Rate this post

Të shkosh në Kuala Lumpur – Malajzi dhe të qëndrosh atje për disa ditë me siguri do të jetë diçka e largët për shumë njerëz, sepse ata as nuk dinë dhe as nuk guxojnë të mendojnë – të udhëtosh jashtë vendit pa shumë para dhe përsëri. vazhdo të mendosh se çfarë të hani sonte, bëni ke ndonje shok me te cilin te rrish :).

Ky artikull do t’ju japë një mendim të ri për të udhëtuar jashtë vendit që “nuk duhet të jetë i shtrenjtë”. Ju jeni ose keni menduar kështu – është e vërtetë sepse unë mendoja në të njëjtën mënyrë dhe derisa të kem më shumë informacion, të kem më shumë përvojë nga udhëtimi me shpinë në Kuala Lumpur dhe përvojë, zbulojeni, Provoni disa gjëra të lezetshme dhe të lira në këtë malajze mjaft të lezetshme qytet.

Dhe nëse kjo është hera juaj e parë që shkoni në Kuala Lumpur, ky artikull do t’ju ndihmojë të zgjidhni një vend për të qëndruar për udhëtime të përshtatshme, zbulime dhe ushqime të shijshme në Kuala Lumpur. Nëse tashmë keni përvojën e të shkuarit në Kuala Lumpur, duhet gjithashtu të lexoni dhe t’i referoheni informacionit që mund të mos dini për t’i shtuar listës së emrave dhe vendeve tërheqëse në kryeqytetin e Malajzëve.

Me përvojën e të shkuarit shumë herë në Malajzi dhe të njohur me zonat e qytetit të Kuala Lumpur, si p.sh KLCC, KL Sentral, Chinatown, Bukit Bintang, zhvendoseni në aeroportin KILA 1,2, zonat e stacionit të autobusëve si TBS, metroja e Kuala Lumpurit në brendësi të qytetit,…. Unë e rishkrova këtë artikull për herë të parë në Kuala Lumpur si një udhëzues të detajuar për komoditetin dhe lirinë tuaj për të eksploruar.

Së pari ju duhet të dini disa gjëra që duhet të dini për Kuala Lumpur

#Diçka rreth Malajzisë për turistët.

*

Pamje e qytetit të Kuala Lumpurit drejt kullave binjake

Monedha: Përdorimi i monedhës Ringgit – shkurtuar si RM. 1 Ringgit ~ 5,000 Vnd – 6,000 Vnd

Gjuhe: Malajziane – Malajzianët flasin mjaft mirë anglisht.

Lëviz: Kryesisht me makinë, pak motoçikleta, por si turistë, ju mund të merrni një taksi, dhe tani ka edhe Grab, i cili është shumë i përshtatshëm për të rezervuar një makinë dhe për të vizituar ndonjë gjë rreth Kuala Lumpur.

Lëkura: Vishuni me edukatë, jo shumë zbuluese (vini re zonjat) – Malajzia është një popullsi mjaft myslimane, kështu që gratë do të vishen në mënyrë modeste, ndonjëherë me një mbulesë të plotë të fytyrës, kështu që vishuni me edukatë dhe jo shumë të zbuluara pjesë të ndjeshme. Megjithatë, rekomandohet të vishni bluza, këmisha, pantallona të gjata dhe pantallona të shkurtra. Disa vende të shenjta duhet të veshin ose të mbështjellin një peshqir mbi gju.

Moti: Si një vend tropikal si Vietnami, ka 2 sezone të nxehta dhe me shi, kështu që ju duhet vetëm të merrni me vete rroba të freskëta.

Siguria: Në Malajzi është mjaft e sigurt, policia është në rrugë dhe shumë miqësore, nuk kam parë kurrë ndonjë gjë të pasigurt gjatë vizitave të mia në Malajzi.

Feja:Më shumë se 60% e popullsisë janë myslimanë, budizmi përbën 20%, pjesa tjetër janë fe të tjera si hindu, krishterimi.

Xem thêm :   Bài 15 - Bài Toán Về Chuyển Động Ném Ngang

//Sugjeroni: Bleni sigurimin e udhëtimit – ndiheni më të sigurt kur shkoni jashtë vendit

#Bileta fluturimi për dhe nga Kuala Lumpur – Malajzi.

*

Kjo është padyshim një domosdoshmëri pasi është mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të arritur në këtë qytet. Nëse jetoni në Saigon, bileta e kthimit do të jetë afër 1 milion – 2 milion relativisht i lirë. (Çmimi që kontrolloj është nga AirAsia dhe për të kursyer para, kjo është linja ajrore që ju rekomandoj të fluturoni). Nëse jetoni në Hanoi ose Da Nang, tarifat do të jenë më të larta dhe më pak fluturime. Linjat ajrore AirAsia Gjithmonë ka bileta të lira nëse rezervoni rreth 1 muaj ose më shumë përpara, do të merrni një çmim të mirë.

Linjat ajrore që operojnë linjat nga Vietnami në Malajzi – fluturime direkte:

VietjetAirLinja ajrore e VietnamitAirAsiaLinja ajrore e Malajzisë

*

Aeroporti i Kuala Lumpurit është mjaft i bukur dhe i madh, një nga aeroportet më të ngarkuar në botë.

Këshilla: Përdorni trukun për të gjetur bileta të lira në SkyScanner që unë ende e bëj.

Lëvizja nga aeroporti KILA në qendër të qytetit: Nga aeroporti KILA2 për t’u kthyer në hotel, gjëja më e përshtatshme është të merrni një taksi që shkon rreth 30-40 minuta në qendër të Kuala Lumpur nëse trafiku është i mirë. Ekziston edhe një mundësi tjetër që është të merrni një autobus ose tren për në qendër në KL Sentral. Zgjedhja ime është të shkoj autobus me emrin SkyBus Çmimi i biletës 10Ringit (rreth 55K) është gjithashtu mjaft i shpejtë dhe i rehatshëm, makina transporton të gjithë pasagjerët ndërkombëtarë që udhëtojnë për në Kuala Lumpur.

#Rezervoni një hotel në Kuala Lumpur.

Oferta hotelesh në Kuala Lumpur

Booking.com

Çmimet e hoteleve në Kuala Lumpur janë të ngjashme me ato të hoteleve në qytete të tilla si Saigon, Da Nang dhe Hanoi, megjithatë, ka gjithmonë dhoma të klasit të lartë dhe dhoma të përballueshme për njerëzit. udhëtim i kursyer dhe kosto të ulët nëse nuk keni një buxhet të madh për udhëtimin.

Me përparësi dhomat e lira dhe afër qendrës, ju rekomandoj të rezervoni një dhomë në

Në këto 2 fusha ju do është e lehtë për të lëvizur tek stacioni i autobusit GoKL u shërbejnë turistëve falas dhe afër stacionit të tramvajit të qytetit, i përshtatshëm për të eksploruar Kuala Lumpur dhe shkoni në vendet ku dëshironi të shkoni.

Megjithatë, nëse doni të jeni më i përshtatshëm, thjesht rezervoni një dhomë në qendër të Kuala Lumpur, unë kam lënë lidhjen më poshtë shumë e përshtatshme shkoni në kullat binjake Dhe të vizitosh pikat e afërta është gjithashtu e lehtë për të blerë bileta treni për të vizituar shpellën Batu.

Ju lutemi referojuni Guidës së Rezervimit të Hoteleve Agoda për të mësuar se si të rezervoni vetë një hotel. Nëse në 2 netë me tip dhome ekonomike ndoshta do te jete 300 mijë.

Nëse nuk duhet të mendoni për buxhetin për rezervimin e hoteleve dhe akomodimit në Kuala Lumpur, mund të rezervoni një dhomë hoteli me 4-5 yje dhe do të ketë një transport hoteli në aeroport që është shumë i përshtatshëm.

// Një artikull i detajuar mbi “Hotelet në Kuala Lumpur për udhëtarët për herë të parë”

#SIM 3G/4G, transmetues Wifi udhëtimi në Kuala Lumpur – Malajzi.

Udhëtimi është mjaft i nevojshëm për t’u lidhur me internetin për të përditësuar punën, emailin, për t’u lidhur me miqtë dhe të afërmit ose për të kontaktuar këtë person.

Ka 2 sugjerime nga të cilat mund të zgjidhni:

#Kosto e udhëtimit për të eksploruar Kuala Lumpur.

*

Treni në qytetin e Kuala Lumpur, për banorët, udhëtarët.

Xem thêm :   Sở văn hóa thể thao và du lịch điện biên lần thứ vii, sở văn hóa thể thao và du lịch điện biên

Për të lëvizur nëpër qytet duhet të përdorni tramvaj dhe autobus ose taksi. Sidoqoftë, me përvojën time, ju nevojiten vetëm 2 lloje:Metrodhe autobus falasGoKL po kthehet në shumicën e pikave kryesore tashmë.

Metro:Ju duhet të përdorni paratë e Ringgit për të blerë një kartë imbarkimi dhe të shkoni kudo për ta blerë atë. Thjesht shkoni në stacionin e trenit për të parë se si blejnë biletat, pastaj blini ato – këtu sistemi që përdor makinën shitëse të biletave është relativisht i thjeshtë dhe i lehtë për t’u kuptuar.Autobus falas GoKL:Linja rozë e autobusit shkon vazhdimisht, ju vetëm duhet të hipni në autobus pa pasur nevojë të blini një biletë, makina do të ketë ndalesa nëse dëshironi të zbrisni në ndonjë stacion për të vizituar, kur autobusi ndalon dhe zbret.Transferta në aeroport: 1 drejtim 55K (11RM) => 2-kahëshe është 110K.Uber dhe Grab – Duhet të blini një kartë 3G për porosi të lehtë. Nëse udhëtoni në grup, duhet të përdorni Uber dhe Grab për të kursyer para, por të ndiheni të sigurt dhe të sigurt.

Rreth 300 mijë – 400 mijë për të gjithë koston e lëvizjes.

#Ngrënie, lojëra, argëtim në Kuala Lumpur.

*

Kuala Lumpur gjatë natës

Duke udhëtuar për në Kuala Lumpur, nëse doni të keni shumë eksperienca, duhet të dilni për ta provuar këtë dhe ta shihni – kjo është pjesë e kostos që kontribuon për ta bërë udhëtimin më interesant, kështu që ky duhet të jetë gjithashtu një prioritet i madh.

Hani dhe pini:Thjesht mendoni për atë si një vakt të përditshëm në Vietnam, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për çmimin sepse ushqimi këtu është i ngjashëm me timin, ka shumë gjëra që janë shumë më të lira. Mënyra ime për të shkuar është të ha atje sepse më bën shumë surpriza si për shembull të shoh një pjatë që nuk është rishikuar kurrë në internet, ose ndoshta çmimi është jashtëzakonisht i lirë, kështu që unë thjesht shoh diçka të mirë ose punoj shumë. Shikoni dhe blini nëse ju pëlqen. Kjo gjithashtu më jep një ndjenjë urgjence dhe frike kur udhëtoj – shko me përvojë dhe provo nëse e lejojnë kushtet.Këshillë: Në KL Sentral, ka gjithashtu shumë ushqime, fruta dhe pije të shijshmeRri jashtë:Ka disa atraksione për të cilat duhet të blini bileta, në varësi të buxhetit dhe nevojave tuaja, nëse duhet t’i shpenzoni apo jo. Gjëja që më intereson më shumë është kultura + ushqimi + njerëzit, kështu që do të provoj ushqimin, do të shkoj në lokalin lokal dhe do të përpiqem të komunikoj me njerëzit që jetojnë atje (njerëzit, jo punonjësit që punojnë atje). shërbim udhëtimi) mund të të jetë një roje sigurie, një person që ndan një autobus, një tren, etj. Kjo është një bukuri dhe një surprizë për udhëtimin e çdo personi.Pazar : Janë 2 vende që unë rekomandoj për të blerë, të cilat janë KLCC dhe KL Sentral, të cilat janë plot me gjëra për të cilat ju mund të blini. Markat kryesore janë në dispozicion këtu.Argëtim:Kjo do të sjellë kostot më të mëdha, kështu që frenoni dëshirën tuaj dhe kaloni në lloje të tjera më pak të kushtueshme eksplorimi. Megjithatë, duhet të provoni edhe një lloj argëtimi.

// Remitanca e jashtme : Ne vizitojmë Klubi Zion në Bukit Bingtang Ky është një klub mjaft interesant: Gratë që mund të hyjnë falas, pëlqejnë të blejnë pije, shkojnë në bar për të zgjedhur dhe paguar, dhe zotërinj dhe zotërinj duhet të paguajnë 40 – 50 RM për të blerë biletat e hyrjes (biletat) përfshin një pije – Unë zgjedh birrën Tiger). Femrat mund të veshin çfarë të duan, Meshkujt duhet të veshin pantallona dhe këpucë të gjata me mirësjellje. Janë rregullat e klubit. Rreth këtij klubi ka dhjetëra lokale të tjera të vendosura në të dy anët e rrugës afër njëri-tjetrit dhe më të lirë, me rregulla të thjeshta. gjithashtu përpiquni të përjetoni njërën prej tyre ose thjesht pini birrë dhe dëgjoni muzikë.

Xem thêm :   Bảng báo giá bể cá cảnh đẹp

Kjo pjesë e argëtimit llogaritet përkohësisht 1 milion.

# Tërheqjet dhe përvojat në Kuala Lumpur.

Bëjeni kohën tuaj në Kuala Lumpur një zbulim të paharrueshëm, një udhëtim të këndshëm me sugjerimet e destinacionit më poshtë, të cilat janë të lehta për t’u gjetur.

KL Sentral – Qendër e madhe për pazar, shumë turistë.Sheshi Merdeka – Sheshi Merdeka –Këtu ka shumë muze për t’u vizituar, thjesht ecni nëpër rrugë

*

Galeria e Qytetit Kuala Lumpurafër sheshit.

*

Muzeu Kombëtar i Tekstilit.Xhamia Jamek –Arkitektura e xhamisë është mjaft e bukur.

*

Tempulli Sri Maha Mariamman – Vizita në tempullin e hinduizmit është shumë e veçantë si një fe politeiste, për të vizituar tempullin duhet të hiqni këpucët jashtë, të mos vishni një kapistër, të vishni pantallona deri në gju.

*

Chinatown – Kuala Lumpur – “Chinatown” mund të hajë dhe të shikojë tregun e natës duke shitur shumë gjëra është gjithashtu mjaft interesante.

*

Shpella Batu – Shpella Batu – Ndodhet 30 minuta nga qendra e qytetit me tren – pika e nisjes në KL Sentral.

*

#Sugjeroni përvoja interesante në Kuala Lumpur.

Klook.com

#Përmbledhje për një udhëtim në Malajzi me një buxhet ekonomik:

Nëse qëndroni në Saigon dhe dilni për 3 ditë 2 netë: bileta ajrore + hotel + ushqim + udhëtim + argëtim ~ 3 milion – 3 milion.

Nëse jeni në një qytet tjetër do të jetë rreth 4 milionë. (Më e shtrenjtë se bileta ajrore).

Këshilla: Ju mund të vendosni ushqim në Vietnam në çantën tuaj të shpinës dhe ta sillni atje për të ngrënë – herët e para që shkova kisha frikë të haja ushqim të çuditshëm, por pasi shkova shumë, u mësova me të. Mund të sillni: Petë, ëmbëlsira, fruta, …. Udhëtimi nuk duhet domosdoshmërisht të jetë i veshur mirë, por për të eksploruar, thjesht optimizoni udhëtimin tuaj për të qenë më i miri dhe më i përshtatshëm, me sa më pak kosto.

Ok atëherë le të shkojmë Turizmi i Kuala Lumpurit Nuk është aq e shtrenjtë sa shkon në qytete të tjera në Vietnam. E vetmja gjë është që ju duhet pak anglisht dhe keni gati pasaportën dhe shkoni. Nëse keni ndonjë pyetje, ju lutemi lini një koment dhe unë do të përgjigjem më shumë!

Urimet më të mira për ju Udhëtim në Malajzi Argëtuese dhe plot përvojë!

Mr.ViVu – Blogger udhëtimesh

Tema të dobishme:

Këshilla të mira udhëtimi: ✅ Rezervimi në Booking & Agoda pa parapagim, anulim i lehtë.

Shih gjithashtu: Leksioni i Pestë i Zhuan Falun, Leksioni i Falun Gong nr.5

✅ Duke dalë, duke përjetuar? Shkoni në Klook, zgjidhni një turne individual, me çmimin e duhur.✅ Për qetësi, blini sigurim udhëtimi✅ Biletat e trenit në lëvizje: 12Go Azi✅ Gjeni biletat më të lira të fluturimit: Skyscanner.com

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh Nghiệm Du Lịch Kuala Lumpur Tự Túc 2021, Kinh Nghiệm Du Lịch Kuala Lumpur, Malaysia . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *