Rate this post

Zona Relike Historike, Kulturore dhe Turistike Malore Ba Den konsiderohet si një nga 5 destinacionet më tërheqëse të vendit.

Po shikoni: Tay Ninh Mountain Tour 2022

Udhëtimi për të pushtuar malin Ba Den në Tay Ninh do të jetë më tërheqës dhe më i plotë nëse gjeni sekretet e mëdha që jap më poshtë.

3. Udhëzime për në malin Ba Den Tay Ninh4. Mënyrat për të shkuar në malin Ba Den 6. Aktivitete dhe eksperienca që nuk duhen humbur kur të vini në malin Ba Den

Mali Ba Den herë fshihet nën retë në mjegull, herë spikat përballë qiellit blu. Udhëtim Turizmi malor i Ba Den Tay Ninh gjithmonë magjeps mijëra turistë që duan të eksplorojnë dhe të mësojnë për këtë tokë me diell dhe me erë.

1. Ku ndodhet mali Ba Den në Tay Ninh?

Mali Ba Den është një peizazh i famshëm Tay Ninh i vendosur në verilindje të qytetit Tay Ninh, që i përket kompleksit relikt kulturor dhe historik të malit Ba Den, rreth 100 km nga qyteti Ho Chi Minh.

Ba Den ka një lartësi prej 986 m, mali më i lartë në jug. Përveç lartësisë mbresëlënëse, ky vend ka edhe pamje simpatike natyrore, male madhështore. Aktualisht, ekziston një rrugë me teleferik që i çon vizitorët në majën e malit për të admiruar peizazhet dhe atraksionet turistike dhe reliket historike.

Megjithatë, shumë të rinj ende duan të përjetojnë dhe pushtojnë çatinë e Jugut me rrugë.

*

2. Koha ideale për të udhëtuar në malin Ba Den Tay Ninh

Normalisht, do t’ju duhet gjysmë dite për të pushtuar majën e malit. Prandaj, faktori i motit luan një rol shumë të rëndësishëm.

*

Sezoni i thatë në Tay Ninh fillon nga dhjetori deri në prill të vitit të ardhshëm. Kjo është koha më ideale për të udhëtuar në malin Ba Den në Tay Ninh. Sidomos në sezonin e festave të Ba Den Pagoda nga 4 deri më 16 janar, numri i pelegrinëve që vijnë këtu është shumë i madh.

Në sezonin e shirave nga maji deri në nëntor, ju gjithashtu mund të vizitoni dhe udhëtoni. Sidoqoftë, duhet të kontrolloni parashikimin e motit përpara udhëtimit tuaj për të zgjedhur një ditë të thatë.

3. Udhëzime për në malin Ba Den Tay Ninh

3.1. Rruga për në malin Ba Den nga qyteti Ho Chi Minh

Nëse vini nga qyteti Ho Chi Minh, mund të zgjidhni të udhëtoni në malin Ba Den Tay Ninh me makinë ose motoçikletë private me 2 rrugë:

Nga Autostrada Kombëtare 22A shkoni në kryqëzimin Trang Bang, më pas kthehuni djathtas në rrugën provinciale 782. Vazhdoni të shkoni rreth 62 km në malin Ba Den. Me këtë rrugë do të udhëtoni për rreth 3 orë. Gjatë rrugës, do të ketë tezga për të ndaluar. Mos harroni të pushoni dhe të rikuperoni për të vazhduar udhëtimin tuaj në ngjitje! Nga autostrada 22A në pirunin Trang Bang, më pas kthehuni majtas për të shkuar në rrugën e qytetit Go Dau. Vazhdoni të vazhdoni në autostradën 22B rreth 72 km për të arritur në malin Ba Den. Kjo rrugë është më e gjatë, por përkundrazi, peizazhi natyror është shumë i bukur. Nëse e doni natyrën, dëshironi të keni foto të bukura nga check-in, duhet të shkoni në këtë mënyrë.

*

Përveç kësaj, nëse doni të lëvizni të sigurt dhe pa përpjekje, mund të udhëtoni me autobus nga stacioni Ben Thanh në Go Dau. Pastaj, vazhdoni të kapni autobusin nga Go Dau në Long Hoa, Tay Ninh.

Xem thêm :   Cảnh đẹp ninh thuận - cẩm nang du lịch ninh thuận 2022

3.2. Rruga nga stacioni i autobusit Tay Ninh në malin Ba Den

Nëse shkoni nga stacioni i autobusit Tay Ninh, gjithashtu mund të udhëtoni me motor ose autobus shpejt. Nëse udhëtoni me motoçikletë, thjesht duhet të ndiqni autostradën 22 për në Tay Ninh. Pas kësaj, pyesni njerëzit se mund të gjeni rrugën për në malin Ba Den. Nëse udhëtoni me autobus, do të kapni autobusin nga stacioni i autobusëve Tay Ninh dhe do të shkoni direkt në portën e pasme të malit Ba Den. Kjo është një mënyrë e sigurt dhe shumë e shpejtë për të udhëtuar, e përshtatshme për të gjitha llojet e turistëve.

4. Mënyrat për të shkuar në malin Ba Den

Varet nga qëllimi Turizmi Tay Ninh Mali Ba Den, ju mund të zgjidhni mënyra të ndryshme për të ngjitur malin si më poshtë:

4.1. Merrni teleferikun në malin Ba Den për të vizituar

Mali Ba Den ka një sistem teleferik në majë për të ndihmuar vizitorët të eksplorojnë bukurinë natyrore nga lart. Marrja e teleferikut është e përshtatshme, duke kursyer kohë dhe përpjekje.

*

Çmimi i biletës së teleferikut për në vendpushimin malor Ba Den në Tay Ninh:

Bileta e teleferikut për në Ba Pagoda Tarifa Çmimi i biletës VIP
I rritur Udhëtim 250,000 VND 400,000 VND
1 kthesë 140,000 VND Mos aplikoni
Fëmijët (1 – 1,4 m) Udhëtim 150,000 VND 250,000 VND
1 kthesë 80,000 VND Mos aplikoni
Bileta e teleferikut për në majën e malit Tarifa Çmimi i biletës VIP
I rritur Udhëtim 250,000 VND 400,000 VND
Fëmijët (1 – 1,4 m) Udhëtim 150,000 VND 250,000 VND

Shënim:

Përveç rrugës së teleferikut deri në majë të malit, mund të pushtoni edhe çatinë e Jugut duke u ngjitur në mal. Kjo është rruga ideale e ecjes për të rinjtë që duan të eksplorojnë. Prandaj, do të ketë 5 rrugë sipas nivelit të vështirësisë në rritje.

*

Rruga e tempullit: Kjo është rruga më e lehtë për të pushtuar majën Ba Den. Nga porta e mirëseardhjes, thjesht ndiqni udhëzimet për të arritur atje. Rrugës ka shumë stalla me ujë, mund të hani një meze të lehtë, të pushoni, të pini ujë për të ushqyer udhëtimin.

*

Linjat e energjisë: Shtylla elektrike është mjaft e përshtatshme për fillestarët që të ngjiten në mal. Kjo rrugë ka shkallë, të shënuara qartë.Tubat e ujit: Tubacioni i ujit ka një seksion që do të ngjitet së bashku me rrugën e faltores, e cila vlerësohet si e treta më e vështira nga 5 rrugët për të pushtuar malin Ba Den. Për të ndjekur këtë rrugë, duhet të keni një udhëzues. Vizitorët do të duhet të kalojnë nëpër tuba uji relativisht të rrezikshëm. Megjithatë, në këmbim, ju do të shijoni peizazhin madhështor dhe poetik natyror.Rruga Ma Thien Lanh: Nëse jeni profesionist Trekking, ky do të jetë një zbulim i ri për ju. Ky terren nuk ka shtigje, nuk ka shkallë guri. Vizitorët do të duhet të bëjnë kërkime të plota dhe të kenë një shok për të udhëhequr rrugën.

*

Rruga malore Phung:Kjo është rruga e fundit dhe ajo me vështirësitë më të mëdha, duke sfiduar çdo alpinist. Do t’ju duhen 2 ditë për të ngjitur majën e malit Phung dhe më pas për të vazhduar udhëtimin për në majën e Ba Den. Ju paralajmëroj se ata që nuk janë mjaftueshëm të shëndetshëm, nuk kanë qëndrueshmëri të mjaftueshme ose nuk kanë një guidë lokale, nuk duhet të ndjekin këtë rrugë.

Xem thêm :   【 Top Những Địa Điểm Du Lịch Singapore Mới Nhất 2022, Top 20 Địa Điểm Du Lịch Hấp Dẫn Nhất Ở Singapore

5. Çmimi i biletës për vendpushimin malor Ba Den në Tay Ninh

Për ndonjë gjë, vizitë në zonë Turizmi malor i Ba Den Në Tay Ninh, vizitorët do të duhet të blejnë një biletë hyrjeje. Çmimet specifike të biletave janë si më poshtë:

Të rriturit: 16,000 VND/paks.Fëmijë (nga 1 deri në 1.4 m), të moshuar (mbi 60 vjeç), persona me aftësi të kufizuara: 8000 VND/biletë.Fëmijët nën 1 m: Pa pagese.

Shënim: Çmimet do të rregullohen herë pas here.

6. Aktivitetet dhe eksperiencat nuk duhen humbur kur vini në malin Ba Den

6.1. Trekking malor Ba Den në Tay Ninh – një sfidë për ata që duan të eksplorojnë dhe aventura

I quajtur çatia e Juglindjes, simboli tipik i Tay Ninh, duke udhëtuar në malin Ba Den Tay Ninh, do të jeni të lirë të eksploroni dhe pushtoni. Sidomos për të rinjtë që janë të apasionuar pas ngjitjes malore, Ba Den do të jetë një destinacion ideal për të mos u humbur.

*

6.2. Admironi faltoret në malin Ba Den

Në turneun malor Ba Den Tay Ninh, ju mund të admironi shumë faltore të famshme si faltoren Ba Tay Ninh, faltoren Hang, faltoren Linh Son Hoa Dong, faltoren Linh Son Phuoc Trung, faltoren Quan Am… Në të cilën, faltorja Ba Den ka një histori të më shumë se 300 vjet, është një destinacion i shenjtë, tërheq shumë pelegrinë.

*

6.3. Check-in koordinatat e malit Ba Den në mes të qiellit të gjerë

Jo vetëm që është një destinacion tërheqës shpirtëror, turistët gjithashtu mund të shijojnë peizazhet e bukura të natyrës, check-in për të bërë foto të mrekullueshme.

*

Regjistrimi në majë të malit

Kur udhëtoni për në malin Ba Den në Tay Ninh, mos harroni të kontrolloni shkëmbin në majë të malit. Duke qëndruar këtu, ju do të zgjeroni sytë tuaj, duke mbuluar peizazhin e bukur natyror. Përveç kësaj, kjo është gjithashtu koordinatat ideale për gjuetinë e reve për të rinjtë e shpinës.

*

Krijo një grup unik fotografish me zonën fantastike “ballkon në re”.

I vendosur në një lartësi prej 986 m, mali Ba Den është i mbuluar me re gjatë gjithë vitit. Kjo është me të vërtetë një parajsë për ata që e duan natyrën dhe duan të eksplorojnë. Një destinacion i domosdoshëm në udhëtimin për të vizituar Tay Ninh është zona e “ballkonit të lartë” të mbuluar nga retë.

*

7. Përvoja e qëndrimit kur udhëtoni në malin Ba Den në Tay Ninh

Në vendpushimin malor Ba Den në Tay Ninh, nuk ka shumë mundësi për akomodim. Përveç kësaj, Tay Ninh ka shumë destinacione të tjera të famshme përveç malit Ba Den. Prandaj, është më mirë që turistët të marrin me qira një hotel në qendër të qytetit për vizitë të përshtatshme, aktivitete dhe argëtim.

Vetëm rreth 15 km nga mali Ba Den,Melia baigiangdienbien.edu.vn Tay Ninh Është zgjedhja e shumë turistëve. Ky është një hotel me 5 yje, 21 kate me 127 dhoma. Hoteli ndodhet në kompleksin Vincom & Vincom Shophouse me arkitekturë të guximshme mbretërore dhe pamje mbresëlënëse.

*

Turistët që udhëtojnë në malin Ba Den në Tay Ninh duan të qëndrojnë në
Melia baigiangdienbien.edu.vn Tay Ninh vizitoni ose kontaktoni direkt hotelin për të rezervuar një dhomë:

8. Zona turistike malore Ba Den në Tay Ninh ka diçka të shijshme për të ngrënë?

Mëshqerra Tay Ninh

Specialiteti i famshëm në Tay Ninh që nuk duhet humbur është mëshqerra. Edhe pse kjo pjatë e famshme ka qenë e pranishme në të gjitha provincat dhe qytetet anembanë vendit, është vetëm në Tay Ninh që njerëzit mund të shijojnë shijen autentike të mëshqerrës.

*

Nga mëshqerrat, njerëzit mund të përpunojnë shumë pjata unike me shijet e tyre të pagabueshme. Mishi i viçit është i ëmbël, i butë, lëkura krokante është skuqur, mbështjellë në letër orizi ose përdoret në tenxhere të nxehtë. Pasi të keni ardhur në malin Ba Den në Tay Ninh, nuk duhet ta humbisni këtë pjatë.

Xem thêm :   Khám Phá Bản Đồ Du Lịch Tỉnh Điện Biên Với Những Điểm Đến Lý Tưởng

Rrotulla letre orizi të thara me vesë me mish derri

Kjo është një pjatë tipike e popullit Tay Ninh, e cila është bërë një specialitet i famshëm nga Veriu në Jug. Duhet shumë kohë për të marrë një pjatë standarde, nga zgjedhja e përbërësve deri te lyerja e tortës dhe tharja e saj me ngrica. Rrotullat e sallatave janë shije të thjeshta nga përditshmëria si vermiçeli i freskët, karkaleca e zier, mish i zier, perime të papërpunuara ose përbërës të tjerë. E vetmja gjë që nuk mund të zëvendësohet është tharja e letrës së orizit Tay Ninh me vesë.

Të gjitha janë të mbështjella në një copë tortë, të zhytur me salcë erëzash ose salcë soje të përgatitur. Çdo pjesë përmban një aromë tërheqëse, të shijshme. Letra e orizit e tharë me vesë është shumë e përshtatshme për ditët e nxehta të verës.

*

Tay Ninh pomelo rolls pranverë

Pomelo Spring rolls janë bërë nga lëvozhga e pomelos, frutat e thartë të yllit, veshi i orizit, papaja jeshile… Kur hanë, vizitorët do të ndjejnë të gjitha shijet tërheqëse të tharta, pikante dhe të ëmbla. Në të kaluarën, rrotullat Tay Ninh pomelo ishin gjithashtu një pjatë e domosdoshme në tabakanë e orizit të vendasve.

*

Për të bërë një pranverë të shijshme pomelo, është e nevojshme të zgjidhni përbërës shumë të freskët, dhe zbatimi është i përpiktë dhe i menduar. Secila roll rrotullohet me një grusht të vogël, të mbështjellë me gjethe bambuje ose një tufë zorrësh, të rrethuara nga një shtresë gjethesh të lëmuara bananeje jeshile.

Rollat ​​e pranverës Tay Ninh pomelo janë më të shijshme kur hahen me gjethe laksa dhe kaliten me kripë dhe piper. Shumë njerëz gjithashtu kanë variacione për të ngrënë me bukë ose role për ta bërë atë më të çuditshme dhe tërheqëse.

Tortë me supë Trang Bang

Tortë me supë Trang Bang e bërë me përbërës autentikë vendas si banh chung, rrotulla derri, mish pa dhjamë, gjak… Kjo është një pjatë e thjeshtë por po aq tërheqëse. Në tortën me supë Trang Bang, lëngu i mishit është faktori më i rëndësishëm, shpirti i të gjithë pjatës me proces të përpunuar zbatimi. Njerëzit marrin kockat e derrit dhe i vendosin në ujë të ftohtë me pak kripë dhe zierje për shumë orë. Gjatë gatimit, është e nevojshme që vazhdimisht të hiqni shkumën për të marrë një lëng të ëmbël dhe të pastër.

*

Hardhuca e malit Ba Den

Të udhëtosh në malin Ba Den në Tay Ninh pa shijuar pjatën e hardhucave është një lëshim i madh. Kjo është një pjatë specialiteti e njohur si “kuzhina e parë e Tay Ninh”.

*

Hardhucat që jetojnë në malin Ba Den hanë fiq të pjekur dhe gjethe mjekësore, kështu që mishi është i shijshëm dhe jashtëzakonisht i ushqyeshëm. Ato do të përpunohen në shumë pjata si: hardhuca e skuqur, hardhuca e gatuar me qull, hardhuca e zier me avull… zgjojnë shijen e të gjithë vizitorëve.

9. Mbajtja e këshillave të dobishme për udhëtimin për malin Ba Den Tay Ninh

Sipas përvojës suaj në ngjitjen e malit Ba Den, për ta bërë udhëtimin tuaj më të qetë dhe të këndshëm, mos harroni të “fusni” në xhep këshillat e mëposhtme:

Zgjidhni kohën e duhur të udhëtimit, motin me diell, shmangni stuhitë. Nëse dëshironi të ngjiteni në mal për të eksploruar, zgjidhni rrugën e duhur. Përgatitni rroba të rehatshme, vishni këpucë sportive. Sillni sendet e nevojshme: kundër insekteve, çakmak, mushama, krem ​​dielli… Ndiqni rreptësisht udhëzimet e bordit drejtues të resortit.

Shihni gjithashtu: Cila nga kalimet e mëposhtme i përket provincës Dien Bien, Pha Din, Tuan Giao, Dien Bien?

Mbi të gjitha janë përvojat e udhëtimit të malit Ba Den në Tay Ninh që dua t’ju përcjell. Ju uroj një udhëtim të sigurt dhe kuptimplotë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Núi bà đen tây ninh đón trên 1 triệu lượt du lịch núi bà đen tây ninh 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *