Rate this post

Një destinacion i ri turistik në Da Lat në vitin 2022 do t’ju sjellë shumë surpriza mbresëlënëse. Nëse në të kaluarën Da Lat ishte i famshëm për kopshtet e tij të shkëlqyera me lule, tani, Da Lat do t’ju japë shumë më tepër përvojë. Le të bashkohemi me Cuong Travel për të hedhur një vështrim në destinacionet më të fundit turistike të Da Lat këtë vit për të shënuar menjëherë në fletore për të luajtur të gjithë Da Lat.

Po shikoni: Top 10 destinacionet më të reja turistike të Dalat këtë vit

1/ Fresh Garden Dalat zone turistike

Çmimi i biletës Fresh Garden Da Lat: 100,000 VND/të rritur, 60,000 VND/fëmijë (1m – 1m3)

*

Në këtë destinacion turistik në Dalat, muza do të ketë korniza check-in super cilësore. Fresh Garden Dalat është i rrethuar nga pyje të mëdha primare, me pamje panoramike për shkak të vendndodhjes së tij në një kodër të bukur. Kur të vini në këtë destinacion të ri turistik Dalat, do të relaksoheni në natyrën e gjerë dhe poetike me lule shumëngjyrëshe.

2/ Kombi Land Da Lat

Çmimi i biletës Kombi Land Da Lat: 90,000 VND/personi (përfshirë një shishe ujë mineral)

*

Një pikë e re check-in në Da Lat është
Toka Kombi. Shumë të rinj kanë ardhur në këtë destinacion turistik në Da Lat sepse është jashtëzakonisht i përshtatshëm për të lëvizur sepse ndodhet pikërisht në qendër të qytetit. Kombi Land ka një hapësirë ​​shumë të egër me shumë lloje të ndryshme kaktusësh duke u bërë një kënd ekstrem virtual i jetesës. Ky destinacion turistik Dalat ka gjithashtu një liqen të butë, një kafene të vogël shumë romantike dhe të ftohtë.

3/ YAM – Chiang Mai
Mai në Da
lat

Çmimi i ushqimit: 150.000 VND – 200.000 VND

*

Duke ardhur në YAM, ju ndiheni sikur jeni të humbur në Tajlandë në zemër të Da Lat me kënde të bukura check-in. Edhe pse ky nuk është një destinacion turistik në Da Lat, është thjesht një restorant dhe kafene e stilit tajlandez, por ka një stil shumë të afërt dhe të sofistikuar që sjell ngrohtësi dhe paqe në mes të motit të ftohtë të Da Lat. Nëse dëshironi të keni pamjet më të mira të jetës virtuale në Da Lat, mos hezitoni të shkoni në YAM – Chiang
Mai në Da
Lat, a?

4/ Dalat Love Garden

Çmimi i pijes: 25.000 – 35.000 VND

*

Shkuarja në Da Lat për të gjetur atraksione turistike
Nëse Da Lat është i famshëm, duhet të merrni kohë edhe për të kontrolluar atraksionet turistike
Da Lat i ri për të përjetuar më shumë. Kopshti Dalat Love është bërë kohët e fundit një destinacion i ri turistik në Da Lat me peizazhin e tij poetik, në harmoni me natyrën. Vendi i ri në Da Lat ka kënde të panumërta me gaz check-in me një pamje malore shumë ëndërruese.

5/ Lac Tien Gioi Da Lat

Çmimi i biletës Lac Tien Gioi Dalat: 100,000/paks (përfshirë 1 gotë sode + kokoshka)

*

Vetëm 10 minuta larg qendrës së qytetit Da Lat, keni ardhur në botën e zanave të Lac Tien Gioi Da Lat. Edhe pse është shfaqur vetëm së fundmi, ky është destinacioni turistik më i kërkuar në Da Lat. Pra, çfarë ka në Lac Tien Gioi Da Lat që i bën kaq shumë njerëz kaq të magjepsur? Rreth këtij destinacioni të ri turistik në Da Lat janë pyje të gjelbra të gjelbra, liqene të qetë dhe kulmi janë balonat shumëngjyrëshe të ajrit të nxehtë që notojnë në ajër, shumë unike dhe romantike.

Xem thêm :   Tìm hiểu về danh lam thắng cảnh quảng trị đáng để đi đến vùng đất lịch sử

6/ Kodra e padukshme Da Lat

Lac Duong, TP. Da Lat, Provinca Lam Dong

Çmimi i biletës së Da Lat Invisible Hill: 50,000/paks (përfshirë misër, sode frutash dhe çelësa radio dashurie)

*

Nëse dëshironi të gjeni atraksione turistike në Da
Nëse doni të shihni më të fundit, shkoni në Kodrën e Padukshme të Da Lat. Invisible Hill Da Lat konsiderohet një vepër krijuese e artit, e zbukuruar nga pasqyra të madhësive të ndryshme. Më e veçanta për ju kur bëni check-in në Da Lat’s Invisible Hill është se aty ndodhet edhe shtëpia më e madhe me flluska në Da Lat e zbukuruar me shkumë të bardhë, piano të kuqe… Çfarë prisni pa u regjistruar në destinacionin turistik? virtual i fundit
Ky është Da Lat.

7/ An Son Lake Da Lat

*

Një Son Lake Dalat krahasohet me Phoenix-in e Lashtë
Një qytet miniaturë në zemër të një Da Lat ëndërrimtar. An Son Lake Da Lat ka një dizajn jashtëzakonisht të zbukuruar sepse është ndërtuar në breg të liqenit me pamje nga malet dhe pyjet. Shtëpitë me çati prej kashte kanë pamje nga ura e gjatë përtej liqenit, e cila është shumë poetike. Edhe pse ky është vetëm një restorant i famshëm në Da Lat, kjo është një pikë kontrolli në Da Lat
Kohët e fundit. Pasi të keni vizituar dhe bërë foto, ejani dhe shijoni specialitetet e Da Lat.

8/ Lëkura
Toka Lat Fairytale

Çmimi i biletës Da
Toka Lat Fairytale: 50,000 VND

*

Destinacioni i ri turistik në Da Lat ka pamje simpatike, atmosferë poetike, ndaj është shumë i përshtatshëm për çiftet që duan të bëjnë foto dasme. Lëkura
Lat Fairytale Land ka një bukuri zanash që është një destinacion i rrallë turistik
Dalat të tjera kanë. Që në hapat e parë në rrugën deri këtu, do të ndiheni sikur të hyni në një botë plot me bar dhe lule. Dihet se për të projektuar këtë destinacion turistik të fundit në Da Lat, njerëzit u frymëzuan nga përrallat e lashta në stilin vintage, të ngrohtë dhe të njohur.

9/ Hiep Guest House Da Lat

Marrja me qira e rrobave në Hiep Khach Lau Da Lat 15,000 –50,000 VND/artikull

*

Hiep Khach Lau Da Lat është një destinacion turistik
Da Lat është krejtësisht i veçantë në krahasim me listën e pikave të check-in në Da Lat. Hiep
Guest Lau njihet gjithashtu si vendi i arteve marciale në Da Lat. Për shkak të vendndodhjes së saj në zonën “periferike” të Da Lat, atmosfera këtu është shumë e lezetshme, e rrethuar nga shumë bimë bambuje, kështu që peizazhi është paqësor dhe shumë i butë, filma historikë kinezë të guximshëm.

10/ Zonë turistike
Gjethja e panjës Da Lat

Thai Than, Lagjja 3, Qyteti. Da Lat

Çmimi i biletës Zonë turistike
Gjethja e panjës Da Lat: 40,000 VND/person

*

Zonë turistike me gjethe
Phong është një destinacion i ri turistik në Da Lat dhe do t’ju japë ndjesinë e udhëtimit
Kore apo Japoni. Zona turistike Dalat Maple Leaf ka pyje plot gjelbërim, kopshte lulesh gjatë gjithë vitit, pellgje të gjalla Koi dhe pemë të bukura bonsai që janë simuluar me një histori popullore shumë unike. Brenda ka dysheme arkitekturore jashtëzakonisht unike që kur bëni fotografi janë kthyer në një trend jashtëzakonisht të nxehtë check-in.

A jeni të impresionuar me këto atraksione turistike të Dalat? Nëse jeni zgjedhur të udhëtoni në Da Lat, cila do të ishte pika juaj e preferuar e regjistrimit në Da Lat, ju lutemi njoftoni Cuong Travel. A dini ndonjë atraksion tjetër të ri turistik në Da Lat, ju lutemi komentoni më poshtë dhe ndajeni atë me shumë njerëz.

Përveç destinacioneve turistike të famshme dhe të njohura si: Liqeni Xuan Huong, Lugina e Dashurisë, Kodra e ëndrrave, Ujëvara e Datalës…. Kjo nuk e bën të mërzitshme apo jo? Ju dëshironi të eksploroni vende të reja dhe të zhyteni në natyrë. Ne dëshirojmë t’ju prezantojmë me 7 vende që mund t’i shtoni në listën tuaj Destinacion turistik Dalat e imja.

1. Kupa e mahnitshme e dashurisë

Është e para nga atraksionet e reja turistike në Da Lat baigiangdienbien.edu.vn dëshiroj t’ju prezantoj. E vendosur në fshatin Suoi Can, komuna Lat, rrethi Lac Duong, provinca Lam Dong, Tuyet Tinh Coc krahasohet me sytë e gjelbër smerald të maleve dhe pyjeve të Da Lat.

*

Rreth Tuyet Tinh Coc është i mbuluar me shkëmbinj të thepisur, duke ia shtuar bukurinë këtij vendi. Si një pikturë në mes të peizazhit madhështor dhe të egër të maleve dhe pyjeve të Malësisë Qendrore, kushdo që vjen këtu do të befasohet dhe do të admirohet.

*

Sipërfaqja e ujit të gjelbër smerald – koleksion fotografish

Tuyet Tinh Coc është i përshtatshëm për udhëtarët aventurierë, sepse rruga që të çon në Tuyet Tinh Coc është plot me pengesa, duke sfiduar timonin tuaj. Rinia duhet ta provojë një herë!

Xem thêm :   10 Địa Điểm Du Lịch Ở Cao Bằng Khiến Bạn Mê Mẫn Quên Cả Lối Về

2. Studio e Kopshtit Sekret

Ky vend është i fshehur në një pyll të vogël, përballë fshatit Clay. Do t’ju bëjë përshtypje peizazhi i qetë dhe i paprishur i natyrës. I njohur për turistët në vitin 2017, por filloi të tërheqë shumë të rinj pasi u shfaq si skena në filmin maj brilant. Në mes të pyllit me pisha është një liqen i qetë, do të keni korniza të kënaqshme kur bëni foto këtu.

*

Një skenë nga filmi “Brilliant May” – koleksion fotografish

Duke ardhur në këtë studio filmike të njohur si një parajsë virtuale e jetesës, do të shihni shtëpi të bukura prej druri të fshehura nën pyjet me pisha, ura prej druri nëpër pyje të përmbytura dhe gomone të bukura lundruese në liqenin blu të pastër Tuyen Lam. Ky vend sjell një bukuri magjepsëse si një vend i përrallave me ujë, me pemë të zhveshura në mes të liqenit – një bukuri paqësore, çuditërisht magjike.

*

Bukuria magjike e këtij vendi i emocionon të rinjtë – koleksion fotografish

Foto të bukura janë marrë këtu – koleksione fotografish

3. Lëkura Zoodoo
lat

Është një kopsht zoologjik i stilit australian, i vendosur në qytetin Da Nhim (Lac Duong, Lam Dong). Ajo që i bën vizitorët të kënaqen me ardhjen këtu është se përveç vizitës, të ftuarit mund të prekin kafshët, t’i ushqejnë dhe të bëjnë fotografi me to. Aktualisht, kopshti zoologjik ka gjithsej më shumë se 10 lloje, me më shumë se 100 kafshë të rritura në grupe të tilla si kangurët, kuajt e kalit, lamat Alpaka, devetë e gjata, kangurët, majmunët me bisht të verdhë, .. .

*

Vendi është i përshtatshëm që fëmijët të argëtohen dhe të shoqërohen me natyrën – fotot e koleksionit

Veçanërisht, hapësira këtu është e mbuluar nga pylli me pisha përreth, nga këtu mund të admironi peizazhin poetik në luginën më poshtë.

*

Një hapësirë ​​e madhe e rrethuar me pyje pishe – koleksion fotografish

Çmimi i lirë nga Hanoi në Da Lat

4. Shtëpia me gjethe panje

Shtëpia me 132 çati që simulojnë gjethet e panjeve ka shumë skena të bukura të ndara nga shumë turistë si një destinacion i ri që nuk duhet humbur kur të vini në Da Lat. Në këtë zonë rriten më shumë se 2000 pemë panje, 500 pemë kajsi qershie dhe shumë pemë të tjera. Artikuj të tjerë arkitekturorë si kopshti simulojnë idenë e një kopshti parajsë me shtëpi kërpudhash, pranverë kajsi, rrugë lulesh… Pranë shtëpisë së çatisë është shtëpia Drum – një arkitekturë e vjetër e stilit të qytetit me tenda, dritare dhe dritat, rrugët, shtigjet gjarpëruese… krijoni një hapësirë ​​me një stil unik.

*

Përpara shtëpisë me gjethe panje është një akuarium i madh – koleksion fotografish

Në veçanti, ky vend ka gjithashtu një bar dhe bujtinë nëntokësore për vizitorët. Çmimi i biletës është 35,000 VND për vizitorët, 25,000 VND për njerëzit e Da Lat dhe 15,000 VND për fëmijët.

*

Çdo çati është zbukuruar me vazo të bukura të varura me lule – foto koleksioni

5. Hoa Dien Son Trang

Filloi funksionimin në Dhjetor 2017, me vendndodhje në NënZonën 159, Lagjja 5, Qyteti. Da Lat. Duke ardhur në Hoa Son Dien Trang, do të zbuloni bukurinë natyrore që është shumë fshatare dhe idilike me kodra me luledielli të egër, lule pjeshke japoneze, duar gjigante me fat, kopshte lulesh shumëngjyrëshe, lumenj, një rrjedhë e pastër në malet dhe pyjet e qendrës Qendrore. malësi. E gjithë zona ka një sipërfaqe prej rreth 38 hektarësh, e projektuar me shumë hapësira të ndryshme për t’u shërbyer mysafirëve.

*

Pjesë e kampusit në Hoa Son Dien Trang – koleksion fotografish

Në resort jo vetëm që mund të vizitoni dhe të bëni fotografi, por edhe të qëndroni natën me shtëpi prej druri shumëngjyrëshe në mes të pyllit, ose të kamponi në një oborr të madh mes lëndinave të pafundme ose të shijoni ushqime të shijshme. Veçoritë e maleve dhe pyjeve në zona unike e restorantit.

*

“Dora me fat” është vendi ku bëni check-in më shumë kur vini këtu – koleksion fotografish

6. Muri i Artë i Mullinjve të Erës

Ky mur i artë është bërë një vend i njohur për regjistrim në Da Lat vitin e kaluar. Me një font ngjyrash vintage të përshtatshme për të gjitha llojet e pozave, ky vend quhet “muri hyjnor” dhe është një vend që duhet vizituar për të bërë foto gjatë vizitës. vizitoni Dalat. Përveç murit të artë, Windmill Bakery ka edhe produkte cilësore që ia vlen të provohen. Ky vend eshte i specializuar ne shitjen e bukeve si buke pule te grire, buke shumai, buke mulliri me ere… dhe pasta te ndryshme me cmime teper te buta vetem nga 15 -30k.

*

Sfondi i përsosur për të prodhuar fotografi “mijëra pëlqime” – koleksione

*

Grupi i miqve të ngushtë pozon shumë mirë pranë murit të verdhë – foto koleksioni

7. F Fusha me lule

Sapo u hap jo shumë kohë më parë, por fusha e luleve F Dalat është bërë koordinatat e kontrollit të shumë të rinjve kur vijnë në Da Lat. Ndryshe nga lulishtet e mëparshme të Da Lat, ky vend ka deri në 5 lloje të ndryshme lulesh, të cilat mbillen në mënyrë alternative në shtretër, duke u dukur shumë bukur.

*

Fushë e bukur me lule mbretëreshë e gjelbër dhe ëndërrimtare – koleksion fotografish

Përveç kësaj, ka edhe një kafene për vizitorët që të shijojnë dhe admirojnë peizazhin, me arkitekturën e lartë, hapësirën e ajrosur dhe pamjen e fushave të luleve që shtrihen.

Xem thêm :   Ghé Thăm Danh Lam Thắng Cảnh Unesco Qua Ảnh Nước Anh, Dừng Chân Ngắm Những Thắng Cảnh Nước Anh

Shihni gjithashtu: Fotografitë historike pak të njohura në botë, arkivat e fotografive historike

*

Kafeneja në krye mund të shohë të gjithë fushën e luleve më poshtë – koleksion fotografish

Kafeneja periferike është si e humbur në mes të një fushe të madhe me lule të ylberta, me lule hydrangea, mbretëresha të gjelbra (pothuajse si livando), lule fluturash… Me peizazhe magjepsëse, ky është vendi. Nuk duhet humbur për ju udhëtim veror.

*

Hapësira e Cafe F Fusha me lule është e dekoruar në mënyrë shumë mbresëlënëse, me divane prej bastun prej palme kacavjerrëse – koleksion fotosh

Me sugjerimet e mësipërme, baigiangdienbien.edu.vn beson se i keni dhënë vetes mundësi për të pasur një udhëtim të mrekullueshëm. turizmin të paharrueshme dhe interesante. Nëse keni ndonjë pyetje ose nevojë për udhëtime, ju lutemi telefononi shpejt linjën telefonike 1900 3398 për këshillat më të mira!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Lập kèo check – top 10 địa điểm du lịch đà lạt mới nhất năm nay . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *