Rate this post

Tabela e përmbajtjes së artikullit

Përvoja e lirë e udhëtimit në Iran 2022Si të udhëtoni në Iran? Udhëzues udhëtimi për në Iran

Vitet e fundit Irani është kthyer papritur në një destinacion turistik “të nxehtë” në Lindjen e Mesme, ky vend është i rrethuar nga male dhe shkretëtira, shumë i përshtatshëm për ata që duan të eksplorojnë.Eksploroni natyrën dhe eksploroni aventurat. Megjithatë, Irani është konsideruar prej kohësh vendi i shumë armiqësive, kështu që ju jeni të shqetësuar se sa i sigurt është ai. Turizmi i Iranit? Mos u shqetësoni, ju lutemi injoroni këtë mendim dhe referojuni gjithashtu artikullit. E gjithë përvoja e udhëtimit në Iran: Viza, udhëtim dhe argëtim më poshtë për të pasur një udhëtim të sigurt dhe të përshtatshëm.

Po shikoni: Të gjitha informacionet në lidhje me Iranin për shpinës

Përjetoni udhëtime të lira në Iran 2022

Një hyrje e shkurtër për Iranin

Emri i plotë Iran: Republika Islamike e Iranit, e njohur më parë si Persia (1953) Vendndodhja e agjentit: Është një vend i Lindjes së Mesme që ndodhet në jugperëndim të Azisë, me pika të afërta si: – Kufijtë lindorë: Pakistani dhe Afganistani.– Në perëndim: Turqia dhe Iraku.– Në jug: Gjiri Persik dhe Gjiri i Omanit.– Në veri: Armenia, Azerbajxhani dhe Turkmenistani. Kryeqyteti zyrtar i Iranit: Qyteti i Teheranit (qyteti më i madh në Iran) Sipërfaqja: 1,648,195 km². Popullsia : 78,868,711 (Në vitin 2012). Monedha zyrtare në Iran: Rial Iranian (IRR)Gjuha kryesore: persisht, shumica e të cilave ende përdorin anglisht për të komunikuar.

A kam nevojë për vizë për të vizituar Iranin? Udhëzime se si të aplikoni për një vizë në Iran

Nëse dëshironi të hyni në Iran, një vizë është një certifikatë e rëndësishme që është e domosdoshme. Të pyes për Viza turistike e Iranit ka shume menyra:

fpt.vnShënim: Kur aplikoni për vizë, do të miratoheni për 7 ditë dhe kur të hyni do të lejoheni të qëndroni për 30 ditë. Por në fushën e pasaportës nëse keni pasur ndonjëherë një vizë izraelite, nuk do t’ju jepet një vizë për Iranin.Aplikoni për një vizë Irani në kufi: Nuk keni nevojë të aplikoni për vizë në Vietnam, por mund të shkoni në kufi për të aplikuar për vizë. Për shkak se Irani po aplikon një politikë për viza në aeroport, do të jetë shumë e përshtatshme për ju të aplikoni për një vizë. Vizitorëve do t’u jepet një vizë turistike 15-ditore e Iranit në aeroport, nëse hyjnë në aeroporte të tilla si: Imam Khomeini ose Aeroporti Mehrabad në Teheran, aeroporti i Mashhadit, aeroporti Shiraz, aeroporti i Tabrizit ose aeroporti në Esfahan. – Për të aplikuar për një vizë Irani në aeroport, do t’ju duhet të përgatisni disa dokumente të rëndësishme si: Pasaportë e vlefshme për të paktën 6 muaj (origjinale dhe kopje), foto portreti 3×4, rezervimi i dhomës së hotelit, bileta e fluturimit, orari. shkoni për ndonjë gjë, udhëtoni në Iran të deklarohet sa më i detajuar,… Kostoja e aplikimit për një vizë Irani në portën kufitare është rreth 40 EUR.

Xem thêm :   Top các địa điểm danh 10 cảnh đẹp ở malaysia cần đi ngay năm nay

Procedura për të aplikuar për vizë turistike në Iran

Cili është sezoni më i mirë për të udhëtuar në Iran? Koha ideale për të udhëtuar në Iran

Ngjashëm me motin në Vietnam, klima në Iran ndahet gjithashtu në 4 stinë të dallueshme: pranverë e ngrohtë – verë shumë e nxehtë – vjeshtë e freskët – dimër jashtëzakonisht i ftohtë. Çdo stinë ka bukurinë e vet unike, kështu që ju mund të bëni udhëtimin në çdo kohë të vitit. Por për ata që kanë Përvojë e përshtatshme dhe argëtuese e udhëtimit në Iran ata ndanë, koha nga marsi në qershor dhe nga shtatori deri në fillim të nëntorit është Koha më e mirë për të vizituar Iranin. Sepse në këtë kohë, moti është i freskët, i këndshëm, ajri është i freskët dhe i ajrosur, shumë i përshtatshëm për vizitë dhe turizëm.

Ose nëse dëshironi të përjetoni festën e Ramazanit – Festivali i madh dhe i famshëm në Iran atëherë mund të vini këtu në gusht.Ky muaj në Iran është muaji i agjërimit për myslimanët iranianë, kështu që shumë pak njerëz udhëtojnë. Por ata që kanë udhëtuar gjatë kësaj kohe që ndajnë, vizitorët që vijnë këtu në këtë kohë do të përjetojnë shumë gjëra interesante. Përveç kësaj, ju shijoni edhe hapësirën e freskët, të qetë, të qetë, shumë të përshtatshme për relaksim.

Koha për të vizituar Iranin

Si të udhëtoni në Iran? Udhëzues udhëtimi për në Iran

Si të udhëtoni në IranUdhëtoni për në Iran atëherë avioni është i vetmi mjet që mund të përdorni, por nga Vietnami nuk ka linja ajrore që kryejnë fluturime direkte, kështu që do të duhet të kaloni tranzit të paktën në një pikë për të arritur në Iran ( Pikat e tranzitit: Aeroporti i Teheranit, Aeroporti i Vjetër Mehrabad, i Ri Aeroporti Ndërkombëtar Imam Khomeini…). Disa linja ajrore fluturojnë drejt Iranit si: Turkish Airlines, Thai Airways, Air France, Emirates, AirAsia, China Southern, Qatar Airways, Aeroflot, … dhe zakonisht përqendrohen kryesisht në 2 aeroporte të mëdha që janë aeroporti Noi Bai (Hanoi) dhe Tan Aeroporti Son Nhat (HCMC). Biletat e avionit për të udhëtuar në Iran më e lirë, varion nga 600 USD – 800 USD.

Transporti në Iran

Udhëtimi në Iran ka shumë mjete transporti nga të cilat mund të zgjidhni, por sipas Përvoja e vizitës, argëtimit dhe udhëtimit kur udhëtoni në Iran është e vetë-mjaftueshme dhe e përshtatshme Autobusët dhe taksitë janë ende dy mjetet më të njohura të transportit. Zakonisht, nëse dëshironi Kurseni para për të udhëtuar në Iran atëherë mund të përdorni autobus publik për të lëvizur, sepse tarifa është e lirë, e sigurt dhe e përshtatshme për të udhëtuar. Sa për taksi, çmimi është mjaft i lartë, nëse shkoni në distanca të gjata, do të jetë shumë e shtrenjtë. Prandaj, për taksitë, ju rekomandoj t’i përdorni ato vetëm kur udhëtoni në distanca të shkurtra në qytet.

Shënim: Kur të shkoni, duhet të pyesni çmimin dhe të negocioni çmimin fillimisht, për të mos u hakuar sepse jeni mysafir i huaj. Për shembull, çmimi i një taksie nga aeroporti Imam Khoimeini në Teheran në qendër të qytetit, çmimi luhatet rreth 600,000 Rial. Çmimi i kundërt është më i lirë, rreth 400 000 riale.

Ku të qëndroni kur udhëtoni në Iran? Motele dhe hotele të lira dhe të rehatshme në Iran

yahoo.com për të qenë në gjendje të marrësh me qira çmimin më të mirë offline. Për ata që kanë përvojë argëtuese dhe e përshtatshme e udhëtimit në Iran Ata treguan se nëse udhëtoni në sezonin e lartë, duhet të telefononi ose të dërgoni email për të rezervuar paraprakisht, për të shmangur situatën e shitjes ose marrjes me qira të dhomave të papërshtatshme.

Xem thêm :   Trò Chuyện Tìm Hiểu Về Cây Xanh

Ose nëse keni pak më shumë kushte, si të pushoni në hotele të mira dhe cilësore, mund të shkoni në KARAVANSERAI – ky është një sistem hotelesh i madh, më i famshëm në Iran, me një sërë motele, çmime Çmime të përballueshme të të gjitha llojeve për ju për të zgjedhur lehtësisht në varësi të nevojave tuaja të akomodimit.

KARVANSERAI

Çfarë është interesante për të udhëtuar në Iran? Zbuloni atraksionet e famshme dhe atraksionet turistike në Iran

Kompleksi i KARAVANSERAI (hotel i vjetër)

Çfarë është argëtimi në Iran? Një nga destinacionet e para tërheqëse që duhet të vizitoni kur Udhëtimi në Iran është kompleksi i KARAVANSERAI-ve. I ndodhur në rrugën e mëndafshit, ky është vendi ku janë mbledhur shumë motele dhe hotele të vjetra dhe të vjetra, të cilat janë ndërtuar nga tregtarët në të kaluarën si një vend pushimi në mes të rrugës. Vizitorët që vijnë këtu do të kenë mundësinë të shohin dhe zbulojnë dizajnet dhe arkitekturën e lashtë unike dhe interesante.

Kopshti i Eramit

Nje nga vende tërheqëse për të vizituar dhe udhëtuar në Iran që patjetër duhet të vizitoni është Kopshti Eram. Një vend i mrekullueshëm ku mund të hidhni shpirtin tuaj në natyrë, të shijoni ajrin e pastër, të relaksoheni jashtëzakonisht rehat. Shumë njerëz që vijnë këtu mendojnë se Kopshti Eram ka një pamje të bukur natyrore, jo inferiore ndaj kopshtit të famshëm të varur në Babiloni.

Kopshti i EramitKisha e Vankit

Ku të shkoni, çfarë të luani kur udhëtoni në Iran? Nëse nuk keni gjetur vendin e duhur për të ndaluar, vizitoni kishën Vank, kishën më të madhe dhe më të famshme në Iran. Me një dizajn unik arkitekturor, të ndërtuar në stilin e një kupole, me pajisje dhe mobilje të stilit iranian, kur të hyni në kishë, do të shijoni një hapësirë ​​të qetë dhe relaksuese, komode. Prandaj, konsiderohet edhe kjo kishë Vank Destinacion tërheqës turistik në Iran.

Kulla e Miladit

Ku duhet të udhëtojë Irani për të shkuar? Kulla e Miladit – vende ideale për të vizituar në Iran është një sugjerim i nxehtë për ju. Ky vend njihet jo vetëm si kulla më e lartë në botë, por konsiderohet edhe një sistem me shumë restorante, hotele, qendra tregtare, argëtim, … që vizitorët të eksplorojnë lirshëm. Për më tepër, kur ngjiteni në katin e fundit të kullës, mund të shihni edhe të gjithë bukurinë e Iranit në miniaturë.

Kulla e MiladitMuzeu i Teheranit

Jo vetëm që është muzeu më i bukur në botë, por muzeu i Teheranit konsiderohet gjithashtu si muzeu më i bukur në botë Destinacion mbresëlënës, unik turistik në Iran tërheq shumë turistë vendas dhe të huaj për të vizituar. Kur të vini këtu, do të keni mundësinë të admironi me sytë tuaj shumë objekte dhe bizhuteri të çmuara si p.sh.: Perla të mëdha, të rralla, të dizenjuara hollë dhe të bëra prej ari, apo metale të tjera. të rralla,…

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Iran? Pjatat, specialitetet më të famshme në Iran

Zbulimi i kuzhinës iraniane është një nga përvojat e domosdoshme në çdo udhëtim. Kuzhina e këtij vendi ndikohet shumë nga kulturat e Lindjes së Mesme, Azisë Qendrore dhe Evropës, kështu që menuja e pjatave këtu është shumë e larmishme dhe e pasur. Megjithatë, pavarësisht se është shumë e ndikuar nga kuzhina e vendeve fqinje, kuzhina në Iran ka ende një gjë të përbashkët: gjellët shpesh përzihen me shumë përbërës si: perime, zhardhokët etj. Farërat me shafran i Indisë, kanellë, cilantro, marule , ftua, arra, shega, rrush, mollë, etj. Sidomos njerëzit në Iran pëlqejnë të hanë cilantro, veçanërisht sallata jeshile, kështu që shumica e vakteve në Iran.Irani ka perime të gjalla për të ngrënë me vakte.

Xem thêm :   Kinh nghiệm du lịch nepal tự túc, kinh nghiệm du lịch nepal

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Iran? Ushqim i shijshëm tradicional, i famshëm në Iran Duhet të shijoni patjetër orizin aromatik. Pjata është bërë nga orizi i shijshëm berenj, së bashku me përbërës të përzier si: perime, rrënjë, fara, vezë, qumësht, … për të krijuar një shije të shijshme, tërheqëse dhe të çuditshme. Me një shikim, kjo pjatë duket mjaft e ngjashme me pjatën me oriz, oriz të përzier në Vietnam, por kur ta shijoni do të shihni një shije krejtësisht të ndryshme. Çmimi i çdo vakti luhatet rreth 10,000 IRR.

Orizi Berenj Përveç orizit tradicional berenj, buka në Iran është gjithashtu shumë e njohur. Këtu ka shumë lloje buke të shijshme, me shije të ndryshme deri në 40 lloje. Për shkak të atraktivitetit të kësaj pjate, ato shiten gjerësisht në çdo rrugë në Iran, ju mund ta gjeni lehtësisht këtë pjatë kudo.

Kuzhina në Iran duket mjaft e kursyer, sepse pjatat këtu bëhen shpesh nga përbërës të tillë si orizi, buka, perimet, zhardhokët, frutat, … dhe pijet me fruta të freskëta. Por ata rrallë përdorin ushqime që përmbajnë shumë vaj, yndyrë dhe ushqim të shpejtë. Por nëse konsumatorët kanë nevojë, ju prapë mund të porosisni pjata të tilla si: Pica, hamburger, biftek, …

Disa shënime kur udhëtoni për në Iran duhet të keni parasysh

Monedha zyrtare në Iran është riali iranian (IRR), me një kurs këmbimi rreth: 1IRR=1.6738VND. Megjithatë, paralelisht me IRR, USD përdoret gjithashtu mjaft shpesh, kështu që ju mund të shkëmbeni USD për të udhëtuar në Iran. Njerëzit në Iran zakonisht nuk hanë mish derri apo ndonjë produkt tjetër. Mishi i derrit bëhet nga mishi i derrit sepse ka disa fe që e ndalojnë përdorimi ose konsumimi i mishit të derrit. Kështu që ju lutemi të jeni të kujdesshëm për këtë më parë udhëtojnë në Iran Ju lutem pergatisni fjalorin anglez perpara se te shkoni ne Iran sepse shumica e njerezve ketu perdorin edhe anglisht per te folur.Nuk lejohet te keni marredhenie me femra muslimane sepse kjo eshte tabu.nese kryeni nje krim mund te duhet te futeni ne burg pra kini kujdes.Për rrobat duhet të visheni modest, mos vishni rroba të shkurtra, të dukshme si p.sh.: pantallona të shkurtra, bluza me dy pjesë, etj. Nëse dilni vetëm, duhet të vishni unaza të rreme për t’u mbrojtur. Respektoni zakonet lokale, mos’ t’i shkelni tabutë nëse nuk doni të futeni në telashe.

Shih edhe: Ligjërata Mac Edu – Leksion: Marksizëm-Leninizëm

Me Përvojë gjithëpërfshirëse, e detajuar dhe specifike e udhëtimit në Iran Më lart, shpresojmë t’ju ndihmojmë të përditësoni informacionin e nevojshëm, për ta bërë udhëtimin tuaj më të sigurt dhe më të përshtatshëm. Përveç kësaj, ju mund t’i referoheni më shumë artikujve: Përmbledhje e përvojave argëtuese të udhëtimit të vetë-mjaftueshme dhe argëtuese në Lindjen e Mesme & Përvoja e udhëtimit në Egjipt gjithashtu shumë interesante.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tất Tần Tật Thông Tin Về Iran Dành Cho Du Lịch Bụi, Kinh Nghiệm Du Lịch Iran 2022 Thực Tế . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *