Rate this post

Udhëzues për Krabi | Çfarë të luash në Krabi – Ao Nang? | Qira një motoçikletë në Krabi | Hotele Krabi | Krabi Orari i Udhëtimit

Krabi është një nga provincat jugore të Tajlandës, e vendosur përgjatë bregut të Andaman dhe 814 km nga Bangkok. Nga aeroporti i Bangkok-ut duhen 1 orë 20 minuta për të shkuar në Krabi. Nëse shkoni me makinë, është rreth 11 deri në 12 orë. Krabi kufizohet me Phuket nga deti, nga Krabi në Phuket rreth 2 orë me varkë. Nëse jeni një entuziast i udhëtimeve detare, duhet patjetër të shkoni në Phuket dhe Krabi. Edhe pse Krabi nuk është aq i famshëm sa Phuket, Krabi është më i qetë dhe më pak turistik, një gjë tërheqëse për ata që nuk e pëlqejnë ngutje dhe nxitim. Për më tepër, Krabi ka edhe plazhe të gjata dhe të bukura, shumë ishuj me plazhe të pastra dhe të pastra. Përveç kësaj, nga Krabi mund të arrini edhe ishuj të bukur si Phi Phi Leh dhe Phi Phi Don, në të njëjtën distancë si të shkoni nga Phuket.

Po shikoni: Përmbledhje super e detajuar e përvojës së udhëtimit në krabi, Tajlandë

Shkoni udhëtoni për në Krabi Shumica e njerëzve do të qëndrojnë në plazhin Ao Nang, një plazh i bukur me një mjedis poetik. Nga ky plazh mund të blini turne në ishullin Phi Phi me skaf, ose turne aventure, si ngjitje në Rei Leh ose zhytje në skuba. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të merrni me qira një motoçikletë për të shkuar përreth dhe për të eksploruar plazhet vetë.

përmbajtjen

Shkuarja në Krabi Merr me qira një motoçikletë në Krabi
Çfarë duhet të luajë në Krabi
Hotele në Krabi
Turne nga Krabi
Orari i referencës Krabi Ao Nang Turizmi

Shkoni në Krabi

Ka 2 mënyra për të arritur në Krabi nga Bangkok fluturojnë dhe shko autobus.

Për linjat ajrore, ju mund të zgjidhni linja ajrore si: Thai Airways, Air Asia ose Nok Air. Meqë Air Asia ka gjithmonë shumë promovime, duhet të ndiqni faqen e internetit të linjës ajrore për të përditësuar informacionin promovues. Edhe pse autobusi është mjaft i përshtatshëm në Tajlandë, nëse mund të rezervoni bileta të lira fluturimi, do të jetë shumë më pak i lodhshëm për ju.

Aeroporti në Krabi është Aeroporti Ndërkombëtar Krabi, nga aeroporti do të merrni një taksi ose mjete të tjera për të hyrë në qendër të qytetit (distanca 15 km), nga aeroporti në Ao Nang është 40 km. Çmimi për të shkuar në Song tao nga aeroporti në Ao Nang është rreth 50 banja / person, me një kohë prej rreth 1.5 orë.

Me autobus nga Bangkok në Krabi

Autobusët për në Krabi nisen në stacionin e autobusëve në jug të Bangkok (Terminali jugor i autobusëve të Bangkok – +66.24351199). Duhen rreth 12 orë me makinë për të arritur në Krabi. Çdo ditë, ka shumë autobusë vegjetarianë, me klasa të tilla si: autobus VIP (19h, 19h30 – 24 vende), dhe klasit të dytë (20h – 50 vende). Shumë prej jush zgjedhin të kërkojnë nga recepsioni i hotelit për të blerë bileta, sepse është mjaft larg nga qendra në stacionin jugor të autobusëve. Orari i punës mund të gjendet këtu: http://www.sawadee.com/transfer/bus-krabi.htm

Xem thêm :   Giải mã những giấc mơ đánh đề, giải mã 1000 giấc mơ lô đề cho các bạn

Për më tepër, do të jetë më i përshtatshëm nëse tashmë jeni duke qëndruar në një hotel në Bangkok, mund t’i kërkoni recepsionit të blini një biletë autobusi për në Krabi. Autobusët në Tajlandë vlerësohen mirë. Autobusi për në Krabi ka një tualet në makinë, një makinë 2 kate, gjatë rrugës ka ujë burimi dhe ëmbëlsira. Duhet t’i kushtoni vëmendje kohës kur autobusi shkon dhe të arrini në stacion rreth 20-30 minuta para orës së autobusit.

Kur të mbërrini në stacionin e autobusëve në Krabi, mund të merrni një minibus në hotelin tuaj në qendër të Krabit për rreth 150 të dyta për person. Ose merrni një minibus në Ao Nang gjithmonë për të njëjtin çmim.

Një shënim i vogël kur hipni në një autobus dykatësh në Tajlandë, nuk duhet të zgjidhni një vend prapa shkallëve lart e poshtë, në këtë pozicion sedilja do të jetë e pakëndshme sepse hapësira e këmbëve është e ngushtë.

Me qira një motoçikletë në Krabi

Për të marrë me qira një motoçikletë ju duhet një pasaportë, por pasaporta lihet në hotel. Një mënyrë për të marrë dokumente për të rezervuar një makinë me qira është të sillni CMT-në tuaj dhe një kopje të skanuar të pasaportës tuaj. Çmimi për të marrë me qira një motoçikletë të vogël është 150 Bath, një makinë e madhe është 200 Bath, ju shtoni 75 Bath për benzinë ​​secila për të shkuar gati 40 km (jashtë qytetit dhe zonës Ao Nang). Nëse metoda e mësipërme nuk funksionon, atëherë duhet të merrni me qira një makinë në hotel.

Krabi Harta turistike

*

Harta e Turizmit Krabi – Kliko për të zmadhuar – Postimi i fotos: Turizmi Krabi Ao Nang

Çfarë duhet të luajë në Krabi

Në qytetin e Krabit. Ju duhet të merrni me qira një makinë për lehtësi. Nëse ju pëlqen ngjitja, duhet të shkoni në Tempullin e Shpellës së Tigerit, shumë interesant, në majë të malit mund të shihni të gjithë krabin. Ky është gjithashtu tempulli më i famshëm në Tajlandën jugore, deri në majën e malit mund të admironi gjithashtu një statujë të madhe të Budës dhe gjurmët e tigrit, origjinën e emrit të Tempullit. Mund të shkoni me bisht të gjatë edhe në lumin Krabi, si dhe në shumë vende të tjera duke filluar nga skela e këtij lumi.

Në Ao Nang

Plazhi Nopparat Thara : një plazh piktoresk në skajin perëndimor të Ao Nang, i planifikuar si një park kombëtar. Në baticë, ju mund të ecni në disa nga ishujt e thepisur gëlqeror të afërt. Sidoqoftë, nëse shkoni gjatë sezonit të kandil deti, duhet të pyesni vendasit përpara se të ecni në ato ishuj. Në plazhin e Nopparat Thara mund të shkoni me motor, aty mund të parkoni makinën tuaj dhe të jeni të sigurt për të mos humbur.

Plazhi Rai Leh është një plazh i bukur pranë Ao Nang, i cili mund të arrihet vetëm me varkë Longtail. Në fakt është pjesë e kontinentit, por e ndarë nga kodra gëlqerore. Plazhi është më i pastër se Ao Nang dhe Nopparat Thara, dhe ju gjithashtu mund të vizitoni disa nga shpellat. Në plazh ka edhe hotele dhe resorte. Për të arritur në Rai Leh, do t’ju duhet të merrni një varkë me bisht të gjatë për 800 baht për të gjithë varkën, pronari i varkës do të presë që mysafirë të mjaftueshëm të vrapojnë, sepse ata do të mbledhin të gjitha ato 800 baht. Nëse shkoni në sezonin jashtë, do t’ju duhet të prisni një kohë të gjatë, ose të paguani vetë shumën e mësipërme për të shkuar menjëherë.

Plazhi Su-san Hoi I njohur gjithashtu si plazhi i gocave të detit, rreth 17 km nga qyteti i Krabit. Në të kaluarën, kjo zonë ka qenë një lagunë e ujërave të ëmbla, e banuar nga shumë lloje kërmijsh dhe butakë. Me kalimin e kohës, laguna u zhduk, të gjithë kërmijtë dhe gocat ngordhën, duke formuar një shtresë fosile deri në 40 cm të trashë. Me ndryshimin gjeografik, shtresa fosile shpërtheu në gurë gjigantë të shtrirë në bregdetin e rajonit Laem Pho për të formuar forma të çuditshme. Ky është një atraksion interesant për arkeologët, tarifa e hyrjes për turistët e huaj është 200 banja

Xem thêm :   Nệm Cao Su Thiên Nhiên Vạn Thành Được Chọn Lọc Từ Nguồn Nguyên Liệu Thiên Nhiên

Në plazhin Ao Nang, në mëngjes do ta gjeni të shkretë, sepse turistët shpesh ndjekin turne në ishuj. Pasditja është koha plot lëvizje në Ao Nang.

Hotele në Krabi

chatchada-guesthouse.com. Dhomat me ajër të kondicionuar, të dekoruara me përpikëri dhe mbresëlënëse, vlerësohen për shërbimin dhe lehtësitë e tyre të mira dhe janë komode. Hoteli shërben si pjata evropiane ashtu edhe tajlandeze. Ka wifi falas, çmimi i dhomës është rreth 900 baht.

Hotele në qytetin Krabi

Ju duhet të qëndroni në hotelin Hometel, çmimi i dhomës është rreth 550,000 VND. Dhomë treshe është mjaft e madhe, me bakon, mëngjesi nuk është i përfshirë. Lokacion shume i mire, prane tregut te nates. Nëse rezervoni një dhomë me mëngjes, çmimi është pak më i lartë. Kontrolloni tarifat e dhomave të Hometel këtu

Turne nga Krabi

Nga Krabi mund të blini lehtësisht turne për të vizituar ishullin Phi Phi. Duhet të kaloni përmes agjencisë turistike në Ao Nang për të eksploruar dhe për të marrë një çmim të mirë. Blerja në hotele dhe resorte do të jetë më e lartë se jashtë. Megjithatë, për krahasim, duhet të rishikoni me kujdes kushtet e detajuara në çdo turne si: ushqimi, transporti, shërbimet shoqëruese. Do të ketë disa lloje të ndryshme turne si: turne Phiphi, ishull Hong ose turne në ishull Krabi 4 (kanoe me shpejtësi të lartë ose Longtail). Shumica janë kanoe me shpejtësi të lartë, kur kanoja vrapon, duhet të qëndroni në këmbë sesa të uleni, sepse kur vraponi është pak ketri.

Turneu niset në orën 08.30, rreth orës 15.30 për në kontinent (në varësi të turneut, mund të jetë më herët ose më vonë). Koha mesatare e zhytjes për të parë koralet, apo për të notuar në det është rreth 20-30 minuta. Shënim: duhet të jeni në kohë për takimin dhe të mbani mend udhëheqësin e turneut, nëse 10 minuta ka kaluar orën e takimit, ata do të largohen nga ju. Por kur hanë drekë, treni do të kthehet në takim për t’i gjetur ata, qëllimi është që të mos humbasin të ftuarit e tjerë atraksionin.

*

Ishulli Phi Phi – Postimi fotografik: Turizmi Krabi Ao Nang

shënim

Për të shkuar në plazh duhet të sillni krem ​​kundër diellit, nëse nuk disponohet nga Vietnami, mundeni dhe 7 Eleven për ta blerë (nuk rekomandohet të blini në farmaci, sepse çmimi është më i lartë se 7/11). Përveç kësaj, gjatë udhëtimit duhet të përgatisni ilaçe adekuate, veçanërisht ilaçe për tretjen. Të shkosh në Tajlandë për të ngrënë shumë ushqime të padëshiruara është e lehtë të kesh dhimbje barku, dhe ilaçet për tretjen janë të shtrenjta. Mos harroni të përgatisni rroba banje dhe pajisje të papërshkueshme nga uji për kamerën dhe kamerën. Ata që nuk e kanë, ju lutemi shkoni në dyqanin tim për ta blerë ^^.

Orari i referencës Krabi Ao Nang Turizmi

Orari i Krabi më poshtë është nga miku im Huyen Hoang (www.facebook.com/huyen.hoang.58)

Kohëzgjatja: Të paktën 5 ditë dhe 5 netë

Orari: SG-BKK-Krabi-Phi Phi Don-Ao Nang-Qyteti Krabi-ishujt Krabi-BKK-SG

Dita 3: Phi Phi – Ao Nang. Merrni me qira një biçikletë për të eksploruar ishullin Phi Phi Don ose bëni një turne në ishullin Bamboo (Phi Phi Leh). Unë nuk kam kontrolluar nëse ka këtë turne apo jo, por ishulli bambu duhet të shkojë, ose të marrësh me qira një varkë me bisht të gjatë. Bëni një udhëtim me traget në orën 15:30 (vetëm 1 udhëtim në ditë) në zonën Ao Nang në Krabi. Ju mund të qëndroni në Ao Nang Buri Resort me vendndodhje shumë të përshtatshme ose në ndonjë nga hotelet në zonën e Ao Nang.

Xem thêm :   11 địa điểm du lịch miền tây không thể bỏ qua, top 15 địa điểm du lịch miền tây nổi tiếng

Dita 4: Qyteti Krabi. Merr me qira një makinë për lehtësi. Nëse ju pëlqen ngjitja, duhet të shkoni në Tempullin e Shpellës së Tigerit, shumë interesant, në majë të malit mund të shihni të gjithë krabin. Është gjithashtu e mundur të shkosh me bisht të gjatë në lumin Krabi, shumë vende që mund të eksplorosh duke filluar nga skela nga ky lumë. Tregjet e mëngjesit dhe të natës në Krabi nuk kanë asgjë për të blerë. Tregu i mëngjesit shet kryesisht ushqime, por higjiena nuk është e garantuar. Tregu i natës shet të njëjtat gjëra si tregu i natës Ho Ky Hoa Dita 5: Shkuarja në ishull në Krabi: Turi me 4 ishuj është gjithashtu i mirë, ose ka shumë vende të tjera për të shkuar që nuk kemi kohë t’i bëjmë Dita 6: Duhet të merrni një fluturim Kthehuni në Bangkok herët për të pasur kohë për të blerë në dyqanet pa doganë dhe për të marrë fluturimin më të fundit për në SG, nëse fluturoni për në Air Asia, fluturimi i fundit është në orën 16:00.

Video Klip Hedhja me parashutë nga mali në Tonsai – Krabi (Klip i shkëlqyer)

Video ngjitja në Rai Leh – Krabi është gjithashtu shumë e mirë

*

Postimi i fotos: Turizmi Krabi Ao Nang

Artikuj rreth përvojës së udhëtimit në Tajlandë që duhet të lexoni

Mbështetje për të rezervuar shërbim të lirë në Tajlandë

Për t’ju mbështetur për të udhëtuar vetë-mjaftueshëm në Tajlandë dhe turne lokale për të vizituar Krabi dhe ishujt fqinjë si Koh Phi Phi ose Koh Samui. A i mbështet Toidi lexuesit e tij? bileta argëtimi dhe shfaqjejeatraksione të famshme në Krabi, Pattaya, Bangkok ose Phuket, me çmime më të lira se sa blini në agjentët e udhëtimit. Për më shumë informacion rreth çmimeve të biletave, ju lutemi kontaktoni, email toidi.tuvan

Krabi është një provincë e bukur që ndodhet në jug të Tajlandës që kushdo që e do këtë vend dëshiron ta vizitojë një herë. Mbresëlënëse me ishuj të mëdhenj e të vegjël dhe plazhe më të mira në botë, shkëmbinj madhështorë gëlqerorë që gjarpërojnë përgjatë bregut si fortesa. Por si të dalim në mënyrën më të arsyeshme dhe standarde, kjo është një pyetje e madhe për ata që vijnë këtu për herë të parë. Për t’ju ndihmuar të zgjidhni shqetësimet tuaja, Di Vui ka përmbledhur të gjitha këshillat, Përvoja e udhëtimit në Krabi nga më njohësit.

Si të shkoni në Krabi?

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

SIM është një artikull i domosdoshëm në çdo udhëtim
Sim 3G/4G: duhet të keni një SIM për të shfletuar lehtësisht në rrjet. Mund ta blini në aeroportin e Bangkok kur kaloni tranzit për 299 THB, duke përdorur lirisht 3G brenda 1 jave. Ose blini SIM 4G të Tajlandës me baigiangdienbien.edu.vn për të kursyer kostot maksimale.

Shihni gjithashtu: Etiketa: Zbuloni Misterin – & Dekodoni Fenomenin

Referojuni Sim 4G Krabi të marrë në Vietnam

Shkëmbimi i monedhës: Kursi i këmbimit të bahtit Thai është rreth 1 THB = 730 VND. Ju mund të shkëmbeni baht Thai nga Vietnami në tregun Ben Thanh (Qyteti Ho Chi Minh) ose në zonën Quoc Trung në Hanoi për kursin më të mirë të këmbimit. Formulari i hyrjes: do të lëshohet në avion, duhet ta plotësoni paraprakisht. për të kursyer kohë në vend që të shkoni në aeroport për të mbushur.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng Hợp Kinh Nghiệm Du Lịch Krabi, Thái Lan Siêu Chi Tiết Kiệm Nhất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *