Rate this post

Hanoi Kryeqyteti nuk është vetëm tokë, e cila përmban një histori të gjatë të vendit, por gjithashtu ka shumë atraksione të famshme turistike, duke tërhequr shumë turistë për t’u vizituar. Jeni adhurues i peizazheve, dëshironi të udhëtoni për të vizituar pamjet e Hanoi? Dëshironi të mësoni pikat e famshme piktoreske në Hanoi? Ju dëshironi t’i mbani momentet e mrekullueshme të hapësirës me fotografitë e marra nga telefoni ose kamera juaj të printuara në piktura të mëdha skenike si një suvenir për t’i varur në murin e hapësirës suaj të jetesës. Kështu që sa herë që e shikoni, ju jep shumë energji pozitive, një frymë freskuese dhe sukses në çdo gjë që bëni. Tani, me teknologjinë moderne japoneze të printimit 3D, printimi në të gjitha materialet sipas kërkesave të klientëve, boja uv me bojë është jashtëzakonisht e mprehtë, imazhe të qarta dhe të gjalla ju sjellin fotografi të bukura. pikturë peizazhi kurseni udhëtimet me familjen, miqtë, të dashurit me fotot tuaja në to, ka pika të mrekullueshme piktoreske. Lejoni thanhnamdinh.vn t’ju shoqërojë në shtypjen dhe ruajtjen e momenteve tuaja më të mrekullueshme të dashurisë.

Po shikoni: Atraksione, pika piktoreske në Hanoi me 13 atraksione të famshme turistike për të mbajtur momentin

Në tokën e bukur të kryeqytetit, ka shumë vende të lidhura me vende historike të vjetra. Çdo vend piktoresk i Hanoi ka veçoritë e veta unike kulturore për të tërhequr turistët për t’u vizituar.

Nëse jeni duke vizituar kryeqytetin për herë të parë, shikoni disa nga pikat piktoreske në Hanoi të ndara më poshtë, të cilat me siguri do ta bëjnë udhëtimin tuaj edhe më të paharrueshëm.

Pikat piktoreske në Hanoi kanë të gjitha veçoritë e tyre unike kulturore. Jo vetëm zotërimi i bukurisë nga jashtë, por të fshehura brenda janë edhe histori të veçanta. Ky është edhe atraksioni turistik kur vini këtu.

Nëse do të udhëtoni, duhet patjetër të vizitoni pikat e mëposhtme piktoreske në Hanoi për të ndjerë të gjithë vendin e lashtë dhe të bukur të kryeqytetit.

Pika të famshme mbresëlënëse piktoreske në Hanoi

1. Kulla e Breshkave – Liqeni Hoan Kiem

Në krye të listës së atraksioneve që duhen parë kur udhëtoni në Hanoi është Liqeni Hoan Kiem. Liqeni ndodhet në qendër të qytetit dhe krahasohet me “zemrën” e kryeqytetit. Liqeni Hoan Kiem njihet edhe si Liqeni i Shpatit sepse lidhet me legjendën e shpatës legjendare të mbretit Le Loi që kthehet te breshka e artë. Liqeni i lashtë i gjelbër me myshk është si një pasqyrë gjigante që pasqyron pemët e lashta dhe shelgjet përgjatë liqenit.

Në mes të liqenit është Kulla madhështore dhe e lashtë e Breshkave që shkëlqen në sipërfaqen e liqenit. Rreth liqenit është gjithashtu vendi ku zhvillohen shumë aktivitete, ngjarje kulturore, fishekzjarre dhe shfaqje artistike të gjalla të qytetit. Ky është padyshim vendi i duhur për ju që të rezervoni një hotel pranë lagjes së vjetër të Hanoi.

Xem thêm :   Tập Đoàn Giải Mã Số Học Xsmb, Giải Mã Số Học, Cao Thủ Chốt Số, Cao Thủ Soi Cầu

Si qendra kulturore dhe politike e vendit, Hanoi ka skena të panumërta të bukura, secila me karakteristikat e veta, duke tërhequr turistët për t’u vizituar. Këtu, baigiangdienbien.edu.vn dëshiron t’u prezantojë lexuesve monumentet e famshme që nuk duhen humbur kur vizitoni kryeqytetin Hanoi.

Pikat e famshme piktoreske në Hanoi

1. Kulla e Breshkave – Liqeni Hoan Kiem

Kur udhëtoni për në Hanoi, tërheqja më e denjë është liqeni Hoan Kiem. I vendosur në zemër të qytetit, liqeni është krahasuar me “zemrën” e kryeqytetit. Liqeni Hoan Kiem njihet edhe si Liqeni i Shpatit sepse lidhet me legjendën e mbretit Le Loi që i kthen shpatën magjike Breshkës së Artë. Sipërfaqja e lashtë e liqenit është e gjelbër dhe me myshk si një pasqyrë gjigante, duke reflektuar rreshtat e pemëve të lashta me gjethe të harlisur, shelgje dhe ndërtesat e postës dhe ndërtesat e larta përreth.

Në mes të liqenit, në lëndinën e vogël të gjelbëruar, kulla madhështore dhe e lashtë e breshkave reflekton në sipërfaqen e liqenit. Zona përreth liqenit është gjithashtu shtëpia e shumë ngjarjeve të qytetit, ngjarjeve kulturore, fishekzjarreve dhe arteve të gjalla të shfaqjes. Ky është padyshim vendi i duhur për ju që të rezervoni një hotel pranë lagjes së vjetër të Hanoi për të ngrënë, për të udhëtuar dhe për të vizituar Lagjen e Vjetër dhe Liqenin Hoan Kiem.

2. Tempulli Ngoc Son

Ura e Tigerit ka një ngjyrë të lakuar vermilion që të çon në tempullin Yushan të fshehur nën hijen e një peme të lashtë banjane. Tempulli është ndërtuar në shekullin e 19-të dhe është një vepër përfaqësuese e objekteve hapësinore dhe arkitekturore. Tempulli Yushan dhe Liqeni Hoan Kiem plotësojnë njëri-tjetrin, tempulli dhe liqeni janë integruar për të krijuar një arkitekturë të përbërë Tianren, duke sjellë një hapësirë ​​harmonike midis natyrës dhe njerëzve.

Njerëzit dhe shumë turistë vijnë shpesh në Tempullin Ngoc Son për të djegur temjan dhe për t’u lutur për lumturi ndërsa ecin rreth liqenit Hoan Kiem. Së bashku me Liqenin Hoan Kiem, Pagodën e Breshkave, Urën Hook, Ta Bi, Da Tile, Tempulli Ngoc Son është kthyer në një relike historike dhe skenike në Hanoi, me një stil arkitekturor unik dhe tipik dhe është një vend që nuk duhet humbur nga turistët. Vizitoni kryeqytetin.

3. Katedralja Hanoi

Katedralja Hanoi (e njohur edhe si Katedralja Hanoi) e vendosur në lagjen e vjetër të rrethit Hoan Kiem, është një kishë e lashtë me arkitekturë tipike gotike evropiane. Katedralja nuk është vetëm një vend i aktiviteteve fetare, por katedralja me arkitekturën e saj unike tërheq edhe shumë turistë për ta vizituar dhe vlerësuar. Duke ardhur këtu, do të ndiheni sikur jeni në një kështjellë të madhe antike, të gdhendur me kokërr druri të praruar dhe piktura të shkëlqyera në xhami me njolla.

Përveç kësaj, shumë të rinj Hanoianë vijnë këtu gjatë fundjavave për t’u mbledhur me miqtë dhe për të biseduar mbi një filxhan “çaj limoni të kishës”.

4. Shtëpia e Operës Hanoi

E vendosur në kryqëzimin e rrugëve Trang Tien dhe Ngo Quyen, Shtëpia e Operas Hanoi u ndërtua në fillim të shekullit të 20-të, që atëherë ajo ka qenë një vepër kryesore arkitekturore dhe kulturore e kryeqytetit. E dizenjuar në stilin klasik francez me linja dhe ngjyra të ngjashme me teatrot evropiane, Teatri i Operas është bërë qendra kulturore e shumë ngjarjeve dhe arteve skenike. Ejani këtu për të ecur rreth oborrit përballë teatrit për të ndjerë plotësisht çdo cep dhe çarje të kësaj vepre të madhe.

5. Kalaja Perandorake e Thang Long – Shtiza e flamurit Hanoi

Kryeqyteti antik Thang Long ndodhet në rrugën Ly Nam De, është një trashëgimi kulturore botërore që lidhet me historinë e kështjellës Thang Long – Hanoi gjatë tre dinastive Ly, Tran, Ly dhe Nguyen. Është një strukturë masive me shumë vlera të rëndësishme historike dhe arkeologjike. Ndër ndërtesat e lashta brenda Kalasë Perandorake, më e spikatura është Kulla e Flamurit të Hanoi (e njohur edhe si Hanoi Keda), e cila lidhet me shumë ngjarje historike të vendit. Kur Revolucioni i Gushtit ishte i suksesshëm, flamuri i kuq me një yll të verdhë në shtizën e flamurit të Hanoi fluturoi për herë të parë mbi kryeqytet.

Xem thêm :   Quang Linh Vlog – Anh Hùng Việt Nam Tại Châu Phi - THPT Thanh Khê

Me hapësirë ​​të gjerë dhe peizazh të madh të gjelbër, Thang Long Imperial Citadel është gjithashtu një vend ideal për shumë njerëz që të bëjnë fotografi dhe të regjistrojnë momente të bukura gjatë gjithë vitit.

6. Mauzoleumi Ho Chi Minh

Mauzoleumi i xhaxhait Ho ndodhet pranë sheshit historik Ba Dinh, ku Presidenti Ho Chi Minh lexoi Deklaratën e Pavarësisë, duke lindur Republikën Socialiste të Vietnamit. Vendprehja e përjetshme e liderit të madh të vendit është e mbuluar me kopshte të gjelbra gjatë gjithë vitit.

7. Liqeni Perëndimor

Liqeni Perëndimor është “mushkëria” e kryeqytetit, me një sipërfaqe prej më shumë se 500 hektarësh, rruga rreth liqenit është e gjatë 17 km. Ecni me motoçikletë rreth liqenit, shijoni peizazhin poetik buzë liqenit blu dhe të pakufishëm, vizitoni fshatin e lulëzimit të pjeshkës buzë liqenit, fshatin Yitan, tempullin Quan Thanh dhe pika të tjera piktoreske,…

Shumë njerëz vijnë në West Lake si një vend i qetë për t’u çlodhur në mes të qytetit plot zhurmë, ju mund të bëni një shëtitje, të shijoni ajrin e pastër në mëngjes, të shikoni liqenin gradualisht të kthehet në portokalli si reflektim dhe shkëlqim. Rrezet e diellit pasdite, ose Shijoni tortën e famshme West Lake me karkaleca dhe gjeni një kënd të njohur për të shijuar flladin çdo mbrëmje.

West Lake ka shumë hotele piktoreske që ju të shijoni plotësisht pushimet tuaja. Ndaj është kthyer në një destinacion mjaft të njohur, i lidhur ngushtë me jetën shpirtërore të kryeqytetasve.

8. Fagoda Tran Quoc

Pagoda Chen Tran Quoc në rrugën Thanh Nien është vendi më i bukur piktoresk në këtë periudhë, ndërtesat e lashta dhe madhështore plotësojnë peizazhin elegant dhe paqësor të liqenit të pakufishëm. E ndërtuar në shekullin e 6-të pas Krishtit, është një nga faltoret më të vjetra në Hanoi, gjatë mijëra viteve të ekzistencës, Pagoda Tran Quoc jo vetëm që ruan vlerën e saj unike arkitekturore, por gjithashtu dëshmon ulje-ngritjet e historisë së vendit. . Me ato vlera, ky vend jo vetëm që tërheq ndjekësit budistë, por mirëpret edhe shumë turistë nga e gjithë bota për të vizituar dhe shijuar peizazhet e bukura.

9. Pagoda me një shtyllë

Pagoda Një Shtyllë e vendosur brenda Muzeut Ho Chi Minh është një pikë referimi e famshme në Hanoi që tërheq shumë turistë në kryeqytet. Arkitektura e kullës është shumë unike, me një strukturë katrore, e vendosur mbi një shtyllë guri në qendër të liqenit të gjelbër të lotusit, si një zambak uji që shfaqet në mes të liqenit.

10. Tempulli i Letërsisë

Tempulli i Letërsisë – Quoc Tu Giam është një relike historike dhe një atraksion që duhet parë në Hanoi. Ky kompleks përfshin Tempullin e Letërsisë (ku adhurohet Konfuci), Quoc Tu Giam (universiteti i parë i Vietnamit) dhe Ho Van, kopshti Giam, Khue Van Cac, etj.

Grumbullimi i relikteve të fshehura nën gjethet e gjelbërta të pemëve shekullore, me linja arkitekturore unike dhe harmonike, u jep vizitorëve një peizazh unik.

Sot Tempulli i Letërsisë – Quoc Tu Giam është vendi ku zhvillohen shumë aktivitete kulturore, shkencore dhe arsimore. Sidomos me rastin e Festës së Pranverës, organizohen edhe aktivitete tradicionale si ftesa, lojëra popullore, duke tërhequr të marrin pjesë banorë vendas dhe shumë turistë të huaj.

Xem thêm :   Kiến Thức Về Khí Thiên Nhiên Là Gì? Ứng Dụng Của Khí Thiên Nhiên

11. O Quan Chuong

Si porta e vetme e mbetur e kështjellës Thang Long, O Quan Chuong jo vetëm që ka bukuri arkitekturore, por gjithashtu mban një gjurmë dramatike historike. Porta e qytetit u ndërtua në 1817, i njohur më parë si burgu Donghe, i ndarë në dy kate, i modeluar sipas arkitekturës tipike të stilit të pavijonit të dinastisë Nguyen. Emri O Quan Trung u dha më vonë për të përkujtuar sakrificat heroike të kapitenëve dhe ushtarëve të dinastisë Nguyen në luftën kundër kolonialistëve francezë që sulmuan kështjellën e Hanoi.

*

Sot, ombrella Quan Chuong ndodhet në rrugën me të njëjtin emër, me mallra të ndryshme, e mbushur me njerëz që hyjnë e dalin. Duke përjetuar shumë ulje-ngritje të historisë dhe kohës, ombrella Quan Chuong gjithashtu është dashur të riparohet dhe restaurohet shumë herë. Prandaj, tiparet e vjetra të mbuluara me myshk janë zhdukur pak a shumë, por kjo është ende një nga atraksionet e Hanoit, ku ruhet kujtimi i një kështjelle të lashtë.

12. Ura e gjatë Bien

Ura e Long Bien u ndërtua midis viteve 1899-1902 dhe ishte ura e parë prej çeliku që kaloi lumin e Kuq. Kjo dikur ishte ura e dytë më e gjatë në botë dhe u quajt “Kulla Eifel Horizontale e Hanoi”.

Ura e Long Bien është e lidhur me dy luftërat afatgjata të rezistencës anti-japoneze të kombit dhe është gjithashtu vendi për të dëshmuar transformimin lart pas bashkimit të atdheut. Ura është tani jo vetëm një relike historike, por edhe një simbol i jetëgjatësisë, bukurisë dhe zhvillimit kulturor në zhvillimin e ardhshëm të Hanoi.

13. Co Loa Citadel

Relikti Co Loa ndodhet në komunën Co Loa, rrethi Dong Anh. Co Loa Citadel është ndërtuar në shekullin III para Krishtit dhe është kështjella më e madhe dhe më e vjetër në vendin tonë. Ky është një vend që lidhet me legjendën e gjuajtjes me hark të An Duong Vuong dhe historinë e trishtë të dashurisë së Princeshës Mi Nuong – Trong Thuy.

*

Çdo vit më 6 janar, njerëzit e Co Loa organizojnë një festival për të përkujtuar An Duong Vuong, mbretin që ndërtoi vendin. Pra, nëse doni të zbuloni bukurinë e të gjitha kulturave dhe njerëzve këtu, duhet të vini në Co Loa me këtë rast.

Shihni gjithashtu: 40 Wallpapers Peisazhi Sfond Natyror, Peizazhe të Bukura, 120000+ Bileta Falas Imazhi i Sfondit të Natyrës

Më sipër janë 13 atraksionet më të famshme në Hanoi që zgjedhin shumë turistë kur udhëtojnë drejt kryeqytetit. Përveç kësaj, ka shumë atraksione të tjera tërheqëse turistike në Hanoi që ju presin t’i eksploroni. Mos harroni të rezervoni dhoma të lira hoteli në Hanoi në baigiangdienbien.edu.vn!

Shpërndaje

5 (1 votë)

Hanoi Top 10

baigiangdienbien.edu.vn është një nga faqet e internetit më të mëdha të rishikimit të produkteve dhe shërbimeve në Hanoi. Të përkushtuar për të qenë të sinqertë dhe objektivë ndaj interesave të lexuesve tanë

Përgjigju Anulo

Email-i juaj nuk do të shfaqet publikisht. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

koment *

emri *

email *

Faqe interneti

Ruaj emrin tim, emailin dhe faqen time në këtë shfletues për komentin tim të radhës.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Sức hút, danh lam thắng cảnh hà nội với 13 điểm du lịch nổi tiếng lưu giữ khoảng khắc . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *