Rate this post

Udhëtimi juaj në Tet 2022 do të jetë më emocionues me sugjerimet e reja të udhëtimit nga Klook Vietnam. Vendosni në fletore përvojat “të mirëfillta” dhe bëhuni gati për të shkuar!
Krishtlindjet e kaluara, Viti i Ri Hënor 2022 erdhi menjëherë pas vetëm një muaji, duke e bërë atmosferën festive të zgjasë me plot energji pranverore. Në ditët e para të vitit, përveç ribashkimit me familjen, kjo është edhe një mundësi që njerëzit të udhëtojnë për të pritur pranverën, të shijojnë momente emocionuese me miqtë dhe të afërmit dhe të përgatiten për një vit të vërtetë.lulëzon.
#ekip
A ka ndonjë plan të ri familja jonë Klook apo ka bërë diçka të re për frymën “F5”! Nëse ende po pyesni veten për destinacionin e ardhshëm, sugjerimet e mëposhtme tërheqëse për udhëtimin e Vitit të Ri 2022 premtojnë t’ju sjellin udhëtimin më të plotë pranveror.

*

Duke iu referuar destinacioneve turistike të jashtëzakonshme të Jugut në fillim të vitit, Ho Chi Minh City është padyshim i domosdoshëm. Ky qytet është në thelb i gjallë, edhe më i gjallë në festën e Tet me lojëra popullore, muzikë në rrugë dhe drita lulesh shumëngjyrëshe që varen nëpër rrugë. Dhe veçanërisht, aktivitetet e argëtimit, argëtimit, ngrënies, kujdesit shëndetësor po funksionojnë vazhdimisht, duke ofruar shërbime të larmishme për udhëtimin tuaj Tet 2022.

*

Mirësevini 2022 me një seancë shijimi të programit të artit A O Show, një cirk shumë unik bambuje, që kombinon imazhin e bimëve fshatare të rritura në shtëpi në Vietnam dhe një melodi rinore dhe moderne beatbox. Përveç kësaj, do të jeni gjithashtu të kënaqur me teknikat e aftë të cirkut dhe lëvizjet e kërcimit bashkëkohor nga kërcimtarë profesionistë që kanë pushtuar audiencën në 4 kontinente.

Po shikoni: Ku të udhëtoni për Tet 2022

*

Nëse po kërkoni të provoni një aktivitet të ri pa shpenzuar shumë kohë duke u praktikuar, ejani në klasën e kanotazhit SUP të Klook. Për ata që vijnë në këtë sport për herë të parë, do të mësoni disa teknika bazë të vozitjes SUP me një instruktor profesionist.
Në këtë klasë të veçantë, Klook kombinon gjithashtu përcjelljen e ju përtej lumit Saigon, eksplorimin e kanalit të kokosit, shikimin e lindjes dhe perëndimit të diellit të bukur në lumin Saigon. Ftoni miqtë tuaj të provojnë këtë vozitje argëtuese dhe të shëndetshme SUP!

*

Një mbrëmje e ëmbël në bordin e Indochina Junk në lumin Saigon është gjithashtu një ide e mirë për të filluar atë 2022. Indochina Junk është një nga anijet me një histori të gjatë turizmi, e besuar nga shumë turistë dhe saigonezë.
Duke ardhur në këtë përvojë romantike, ju keni mundësinë të shijoni pjatat e përgatitura bukur, të shikoni shfaqje arti dhe të shijoni flladin e freskët të lumit dhe skenën e mrekullueshme të natës së Saigonit. Ju duhet ta provoni këtë darkë shumë të veçantë në bord!

*

Ngan Dinh është një restorant i famshëm kinez në Saigon, i vendosur në katin e 5-të të Hotel Windsor Plaza. Këtu do të shijoni shumë pjata me shije të guximshme kantoneze. Nga hapësira, ushqimi e deri te faqosja, të gjitha nxjerrin një pamje të sofistikuar, të përpiktë në çdo detaj. Restoranti Ngan Dinh është një takim i njohur i kuzhinës për darkuesit e shquar. Dhe me kupon ekskluziv nga Klook, me siguri adhuruesit e kuzhinës kineze nuk do të mund ta refuzojnë.
Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni ngrënie preferenciale në restorant dhe të përdorni dhomën e hotelit Windsor Plaza Hotel gjatë ditës për të kaluar më shumë kohë argëtuese dhe për të përdorur lehtësirat falas në hotel. Gjithashtu kishte gjithmonë të drejtë!

Tet është koha kur e gjithë familja kalon kohë së bashku, duke shijuar atmosferën e ditëve të para të vitit. Dhe udhëtimi konsiderohet një aktivitet interesant për anëtarët që të lidhen dhe të krijojnë kujtime të paharrueshme.

Pas një viti të vështirë, këtë vit të ri, le të shijojmë udhëtime të mrekullueshme me familjen dhe miqtë në vend! Nëse nuk dini ku të shkoni natën e Vitit të Ri me familjen tuaj; Shikoni disa nga këto monumente mahnitëse për pushimet tuaja!

Xem thêm :   Những câu tục ngữ về thiên nhiên thời tiết, các câu tục ngữ về thiên nhiên

1. Ku duhet të udhëtoni gjatë Tet? Top 10 destinacionet turistike më tërheqëse në vend

Pas një periudhe të gjatë të pandemisë, udhëtimet po rikuperohen nga viti 2022; dhe patjetër do të shpërthejë me këto vende dhe shërbime tërheqëse për Vitin e Ri Hënor 2023. Kjo është edhe koha kur lançohen paketat stimuluese të turizmit vendas.

Kështu, edhe udhëtimet e brendshme në festën e Tet do të kenë më shumë stimuj. Nëse ende po pyesni se ku të udhëtoni për Tet; Provoni sugjerimet e mëposhtme!

1.1 Kampi Coco Beach – Binh Thuan

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet?

Camp Coco Beach është një plazh i bukur në La Gi Town, provinca Binh Thuan; 175 km nga Ho Chi Minh City. Në vitet e fundit, Coco Beach Camp është kthyer në një “fenomen turistik” që e gjejnë shumë turistë.

Duke ardhur në Coco Beach Camp, do të ndiheni sikur po hyni në një botë tjetër. Sepse plazhi këtu është i ndryshëm nga dekorimi i tij në atmosferën e tij të gjallë dhe të gëzueshme. Jashtë detit blu, rërë e bardhë, diell i artë; Coco Beach Camp zotëron gjithashtu shtëpi të bukura shumëngjyrëshe, një bar të stilit Havai dhe një skenë madhështore.

Përveç kësaj, çdo fundjavë dhe mbrëmje festash, ky vend organizon edhe festa emocionuese me dritë dhe muzikë, duke i shërbyer nevojave maksimale argëtuese të vizitorëve.

1.2 Diep Son Island – Nha Trang

*

I vendosur në rajonin e bukur Qendror, Diep Son Island është një destinacion interesant për pushime në Tet për shumë familje vietnameze

Nëse jeni adhurues i plazheve të pacenuara dhe unike, por nuk dini ku të udhëtoni gjatë Tet, një sugjerim për ju është Diep Son Island, Nha Trang. Përveç plazhit të pastër, peizazhit të paprishur, ky vend ka edhe një shteg unik ecjeje nën det.

Rruga nën det është gati 700 metra e gjatë, rreth një metër e gjerë dhe vetëm rreth gjysmë metër mbi ujë. Kjo rrugë lidh ishullin Diep Son me ishullin e madh, kështu që nga këtu mund të lëshoni këmbët tuaja zbathur dhe të lëvizni butësisht. Herë pas here do të ketë copa peshqish që notojnë pranë këmbëve tuaja; Dallgët përplasen dhe rëra mbush këmbët, një idilike e papërshkrueshme.

1.3 Vinh Hy Bay – Ninh Thuan

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet?

Ku duhet të udhëtoni këtë Tet në Vietnamin Qendror? Rreth 40 km në verilindje të Phan Rang – qyteti Thap Cham. Vinh Hy konsiderohet nga shumë turistë si “një gji piktoresk” në rrethin Ninh Hai, provincën Ninh Thuan. Ky është një destinacion i mrekullueshëm për ju dhe familjen tuaj në ditët e para të vitit.

E vendosur në mes të maleve dhe pyjeve madhështore, Vinh Hy duket si një oqean i madh blu. Thjesht duhet të qëndroni në një shkëmb të vogël afër ujit ose të uleni në një varkë për të parë fundin e këtij gjiri.

Edhe pse është ende mjaft i egër dhe nuk është shfrytëzuar shumë, ka ende resorte dhe resorte luksoze për të pushuar dhe relaksuar. Përveç kësaj, mund të sillni edhe tenda dhe sende të tjera të nevojshme për të kaluar natën në një tokë të zbrazët pranë detit.

Xem thêm :   Tập Đoàn Giải Mã Số Học Miễn Phí, Diễn Đàn Giải Mã Số Học

Disa vende ku mund të eksploroni në gjirin Vinh Hy përfshijnë Shpellën Rai – Nui Chua, shkëmbinjtë e lashtë koralorë, …

1.4 Qyteti i Vjetër Dong Van – Ha Giang

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet? Qyteti i Vjetër Dong Van – Ha Giang është një zgjedhje e shkëlqyer

Ha Giang I famshëm për pllajën shkëmbore Dong Van, me kalime gjarpëruese dhe të rrezikshme, por edhe shumë të bukura dhe madhështore. Udhëtimi në pllajën shkëmbore Dong Van është një mundësi për të provuar guximin tuaj me kalim të lartë dhe humnerë. Qëndrimi në majë të Cu Mushkërive; Ju mund të shihni peizazhin madhështor përreth.

Jo vetëm bukuria madhështore e vendit në Dong Van na pushton, por edhe pjatat shumë të njohura si orizi Lam Bac Me, qulli au tau, wonton, vera e misrit… gjithashtu i bëjnë vizitorët të kujtohen përgjithmonë.

1.5 Zona turistike e Liqenit Dai Lai – Vinh Phuc

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet?

Zona turistike e liqenit Dai Lai ka një klimë të butë dhe të freskët me male simpatike, sipërfaqe të qetë liqeni dhe pemë të gjelbra të siluetuara kundër sipërfaqes së liqenit. Duke ardhur në Dai Lai, mos harroni të vizitoni ishullin Ngoc, ishullin e shpendëve, vizitoni faltoren Linh Thong që ndodhet pikërisht në kampusin e ishullit Ngoc.

Përveç kësaj, ka edhe aktivitete rekreative si shëtitja me varkë rreth liqenit, peshkimi në liqenin Dai Lai që me siguri do t’ju sjellë momente relaksi të butë dhe do të krijojë kujtime të bukura me familjen tuaj. Disa pjata mjaft tërheqëse që mund të shijoni kur vini në Dai Lai janë: orizi lam, njeriu i derrit, peshku i vogël i skuqur, pula e pjekur në skarë, bualli i skuqur me gjethe maske…

1.6 Ly Son Island – Quang Ngai

*

Ishulli Ly Son është gjithashtu një destinacion turistik që nuk duhet humbur gjatë Tet

Jo aq i mbushur me njerëz dhe aktiv sa Phu Quoc ose Con Dao, ishulli Ly Son në provincën Quang Ngai ruan ende egërsinë e tij të qetë. Duke ardhur këtu, do të keni mundësinë të admironi peizazhet e bukura si fari i madh, shtëpia komunale e fshatit An Hai, mali Thoi Loi, faltorja Am Linh, faltorja Duc – porta To Vo, …

Pjatat e veçanta dhe përjetimi i jetës së peshkatarit këtu do të bëhen një kujtim i paharrueshëm për ju në këto ditë të para të vitit të ri.

1.7 Ujëvara Ban Gioc – Cao Bang

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet?

Ku duhet të udhëtoni në veri gjatë Tet? Nëse keni frikë se Sapa ose destinacione të tjera turistike janë shumë të mbushura me njerëz, ujëvara Ban Gioc është një sugjerim që nuk duhet humbur gjatë këtij Viti të Ri Hënor 2023.

Ujëvara Ban Gioc është një nga ujëvarat më të bukura në botë, ajo ka një bukuri të parezistueshme pothuajse gjatë gjithë vitit. Mes katër maleve të mëdha me pyje të gjelbërta të thella, kjo ujëvarë duket po aq e bukur sa vendi i përrallave, duke trazuar zemrat e shumë turistëve që vijnë në këtë vend.

Përveç ujëvarës Ban Gioc, mund të vizitoni edhe shumë pika të tjera piktoreske që krijojnë Cao Bang si shpella Pac Bo, shpella Nguom Ngao, tregu i portës kufitare Ta Lung, mali Carc Mac, përroi i Leninit, etj.

Disa nga specialitetet e këtij vendi janë perimet e natës, gjedhë viçi, banh coong, gështenja Trung Khanh, supë me petë të thartë, qull i pupës së bletës, çaj me fije, çaj i hidhur, banh xeo, kumbulla Bao Lac, dardha Dong Khe etj. Peshk liqeni Thang Hen, kërcell bambuje të thartë, brinjë derri, rosë e pjekur, derr gjiri i pjekur…

1,8 Yen Tu Pagoda – Quang Ninh

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet?

Yen Tu faltore konsiderohet si një nga destinacionet tërheqëse turistike shpirtërore në Quang Ninh. Ceremonia e tempullit në fillim të vitit është një zakon i njohur i popullit vietnamez. Duke ardhur në Yen Tu, vizitorët vijnë jo vetëm për t’u lutur për lumturi, por edhe sepse peizazhi me rastin e Vitit të Ri Hënor këtu është jashtëzakonisht i bukur.

Xem thêm :   Top các địa điểm du lịch nổi tiếng ở malaysia nổi bật nhất 2022

Një skenë madhështore e ndërthurur me misterin dhe ende ka një solemnitet të pastër. Bukuria e Yen Tu vjen nga veprat e lashta arkitekturore të faltoreve, kullave dhe statujave që janë punuar me përpikëri së bashku me bukurinë natyrore. Natyra këtu nuk janë vetëm malet, por edhe pylli i gjerë i gjelbër me bambu që tërheq sytë.

1.9 Qyteti me mjegull i Da Lat

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet? Shkoni në Da Lat për të ngadalësuar shpejtësinë dhe gjeni veten

Da Lat ndoshta një nga vendet më të njohura, jo vetëm gjatë Vitit të Ri Hënor; por në çdo kohë të vitit.

Me një atmosferë të ftohtë, mënyrë jetese të ngadaltë, arkitekturë moderne e ndërthurur me natyrën, pemët dhe lumenjtë; Da Lat meriton emrin e një qyteti të ëndrrave; Një vend që të jep një përvojë të qetë dhe të ndihmon të gjesh veten.

Ritmi i jetës moderne ndonjëherë ju bën të ndiheni sikur po bëni gara pa pushim. Kështu që këtë Vit të Ri Hënor 2023, lërini veten dhe familjen tuaj të shijoni plotësisht momentin aktual me natyrën dhe një mënyrë jetese të relaksuar; për të gjetur energjinë për t’ju çuar larg me qëllimet tuaja të Vitit të Ri.

1.10 Ninh Binh – një vend për të gjetur paqen

*

Ku duhet të udhëtoni për Tet? Ninh Binh është përgjigja e shkëlqyer për ju!

Ninh Binh është një vend i përsosur për ju që të zhyteni në mes të natyrës madhështore dhe madhështore. Shëtitja me varkë në Trang An është padyshim “specialiteti” më i mirë i këtij vendi. Ju do të shikoni malet madhështore; admironi tempujt e lashtë në mes të natyrës madhështore.

Shihni më shumë: Pushtimi i Malit Ba Zbulimi i bukurisë së Malit Ba …, Udhëtimi për në Malin Ba

Për më tepër, Ninh Binh ka gjithashtu faltoren Bai Dinh, aktualisht tempulli më i madh në Azinë Juglindore; Mund të shkoni për të djegur temjan në fillim të vitit dhe të luteni për të gjithë mirëqenien në 2023-shin e ardhshëm. Së fundi, mos harroni të shijoni gatime të veçanta si dhia e malit, orizi i plakut, vermiçeli i ngjalës dhe gaforrja e fushës.

2. Çfarë duhet të keni parasysh kur udhëtoni në Tet në 2023 me familjen?

Pasi të keni vendosur se ku të udhëtoni për Tet; Maria
Baby ndan disa këshilla për ju dhe familjen tuaj që të keni udhëtimin më të përsosur!

Lini dokumente të rëndësishme si pasaporta, identifikim qytetar; dhe sende të përdorura shpesh në çantën tuaj të dorës ose në një vend ku mund t’i arrini lehtësisht. Merrni një qese plastike ose një qese plastike për të ruajtur rrobat e ndotura dhe të palara. Merrni me vete disa ilaçe të nevojshme (siç janë ilaçet kundër diarresë, ilaçet kundër kapsllëkut ose ilaçet kundër sëmundjes në lëvizje). Nëse keni fëmijë të vegjël që udhëtojnë me ju, përgatitini të gjitha gjërat për t’u kujdesur për fëmijën tuaj si lodra, arusha pelushi, shishe ushqimi etj.

Më lart janë destinacionet turistike të Vitit të Ri Hënor 2023. Pra, ju keni përgjigjen e pyetjes se ku të udhëtoni gjatë Tet! Shpresojmë se me vendet e mësipërme do t’ju ndihmojë një vend për të udhëtuar dhe relaksuar në festën e ardhshme Tet!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Gợi ý các điểm du lịch tết 2022 đi du lịch ở đâu, 26 hoạt động du lịch tết 2022 mới toanh từ klook . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *