Trang – Qyteti bregdetar

Bukuria piktoreske e destinacionit turistik Nha Trang lë një përshtypje të pashlyeshme në zemrat e vizitorëve. Gjiri Nha Trang dikur u votua si një nga gjiret më të bukur në botë dhe është gjithashtu një destinacion turistik që tërheq turistë vendas dhe të huaj. Duke ardhur në këtë qytet të bukur bregdetar, ju do të admironi peizazhin e bukur natyror të Gjirit të Van Phong, Gjirit Ninh Van, ishullit Diep Son, etj. Në ditët e nxehta të verës, ju mund të ecni përreth dhe të zhyteni në ujin e detit. Në gjelbërim, eksplorimi i ishujve të bukur në Nha Trang nuk do të jetë asgjë më e mrekullueshme. Vinpearl Land, Tu Binh, Ninh Van Bay, Hon Tam, Hon Chong … janë destinacionet më mbresëlënëse që mund të vizitoni kur të keni mundësinë të udhëtoni në Nha Trang.

*

Gjiri Vinh Hy

9. Ha Long – mrekulli natyrore e botës

Destinacioni turistik Ha Long Quang Ninh nuk mund të injorohet, ky është një nga destinacionet më tërheqëse në vendin tonë. Me një sipërfaqe deri në 1,553 km2 duke përfshirë 1,900 ishuj gëlqerorë me shumë forma të bukura dhe të gjalla dhe një nga 7 mrekullitë natyrore të botës, vizitorët do të zbulojnë shumë shpella dhe ishuj unikë.Ishuj të bukur si Dragon Eye Island, Ngoc Vung Ishulli, Ishulli Con Coc etj. Krahas peizazhit të bukur, ky vend ka edhe shumë specialitete të shijshme si ëmbëlsira me kallamar, safflower, goca deti të pjekura në skarë, sambar, …

*

Gjiri Ha Long

10. Ninh Binh – Kompleksi i peizazhit skenik

Duke iu referuar destinacionit turistik verior të Ninh Binh, shumë vizitorë do të mendojnë menjëherë për kompleksin e peizazheve të Trang An, Tam Coc – Bich Dong, kryeqytetin antik Hoa Lu, shpellën Mua, faltoren Bai Dinh, shpellën Am Tien,… Kur duke udhëtuar jashtë vendit për herë të parë duke ardhur në natyrën madhështore këtu, nuk ishte befasuese. Veçanërisht për turistët vendas, përvoja të tilla si kanotazhi me varkë dhe ngjitja në malin 73 Trang An janë një përvojë e paharrueshme. Në veçanti, duke udhëtuar për në Ninh Binh në sezonin e orizit të pjekur, vizitorët do të interesohen edhe më shumë për fushat e arta të orizit midis maleve madhështore, pranë lumit të qetë.

Përveç peizazhit të bukur, toka e Ninh Binh tërheq gjithashtu njerëz nga e gjithë bota me specialitete të shijshme si orizi i djegur, vermiçeli i mbirë, vermiçeli i ngjalës, mishi i dhisë…

*

Ninh Binh Turizëm

Edhe pse pandemia është ende e ndërlikuar, viti 2022 pritet të jetë një vit më optimist për turizmin. Nevoja për të kompensuar pushimet e humbura për shkak të pandemisë është rritur, vendet “të nxehta” në Vietnam janë më të nxehta se kurrë, ndërsa festa e gjatë e Vitit të Ri Hënor po afron. Pra, ku janë vendet ku turistët vietnamezë duan të kthehen në 2022? Le të Udhëtimi në Hong Ngoc Ha eksploroni 10 destinacion në Vietnam më të njohurit në 2022 përmes përmbledhjes më poshtë.

Xem thêm :   Giải Mã Áo Cưới Giấy 2

Phu Quoc (Kien Giang), qyteti i parë ishull i Vietnamit, është destinacioni që shumica e turistëve duan të vizitojnë këtë vit. Ishulli është i rrethuar nga 150 km vijë bregdetare, në të cilën ka shumë plazhe të bukura si Bai Truong, Bai Khem… dhe pyll parësor në veri të ishullit. Zona detare e Phu Quoc ka 22 ishuj të mëdhenj dhe të vegjël, nga të cilët shumë ishuj janë shfrytëzuar për turizëm si Hon Thom, Hon May Rut, Hon Mong… Veçanërisht, vitet e fundit, Phu Quoc është zhvilluar në me një ritëm të shpejtë, të shpejtë, duke sjellë një sërë përvojash turistike me 5 yje, blerje dhe argëtime të klasit botëror.

*
*

Da Lat (Lam Dong) me avantazhin e motit të freskët gjatë gjithë vitit, peizazheve romantike, shumë pika kontrolli, qyteti është gjithmonë destinacion në Vietnam tërheq turistë gjatë gjithë vitit, veçanërisht turistët nga Ho Chi Minh City në udhëtime të shkurtra. Da Lat po hyn në sezonin e lulëzimit të kajsisë së qershisë, vizitorët mund të admirojnë lulet në Lac Duong (rrëzët e malit Lang Biang), rreth liqenit Tuyen Lam, shpatit Da Quy…

Sapa (Lao Cai) ka mot të freskët gjatë gjithë vitit, ka një “destinacion jetësor” të majës Fansipan dhe shumë zona turistike si fshati Cat Cat, fshati Ta Van… Provinca Lao Cai ka shumë atraksione të famshme si Y Ty (rrethi Bat Xat) me pamje të pacenuar, Bac Ha ku ruhet identiteti i popullit etnik malësor.

*

Danangqyteti i urave është gjithmonë në renditje destinacion në Vietnam më i dashur. Qyteti është një konvergjencë e shumë potencialeve turistike të tilla si një vijë bregdetare 30 km e gjatë, rezervati natyror Ba Na – Nui Chua, gadishulli Son Tra me douc langur të rrallë me krahë kafe. Për më tepër, qyteti zotëron vendpushime të bukura, atraksione dhe përvoja të tilla si Kodrat Ba Na, mali Ngu Hanh Son, lundrimet e lumenjve gjatë natës.

Xem thêm :   Girl's Day Là Ai? Ai Có Biệt Danh Nữ Hoàng Nữ Quyền Kpop? - THPT Thanh Khê

Ha Long (Quang Ninh) – një gji i trashëgimisë me 1600 ishuj gëlqerorë, të valëzuar në ujërat e gjelbër. Ishujt tokësorë janë të banuar, me florë dhe faunë të pasur. Në veçanti, gjiri është gjithashtu shtëpia e shumë shpellave të bukura, ku ka gjurmë të jetës njerëzore nga mijëra vjet më parë.

*

Nha Trang, kryeqyteti i provincës Khanh Hoa, zotëron shumë plazhe, ishuj dhe gjire të bukura. Përveç kësaj, qyteti ka gjithashtu shumë atraksione interesante dhe pika fotografike si Muzeu Oqeanografik, zona piktoreske Hon Chong, argjinaturë me qilim të gjelbër myshk, kulla Ponagar…

*

Ha Giang me peizazhe natyrore madhështore dhe të pacenuara si pllaja shkëmbore Dong Van, kalimi Ma Pi Leng, rrugica Tu San dhe lumi Nho Que. Krahas kësaj, krahina tërheq vizitorë edhe nga identiteti dhe jeta e popullit etnik malësor dhe sezoni i përvitshëm i luleve si hikërror, lule mustardë, lule pjeshke…

*

Trashëgimia kulturore e qytetit të lashtë Hoi (Quang Nam) i bën përshtypje vizitorëve nga bukuria e qetë e lumit Thu Bon. Dikur një skenë e ngarkuar tregtare, ky vend ruan trashëgiminë arkitekturore të qindra viteve më parë, me një përzierje bukurie midis Vietnamit, Japonisë dhe Kinës. Duke ardhur në Hoi An, vizitorët mund të bëjnë një shëtitje në mes të rrugës me shtëpi të lyera me ngjyrë të verdhë, çati me myshk dhe konfeti përpara verandës ose të marrin një varkë me shportë për të vizituar pyllin e kokosit në Bay Mau, për të vizituar Cu Lao Cham.

Shihni më shumë: Ekspozita e turizmit 2022 do të zhvillohet nga data 8, hapja e panairit ndërkombëtar të turizmit vitm në 2022

*

Con Dao (Ba Ria Vung Tau) është destinacion në Vietnam e preferuara e shumë turistëve. Duke ardhur në ishull, vizitorët përjetojnë një sërë përvojash si pushtimi i 3 pikave që shënojnë ujërat territoriale të Vietnamit, lëshimi i breshkave të vogla në det, vizita e varrit të Vo Thi Sau…

*

Së fundi, Binh Thuan njihet si “princesha e fjetur” për shkak të potencialit të saj për turizëm pranë plazhit Mui Ne. Jo vetëm deti, krahina ka edhe kodra të ulëta, duna rëre të paprishura, shumë skena të bukura. Në veçanti, toka ka një kulturë të pasur dhe histori të gjatë si kultura Champa me monumentet e kullës Po Sah Inu, tempullit Po Klong Mohnai.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Địa Điểm Du Lịch Hot 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *