Rate this post

Ha Tien është një nga destinacionet e famshme turistike në rajonin jugperëndimor. Ky vend jo vetëm posedon bukuri natyrore poetike, por ka edhe shumë relike historike dhe shpirtërore interesante. Nëse jeni një shpirt që pëlqen të eksplorojë, atëherë Ha Tien do të jetë ndalesa ideale. Le të eksplorojmë 10+ me Halo Travel Destinacion turistik Ha Tien.

Po shikoni: Shpjegimi i një vendi piktoresk (Ha Tien) klasa 8

1. Vende turistike shpirtërore në Ha Tien2. Plazhet më të bukura në Ha Tien3. Vendet turistike të Ha Tien kanë pamje natyrore4. Destinacione të tjera tërheqëse turistike

1. Vende turistike shpirtërore në Ha Tien

E veçanta e këtij tempulli është se ndodhet afër kufirit midis Vietnamit dhe Kamboxhias. Pagoda Xa Xia tregon qartë arkitekturën, si dhe kulturën shpirtërore të Khmerëve. Faltorja spikat në mes të një toke të madhe me madhështinë dhe solemnitetin e saj.

Ndryshe nga tempujt vietnamezë, të cilët shpesh ndërtohen prej druri me tone të buta të thella, faltoret Kmere janë të impresionuar me ngjyra të gjalla. Çatia e faltore përbëhet nga shumë kunja të gdhendura me modele të bukura dhe të ndërlikuara të lidhura së bashku. Ka gjithashtu shumë detaje të stampuara që mbështjellen përgjatë shtyllave të çatisë, mureve dhe shtyllave të praruara.

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Foto: Koleksione

Ju mund të vizitoni këtë vend turistik Ha Tien për të ndjerë frymën revolucionare të ushtrisë vietnameze dhe njerëzve në zjarr dhe bomba tymi.

Këtu është një listë me 10 Destinacion turistik Ha Tien Më e famshmja që nuk duhet të humbisni. Shpresojmë që artikulli t’ju ketë dhënë informacion të dobishëm për ta bërë udhëtimin tuaj në Ha Tien më të plotë dhe të këndshëm!

Turizmi Ha Tien në Kien Giang tërheq një numër të madh turistësh nga 3 rajone me vende tërheqëse, natyrë të bukur, kuzhinë të larmishme dhe pika veçanërisht të famshme piktoreske.

*

Tabela e përmbajtjes
1. Çfarë ka turizmi Ha Tien? 8 vendet më tërheqëse 2. Çfarë duhet të hani në turizmin Ha Tien? Përvoja më e fundit e turizmit Ha Tien në vitin 2023 duhet kuptuar

Ha Tien është një qytet i vendosur në veriperëndim të Kien Giang. Së bashku me Rach Gia dhe Phu Quoc, Ha tien udhëtim është kthyer në një nga itineraret super tërheqëse që tërheq çdo vit një numër të madh turistësh. Nëse jeni duke planifikuar Turizmi Kien Giang dhe veçanërisht Ha Tien, ju lutemi ruani menjëherë përvojat e dobishme në artikullin vijues.

1. Çfarë ka turizmi Ha Tien? 8 vendet më tërheqëse

1.1. Plazhi Ha Tien Mui Nai

Plazhi Mui Nai Ha Tien Me peizazhe paqësore, rrip të lëmuar me rërë të bardhë, ujë të pastër deti premton t’ju sjellë një kohë të plotë pushimesh. Duke ardhur në plazhin Mui Nai, vizitorët mund të ulen pranë plazhit duke parë perëndimin e diellit, të notojnë, të argëtohen dhe të shijojnë ushqime deti të freskëta super të shijshme të kapura gjatë ditës.

Xem thêm :   Tokuda Lịch Sử - Giải Đáp Thắc Mắc Về Ông Hoàng Tokuda Từ A

*

Mui Nai ka një pamje të bukur (Foto: Koleksione)

1.2. Ishulli i Piratëve – destinacion turistik Ha Tien po aq unik sa edhe emri

Ishulli i Piratëve Kien Giang ndodhet në Gjirin e Tajlandës dhe zotëron 18 ishuj të ndryshëm lundrues me natyrë të paprishur, ekosisteme të ndryshme dhe bregdet super të bukur. Duke udhëtuar në ishullin e piratëve Ha Tien, vizitorët do të shndërrohen në “Robinson” në mes të ishullit të shkretë, duke peshkuar dhe pjekur në skarë vetë. Përveç kësaj, ka shumë aktivitete të tjera që vizitorët mund të kombinojnë përvoja të tilla si zhytja në skuba për të parë koralet, ecja në plazh, duke luajtur sport dhe duke mësuar për jetën e peshkatarëve në fshatrat e peshkimit aty pranë.

*

Ishujt Pirate posedojnë bukuri të paprishur (Foto: Koleksione)

1.3. Pagoda Phu Dung – Një nga atraksionet turistike në Ha Tien të shenjtë

I quajtur tempulli i dytë më i bukur në Ha Tien, Pagoda Phu Dung zotëron një kampus mjaft të madh, shumë lloje pemësh të gjelbërta të freskëta. Duke lëvizur brenda tempullit, pikërisht përballë sallës kryesore është një statujë 4 metra e lartë e Quan The Am. Brenda sallës kryesore adhurohet statuja e Shakyamuni dhe 2 dishepuj. Pas faltores është “Ngoc Hoang Buu Dien”, e cila adhuron perandorin e Jade, Nam Tao dhe Bac Dau.

1.4. Thach Dong – shpellë e bukur misterioze

Thach Dong njihet si një nga 10 peizazhet e bukura që kanë hyrë në poezi në vendin e Ha Tien. Duke ardhur në këtë vend, vizitorët do të admirojnë shumë statuja magjike prej guri, do të admirojnë faltoren e vjetër Tien Son dhe do të eksplorojnë sistemin e thellë të shpellave të lidhur me një legjendë të vjetër që Thach Sanh shpëtoi Princeshën Quynh. Rusia.

1.5. Bai Bang – tërheq turistët me bukurinë e tij të pacenuar

Bai Bang njihet si Plazhi Ha Tien Ishull super i bukur në ishullin Hon Son, provincën Kien Giang. Ky vend ka një rrip rëre të lëmuar të artë si kadife, ujë të qetë dhe të pastër deti dhe pemë kokosi deti që pëshpëritin në erë. Duke ardhur në Bai Bang, vizitorët mund të organizojnë festa BBQ buzë plazhit, të bëjnë një shëtitje për të parë perëndimin e diellit dhe të përjetojnë kampe gjatë natës.

*

Bai Bang Ha Tien (Foto: Koleksione)

1.6. Tregu i natës Ha Tien – vendi ku kristalizohet kultura vietnameze – kineze – kmere

Ardhja në Ha Tien pa vizituar tregun e natës këtu do të ishte një lëshim i madh. Tregu i natës ndodhet në qendër të qytetit me transport të përshtatshëm, shumë i lehtë për t’u gjetur. Duke ardhur në tregun e natës Ha Tien, vizitorët do të përjetojnë një kuintesencë kulturore të ndërhyrjes vietnameze – kineze – kmere me tezga shumëngjyrëshe, duke shitur një shumëllojshmëri mallrash, suvenire dhe specialitete të Hanoi. Zanë super e shijshme.

*

Tregu i natës Ha Tien është i mbushur me njerëz dhe plot lëvizje (Foto: Koleksione)

1.7. Në malin Chau – Ha Tien peizazh i bukur dhe madhështor

Mali Suzhou njihet si “nefriti” që shkëlqen në detin dhe qiellin e gjerë të Dong Ho. Nga mali Suzhou, vizitorët mund të admirojnë plotësisht fshatin e bukur të peshkimit, imazhin e diellit që zbret nga mali dhe pamjen e mrekullueshme natyrore që shkon në zemrat e njerëzve.

1.8. Mali Da Dung – Vendi i shpinës në Ha Tien që magjeps entuziastët e udhëtimit

Vendi skenik i relikteve të malit Da Dung ndodhet pikërisht afër kufirit të Vietnamit dhe Kamboxhias. Vargu malor është afro 100 m i lartë me një formë unike të mbuluar me pemë të bukura jeshile. Ky është një destinacion mjaft ideal për udhëtime shpine në Ha Tien. Në malin Da Dung, ka shpella të mrekullueshme natyrore vezulluese dhe stalaktite me shumë forma të ndryshme.

Xem thêm :   Bài Giảng Môn Tin Học 10

2. Çfarë duhet të hani në turizmin Ha Tien?

Përveç destinacioneve të famshme turistike, peizazheve të bukura, Ha Tien tërheq turistët edhe me një listë specialitetesh super të shijshme:

2.1. Rajs ngjitës siamez Ha Tien

Adresë: Dyqan oriz ngjitës Bay Xieu – Tran Hau, Quarter 3, Binh San Ward, Ha Tien, Kien Giang

Oriz ngjitës siamez Ha Tien – një specialitet i thjeshtë fshatar me një aromë unike ka lënë një përshtypje të thellë te shumë vizitorë në përvojën e parë. Orizi ngjitës Ha Tien ka edhe të kripur edhe të ëmbël për të plotësuar të gjitha nevojat e vizitorëve. Orizi ngjitës i kripur do të hahet me qepë të thata, karkaleca të thata, oriz ngjitës të ëmbël të servirur me mango dhe pak qumësht kokosi të shijshëm të parezistueshëm.

2.2. Kërmilli Ha Tien

Adresë: restorante në plazhin Mui Nai dhe qendrën e qytetit Ha Tien

Kërmilli është një lloj kërmilli me pamje të bukur, nga brenda ka shumë mish kërmilli, shumë më aromatik dhe më i ëmbël se kërmijtë e zakonshëm. Kërmilli më i shijshëm do të jetë sallata e përzier me lule banane, gjethe laksa, pak kikirikë krokantë të pjekur.

2.3. Ca Xiu – pjata speciale e Ha Tien

Adresë: Tregu i natës Ha Tien

Nga qershori deri në gusht të çdo viti është sezoni i Ca Xiu në Ha Tien. Ca Xiu ka një pamje të ngjashme me insektet me antena dhe bisht mjaft të gjatë. Megjithatë, kur bëhet fjalë për gatimin, ajo e bën çdo darkues të ndihet i emocionuar kur shijon. Ca Xiu do të kriposet si tre ki dhe do të hahet me oriz të nxehtë. Përveç kësaj, sallata Ca Xiu është gjithashtu mjaft e shijshme, e dashur nga shumë turistë.

2.4. Vermiçeli i trombës Ha Tien

Adresë: Bun Ken – supë me petë Nam Cua në 82 Chi Lang, Quarter 3, Binh San Ward, Ha Tien, Kien Giang

Trumpetë simite – një specialitet “unik” i disponueshëm vetëm në Perëndim. Një tas i plotë me petë me vermiçeli do të përfshijë barrakuda, skumbri, snapper të verdhë, mango të grirë, barishte, karkaleca të thata të grimcuara dhe një lëng të trashë dhe kremoz të bërë nga qumështi super i shijshëm i kokosit.

2.5. Supë me kek me gaforre

Adresë: Tregu i natës Ha Tien

Supa me kek me gaforre është një pjatë që duhet ta provoni kur udhëtoni në Ha Tien. Ky specialitet është bërë nga gaforret e freskëta, kështu që mishi është jashtëzakonisht i fortë dhe i freskët. Lëngu shoqërues i tasit super tërheqës të banh chung është bërë nga karkaleca të thata, kocka derri dhe skumbri, kështu që ka një shije të guximshme bregdetare.

2.6. Petë orizi të ziera në avull

Adresë: kryqëzimi i rrugës Mac Cong Du, reparti Lam Son, Ha Tien, Kien Giang

Supë me petë në avull – një pjatë unike në Ha Tien që pëlqehet nga shumë turistë. Petët do të zihen me avull në një banjë me ujë, do të shërbehen me spring rolls, mish derri të grirë dhe lëkurë. Në veçanti, është e domosdoshme të keni pak qumësht të ëmbël kokosi të servirur me një gojë super të çuditshme.

2.7. Karkaleca

Adresë: Tregu dhe restorantet e natës Ha Tien në plazhin Mui Nai

Karkaleca Mantis në detin Ha Tien është më e bollshme rreth shtatorit dhe tetorit të çdo viti. Në këtë kohë, karkaleca mantis është super e madhe, me shumë tulla dhe mish shumë të yndyrshëm. Një pjatë me karkaleca mantis në Ha Tien do të variojë nga 100,000 në 150,000 VND. Karkalecat më të mira mantis zhyten në tenxhere me ushqime deti, të avulluara me bar limoni ose të pjekura me hudhër.

3. Përvoja më e fundit e turizmit Ha Tien në 2023 duhet kuptuar

3.1. Kur duhet të udhëtoni në Ha Tien Kien Giang?

*

Vizitorët mund të planifikojnë një udhëtim në Ha Tien në çdo kohë të vitit (Foto: Koleksione)

Xem thêm :   Chi Phí, Lịch Trình Cụ Thể

Për shkak se Ha Tien ndodhet në një zonë me një klimë tropikale nën-ekuatoriale musonore, klima në vit është mjaft e ftohtë. Sezoni i shirave nuk zgjat shumë, me pak reshje. Sezoni i thatë nuk është shumë i nxehtë, temperatura më e lartë është vetëm rreth 30 gradë Celsius. Prandaj, vizitorët mund të planifikojnë një udhëtim këtu në çdo kohë.

3.2. Si të shkoni në Ha Tien Kien Giang?

Për të filluar udhëtimin në Ha Tien Kien Giang, vizitorët mund t’i referohen opsioneve të mëposhtme:

Aeroplan: niset nga aeroporti Noi Bai, Tan Son Nhat… në aeroportin Rach Gia. Pas kësaj, vizitorët duhet të marrin një taksi në Ha Tien.Motoçikletë: për të rinjtë që janë të apasionuar pas shpinës, duan të eksplorojnë dhe të përjetojnë. Ky automjet është i përshtatshëm për udhëtarët që nisen nga Ho Chi Minh City. Qyteti Ho Chi Minh dhe ndiqni Autostradën 1, Autostradën 62.Trajneri: i përshtatshëm për grupe të mëdha, familje. Vizitorëve do t’u duhen rreth 7 deri në 8 orë për të udhëtuar nga Ho Chi Minh City. Ho Chi Minh në Ha Tien.

3.3. Disa shënime të tjera

Këtu janë disa shënime të dobishme për ta bërë udhëtimin tuaj në Ha Tien në maksimum:

Merrni me vete rroba të përshtatshme për t’u argëtuar dhe eksploruar ishujt në Ha Tien. Përgatitni krem ​​kundër diellit, kapele, syze dielli, ilaç për stomakun, kundër insekteve etj. Karikoni plotësisht telefonin tuaj, sillni kamerën tuaj për të kapur momente të paharrueshme këtu.

4. Sugjeroni një orar tërheqës turne në Ha Tien – Phu Quoc 4N3D

Pas eksplorimit të plotë të destinacioneve të famshme turistike në Ha Tien, vizitorët mund t’i referohen kombinimit të itinerarit të udhëtimit Ha Tien – Phu Quoc 4 ditë 3 netë me sugjerimet e mëposhtme:

Dita 2: Vinpearl Safari Phu Quoc – Vin
Mrekullon Phu QuocDita 3: Ha Tien – Thach Dong – Mali Da Dung – Tregu i natës Ha Tien4: Plazhi Mui Nai – lamtumirë Ha Tien Kien Giang

Gjatë udhëtimit në Ha Tien – Phu Quoc, një nga vendet më tërheqëse argëtuese me 1001 eksperienca që nuk duhet humbur është: Vin
Mrekullon Phu Quoc
.

Zotëron një park tematik në shkallë të madhe baigiangdienbien.edu.vn Phu Quoc është vlerësuar si destinacioni më i nxehtë në Phu Quoc me shumë përvoja në 6 nënndarje nën 12 tema të ndryshme:

Bulevardi Evropian: check-in në tregun e Kopenhagës, zhytuni në atmosferën e gjallë dhe plot lëvizje të një qyteti mesjetar evropian.Bota e Tornados: sfidoni veten me 36 lojëra në parkun ujor super freskues, qetësoni verën.Fshati sekret: Të kënaqur me mini-spektaklin “Vallja e Luftëtarit”, vizitoni veprën arkitekturore që simulon fshatin e fisit viking.Bota magjike: eksploroni 5 hapësira të mrekullueshme në botë.Bota e Aventurave: pushtoni rrëshqitjen më të madhe në botë, thyeni kufijtë tuaj.

Shihni më shumë: Skena të bukura të natës Da Lat dhe disa vende të nxehta që duhet të vizitoni

Pallati Mbret i Detit: admironi krijesat e detit që notojnë mu para syve tuaj.
Mrekullon Phu Quoc tani për të shijuar një botë argëtimi me 1-0-2 në parajsën e ishullit të perlave!

Artikulli i mësipërm është të gjitha përvojat më të fundit të udhëtimit të Ha Tien në 2023 për ju. Kurseni tani për një udhëtim të plotë dhe përvoja të paharrueshme. Mos harro Rezervimi i biletave për argëtim Vin
Wonders + Vinpearl Safari Phu Quoc
si dhe kupon, kombinim, turne Phu Quoc me shumë stimuj tërheqës, kosto optimale për udhëtimin!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Thuyết minh về một danh lam thắng cảnh (hà tiên) lớp 8, du lịch hà tiên kiên giang . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *