Rate this post

Dielli i verës ishte në lëvizje të plotë. Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion pushimesh verore në vitin 2022 me familjen dhe miqtë, shikoni artikullin më poshtë për të zbuluar vendndodhjet më të mira të regjistrimit nga Veriu në Jug.

Po shikoni: 20 destinacionet më të mira të udhëtimit në 2022 për ‘fantastike’

Vera troket në derë dhe një seri udhëtimesh eksplorimi hapen përsëri. Moti është me diell, me pak shi, megjithëse pak verbues, por është gjithmonë një kusht ideal për të nisur një udhëtim. Qoftë në pyll apo në det, është një gëzim të shkosh në verë. Ju ftojmë të bashkoheni me baigiangdienbien.edu.vn për të zbuluar 8 destinacionet më të mira verore në 2022 për një udhëtim larg qytetit të zhurmshëm.

*

Turnetë Sapa janë shumë të njohura gjatë verës, sepse moti është shumë i këndshëm për njerëzit. (Foto: Darren Lawrence)

Së bashku me baigiangdienbien.edu.vn, zbuloni 8 destinacione të nxehta verore në 2022 dhe përgatituni të paketoni valixhen tuaj dhe të shkoni tani!

Turizëm Sapa Quang Ninh Turizëm Ninh Binh Turizëm Quang Binh Turizëm Hue Turizëm Danang – Hoi An Turizëm Da Lat Turizëm Phu Yen Turizëm

1. Turizmi Sapa – Lao Cai

Si një nga destinacionet turistike verore “më të larta” në vend në vitin 2022, Sapa tërheq turistë në mbarë vendin për shkak të klimës së saj shumë të këndshme, megjithëse në verë ka ende mjegulla simpatike. Duke ardhur në Sapa, vizitorët jo vetëm që mund të zhyten në natyrën madhështore dhe madhështore të maleve veriperëndimore, por edhe të përjetojnë shumë veçori unike kulturore të popujve indigjenë.

*

Sapa është e pasur me kulturë indigjene me shumë grupe të ndryshme etnike që jetojnë së bashku. (Foto: Jireh Foo)

Turizmi Sapa është i freskët gjatë gjithë vitit, veçanërisht nga maji deri në shtator, i cili është më i mbushur me njerëz për shkak të klimës së butë, e cila është e përshtatshme kur udhëtoni me teleferik për të pushtuar çatinë e Indokinës – majën Fansipan. Mund të rezervoni lehtësisht një biletë avioni për në Hanoi, më pas të udhëtoni me autobus ose tren në baigiangdienbien.edu.vn, të bëni një sy gjumë dhe të shkelni në qytetin e bukur malor.

BILETA AJORORI TË LIRË

Sot, turizmi Sapa po rritet dita-ditës me shumë shërbime unike, ndaj duhet të mbani mend të rezervoni një dhomë të paktën 2-3 javë përpara për të shmangur “jashtë dhomës”. Ju mund të rezervoni hotele lehtësisht dhe me lehtësi direkt në baigiangdienbien.edu.vn dhe të shijoni shumë oferta dhomash për një udhëtim më ekonomik.

Disa destinacione turistike jashtëzakonisht të nxehta të verës 2022 në Sapa që nuk mund t’i injoroni janë Kisha e Gurit, mali Ham Rong, maja Fansipan, Swing Sapa, Qafa O Quy Ho, porta e parajsës, etj.

2. Turizmi Quang Ninh

I famshëm si një nga 7 mrekullitë natyrore të botës të njohura nga UNESCO, turizmi Quang Ninh nuk e ka humbur kurrë nxehtësinë e tij, veçanërisht për turistët në Veri. Me shumë shpella unike stalaktite, ajër të pastër dhe të pastër dhe një vendndodhje pranë një qyteti të madh, Quang Ninh është një nga destinacionet turistike të verës 2022 të zgjedhur nga shumë familje.

*

Ha Long shikuar nga lart. (Foto: Ammie Ngo)

Udhëtimi në Ha Long me jaht është një formë e njohur e turizmit turistik. Mysafirët do të përjetojnë ndjenjën e zhytjes në një banjë luksoze në një jaht me 5 yje, duke shijuar një gotë verë ose një festë me ushqime deti cilësore ndërsa shikojnë detin e qetë Ha Long.

Xem thêm :   Giải Mã 369 Là Gì? Giải Mã Bí Ẩn Xoay Quanh Con Số 369 Nikola Tesla Và Nỗi Ám Ảnh Về Dãy Số 3, 6, 9

Përveç kësaj, zona turistike Sun World Quang Ninh në Bai Chay – një nga pikat më të mëdha argëtuese në veri – është gjithashtu një përvojë shumë e re në Ha Long. Ju do të jeni në gjendje të bërtisni më të mirën tuaj në zonën e lojërave emocionuese, ose rrëshqitjet e tubave në parkun ujor. Ky me siguri do të jetë një qetësues efektiv i stresit.

*

Kajak në gjirin Ha Long. (Foto: Jonathan Kalifat)

Për një udhëtim të sigurt dhe të pamenduar, mund të rezervoni bileta autobusi në baigiangdienbien.edu.vn me çmime të arsyeshme, siguri dhe shumë opsione.

3. Turizmi Ninh Binh

Me fotot e kontrollit të “jetës virtuale” midis maleve madhështore dhe të egra në Shpellën Mua, Trang An, Thung Nang, Ninh Binh bëhet një destinacion veror në vitin 2022 i zgjedhur nga shumë të rinj.

Ninh Binh nuk është larg nga Hanoi, kështu që me vetëm rreth 100,000 VND, mund të rezervoni një biletë autobusi në baigiangdienbien.edu.vn dhe të shkoni direkt në kryeqytetin e lashtë të bukur magjik.

*

Ninh Binh ka vende të panumërta të shkëlqyera të kontrollit virtual. (Foto: Roman Kirienko)

Turizmi Ninh Binh nuk ka vetëm Trang An, Hang Mua, por edhe shumë vende për të kontrolluar jetën virtuale jashtëzakonisht të lezetshme për të rinjtë që janë të apasionuar pas fotografisë. Vende të tilla si Parku Kombëtar Cuc Phuong, Shpella Am Tien, Manastiri Chau Son, Dong Cuu Gia Hung ose fshati Khe Ha… Këta janë të gjithë emra të rinj që kanë dalë kohët e fundit. Duke qëndruar në mes të një skene të egër natyrore, sigurohuni që sa herë të ngrini telefonin, do të keni menjëherë një foto të ngjashme me një milion.

*

Hapësira poetike e gjelbër natyrore e Ninh Binh. (Foto: Rowan Heuvel)

Duke vizituar Ninh Binh, ju gjithashtu mund të kamponi, piknikoni pikërisht buzë lumit, në pyll. Përjetimi i një dite larg ngutjes së punës për t’u zhytur në malet e qeta dhe natyrën e freskët do të jetë padyshim terapia relaksuese për të cilën kanë nevojë banorët e qytetit.

4. Turizmi Quang Binh

Nëse jeni tipi i personit që pëlqen të eksplorojë dhe të udhëtojë, Quang Binh është destinacioni i përsosur veror në 2022. Duke zotëruar peizazhe të rralla natyrore të paprishur, me shumë shpella me famë botërore, Quang Binh do të zgjojë pasionin tuaj për pushtim me turne aventure unike.

*

Trekking Tu Lan sjell shumë përvoja unike. (Foto: Phuong Nguyen)

Udhëtimi me tren është një opsion i zgjedhur nga shumë të rinj kur vijnë në Quang Binh. Mund të kërkoni dhe rezervoni bileta treni të shpejta, kompakte dhe preferenciale përmes baigiangdienbien.edu.vn për të shijuar pamjen e peizazhit natyror të Vietnamit përmes dritares së trenit, si dhe për të përfituar nga nxjerrja e fotografive ekstreme të kontrollit.

Quang Binh po shfrytëzon shumë turne eksplorimi të shpellave me nivele të ndryshme vështirësish, në mënyrë që vizitorët të mund të zgjedhin lirisht formën e duhur. Çdo turne udhëzohet posaçërisht, si dhe shoqërohet nga një shoqërues për të garantuar sigurinë dhe ruajtjen e shpellave natyrore. Turi trekking në Tu Lan është aktualisht një nga aktivitetet më të famshme dhe të zgjedhura nga turistët.

*

Kamping në një shpellë në Quang Binh. (Foto: Hoi Pham)

Pas një dite të lodhshme ngjitjeje, ju gjithashtu mund të zhyteni në ujin e ftohtë blu të plazhit Nhat Le, të notoni lirshëm dhe të luani me valët. Në fund të ditës, mos e humbisni mundësinë për të shijuar një vakt të shijshëm dhe super të lirë me ushqim deti përgjatë plazheve në Quang Binh, miq!

Xem thêm :   Tham Quan Thiên Nhiên Hấp Dẫn Ở Việt Nam

Zbulohet se turizmi Quang Binh është i famshëm edhe për dunat e rërës Quang Phu, duke u siguruar që pa shkuar në Binh Thuan, të ketë ende foto shumë të mira virtuale live.

5. Turizmi i ngjyrave

Kryeqyteti antik i Hue është gjithmonë i famshëm për paqen dhe qetësinë e tij, duke ruajtur ende bukurinë e lashtë të tokës së lashtë qindra vjet më parë. Ky është gjithashtu një nga destinacionet turistike të verës 2022 i zgjedhur nga shumë të rinj për të bërë një udhëtim pas në kohë.

Në motin e verës të mbushur me diell të artë, Hue është e famshme për bukurinë e saj poetike dhe të butë. Çdo mur guri me myshk dhe pallat historik kontribuojnë gjithashtu në krijimin e kornizave unike në të cilat çdo besimtar virtual dëshiron të vendosë.

*

Hue ëndrrat nën objektivin e kamerës (Foto: Gian Reto)

Koha më e favorshme për të udhëtuar në Hue është nga maji deri në mes të gushtit, me qiellin blu dhe rrezet e diellit të verdhë të ndritshme që përmbytin çatitë dhe strehët. Ju do të jeni në gjendje të dëshmoni me sytë tuaj dhe të zbuloni tiparet unike të arkitekturës mbretërore të qetë, por madhështore Hue.

Ju gjithashtu mund të shijoni tiparet unike kulturore të njohura nga UNESCO, si muzika e oborrit mbretëror Hue, ose specialitete “sweep” Hue si vermiçeli i viçit, orizi i midhjes, banh beo, supa Nam Pho dhe çaji. zambak uji, tortë filtri… të dyja e shijshme dhe e vështirë për t’u larguar.

6. Turizëm Danang – Hoi An

I quajtur si qyteti më i jetueshëm në Vietnam, turizmi Da Nang nuk është ftohur kurrë, duke qenë gjithmonë një nga destinacionet e preferuara verore në vitin 2022 për shumë të rinj dhe familje.

*

Da Nang ka shumë vendpushime të klasit të lartë (Foto: Kenneth Oh)

Përveç atraksioneve të famshme turistike të Da Nang si Ba Na Hill, Ura e Dragoit, Malet e Mermerit, Da Nang vitet e fundit është i famshëm edhe për resortet e reja si Parku Than Tai Hot Springs, muzetë, etj. Muzeu i Pikturës 3D, Muzeu i Skulpturës Çame…

Vizitorët që duan të përjetojnë do të jenë gjithashtu të kënaqur kur vijnë në Hoa Phu Thanh Waterfall Resort, ose parkun me ujë të nxehtë Mikazuki 365 në Da Nang.

Me një sistem hotelesh dhe motelesh të përhapur përgjatë detit, nga ato të përballueshme në ato të klasit të lartë, Da Nang mund t’u shërbejë qindra mijëra turistëve çdo verë.

*

Vizitoni Hoi An poetik dhe të lashtë (Foto: Tam Nguyen)

E kombinuar me turizmin Da Nang, Hoi An është gjithashtu një vend i zgjedhur nga shumë turistë për të eksploruar në ditët me diell të verës. Me vetëm rreth 45 minuta udhëtim, do të jeni në gjendje të shkelni në qytetin e vjetër, të fotografoni lirshëm, të shijoni çaj zambak uji, petë Quang dhe çaj të freskët Logan.

Nëse keni mjaft kohë, mund të vizitoni Parkun Kulturor Hoi An Impressionist, me shumë prejardhje virtuale të drejtpërdrejta tërheqëse. Në veçanti, mos humbisni spektaklin e artit “Hoi An Memories” për të mbetur të kënaqur, duke admiruar kombinimin unik të ujit, muzikës dhe dritës.

7. Turizmi Dalat

Me mot të freskët gjatë gjithë vitit, Da Lat është gjithmonë në krye të listës së preferuar të të rinjve Saigonez. Pavarësisht se është shumë i njohur, turizmi Dalat ende mund të befasojë vizitorët me përvoja të ndryshme dhe atraksione të reja çdo ditë.

Xem thêm :   9999+ Ảnh Đẹp Thiên Nhiên Đẹp Thiên Nhiên, Bầu Trời, Phong Cảnh 3D Đẹp Nhất 2023

*

Gjuetia në re është një përvojë që duhet provuar një herë (Image: Jack Sloop)

Nëse zgjidhni Da Lat si një destinacion veror në vitin 2022, provoni disa nga aktivitetet që janë stuhishme kohët e fundit si Lumiere Garden of Light në Dalat, duke marrë teleferikun Da Lat nga Robin, duke bërë kajak në liqenin Tuyen Lam, humbni në Vendi i përrallave të Tokës së Përrallave, zbuloni Japoninë në miniaturë në QUE Garden Dalat, transformohuni në një personazh historik në Hiep Khac Lau Da Lat ose merrni rrezikun të hidheni në litar dhe të bëni ski në ujëvarë. Dalanta.

Zhytja në natyrën e maleve kur kampingu gjatë natës në pyllin me pisha, gjuetia e reve në mëngjes herët janë gjithashtu përvojat kryesore të listës së kontrollit të udhëtimit në Dalat sot.

Nëse jeni të lodhur duke luajtur, mos harroni të përgatisni stomakun bosh për të shijuar delikatesat e Da Lat me gota të ngrohta qumësht soje, letër orizi të pjekur në skarë, kek të lagur me zemra pule etj. Të gjithë ata krijojnë një udhëtim të paharrueshëm në Da Lat për këtë verë 2022.

8. Turizmi Phu Yen

Vendi i fundit në listën e destinacioneve turistike verore në 2022 që baigiangdienbien.edu.vn do të donte t’ju sugjeronte është Phu Yen. I famshëm për imazhin e tokës së luleve të verdha dhe barit të gjelbër, Phu Yen është bërë jashtëzakonisht i nxehtë vitet e fundit.

*

Da Dia Reef në perëndim të diellit (Foto: Nam Trang Tran)

Kur vizitoni Phu Yen, mos harroni të vizitoni vendet e check-in që po sulmojnë rrjetet sociale kohët e fundit, si kulla Nghinh Phong, ura prej druri Ong Cop, fari Dai Lanh, Da Dia Ghenh, kisha Mang Lang ose fari Ganh Den.

Shihni gjithashtu: Shpërndarja e Programit të 11-të të Arteve Gjuhësore në 2020, Shpërndarja e Programit të 11-të Gjuhësor në 2022

Nën qiellin blu pa asnjë re të vetme, së bashku me diellin e artë, Phu Yen shfaqet shumë paqësor dhe poetik. Një sugjerim i vogël është se mund të porosisni bileta ajrore si dhe dhoma hoteli përmes baigiangdienbien.edu.vn me shumë oferta speciale për këtë verë të 2022.

Duke ardhur në Phu Yen, patjetër që duhet të provoni një festë me ushqime deti të freskëta nga gatimet e gaforreve Huynh De, karkalecat tigër të ziera në ujë kokosi, kërmijtë e zier në avull me bar limoni, fiston me salcë vezësh të kripur… Këto janë të gjitha specialitete të vendit. det që vetëm përmendja e emrit i bën shumë njerëzve pështymën.

*

Kampi është një përvojë e nxehtë në verën e 2022 (Image: Scott GoodWill)

baigiangdienbien.edu.vn sapo ka zbuluar 8 destinacionet më të nxehta turistike verore në 2022, duke premtuar se do t’ju sjellë miliona shikime të panumërta, si dhe përvoja argëtuese, unike me miqtë dhe të afërmit. Uroj që të zgjidhni një destinacion të përshtatshëm veror në vitin 2022 dhe mos harroni të vizitoni baigiangdienbien.edu.vn për të rezervuar bileta, për të rezervuar dhoma hoteli me shumë oferta tërheqëse ekskluzivisht për këtë verë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 20 Địa Điểm Du Lịch 2022 Dành Cho Những Bạn ‘Cuồng Chân’ . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *