Rate this post

Turizmi Dien Bien Phu tërheq turistë vendas dhe të huaj për shkak të famës së tij jo vetëm për bëmat e tij tingëlluese në mbarë botën, por edhe për shpellat, burimet e ujit mineral dhe liqenet që formojnë një burim natyror turistik. Le të hedhim një vështrim në përvojat e udhëtimit të Dien Bien Phu më poshtë për të parë pse Dien Bien Phu është destinacioni më ideal midis destinacioneve turistike në Vietnam.

Po shikoni: 10 Destinacione Turistike Dien Bien me Bukurinë më të Mirë!

Si të zhvendoseni në Dien Bien Phu?

Ju dhe të dashurit tuaj po kërkoni të blini bileta ajrore të lira për në Dien Bien Phu, por nuk dini si dhe ku të rezervoni biletat më prestigjioze të linjës ajrore. Lëreni NHOMBAY.VN t’ju ndihmojë ta bëni këtë. FLIGHT GROUP është i përkushtuar t’ju ndihmojë të rezervoni biletat më të lira të fluturimit në treg me shumë linja ajrore për të zgjedhur si: bileta ajrore të lira Vietjet, bileta të lira fluturimi Vietravel, bileta të lira fluturimi Jet Star, bileta ajrore të lira Bam Boo, bileta të lira fluturimi për Vietnam Airlines. Përveç avionit, vizitorët mund të shkojnë me rrugë për të kursyer më shumë, por për të marrë më shumë kohë.

1. Vendi i relikeve Dien Bien Phu

Relikti i Dien Bien Phu është një nga 10 vendet turistike më të famshme në Dien Bien, Dien Bien Caldera është vendi për të shpëtuar momentet historike heroike të kombit tonë. Relike Dien Bien Phu nuk është vetëm një destinacion për të apasionuarit pas historisë, por edhe një atraksion turistik me vlera të larta arsimore. Vizitorët që vijnë këtu nuk harrojnë të eksplorojnë kodrat A1, C1 & C2, D1, Him Lam, kodrën Doc Lap, fortesën e Hong Cum, tunelin De Catsteri.

2. Muzeu i Fitores Dien Bien Phu

Muzeu i Fitores Dien Bien Phu është një nga atraksionet më tërheqëse të Dien Bien Phu, i vendosur në Rrugën 1, Muong Thanh Ward, Qyteti Dien Bien Phu, Provinca Dien Bien. Me rastin e 30 vjetorit të fitores historike të Dien Bien Phu, provinca Dien Bien ndërtoi këtë muze në vitin 1984. Në fund të vitit 2003, muzeu Dien Bien Phu përmirësoi dhe rregulloi zonën e ekspozitës.

3. Fusha Muong Thanh

Fusha Muong Thanh është një nga 10 destinacionet turistike më të famshme në Dien Bien Phu, me sezonin e orizit të pjekur (nga gushti deri në fund të shtatorit) që është koha më e bukur në fushën Muong Thanh. Imazhi i fermerëve që korrin oriz me entuziazëm është një imazh i bukur i popullit vietnamez. Fushat e Muong Thanh jo vetëm që sjellin vlerë ekonomike, por i japin edhe Dien Bien një bukuri unike: fushat e arta të orizit që shtrihen përgjatë lumit Nam Rom janë gjithmonë një frymëzim për fotografët e mirë.thjesht turistët që nuk e durojnë dot bukurinë.

4. Kalimi i Pha Din

Kalimi Pha Din është një nga atraksionet turistike më tërheqëse në Dien Bien Phu, një nga katër majat e mëdha të Kalimit Veriperëndimor, i famshëm për rrugët e tij të thepisura, por të bukura magjepsëse. Kalimi Pha Din ndodhet midis provincave Dien Bien dhe Son La, duke u shfaqur nga lentet e fotografit si një urë që lidh dy brigje. Ky është edhe destinacioni i ëndrrave të udhëtimit të shumë shpinës, ndjenja e pushtimit të natyrës së egër por lirike na jep shumë emocione të paharrueshme.

Xem thêm :   những kinh nghiệm du lịch campuchia tự túc 2022

5. Më perëndimore A Pa Chai

Maja më perëndimore e A Pa Chai është një nga atraksionet turistike më unike të Dien Bien. Përveç kalimit Pha Din, ky është gjithashtu një destinacion i preferuar për udhëtarët e shpinës dhe turistët në Dien Bien, por vizitorët që nuk kanë ardhur këtu konsiderohet se nuk kanë shkuar.

6. Ura e Shpellës së Karkalecave

Ura Hang Tom është një nga atraksionet turistike më tërheqëse Dien Bien Phu, e quajtur “Ura Indochina De Nhat” si emri i urës së shpellës së karkalecave, përballë urës My Thuan kjo dikur ishte një urë e madhe me kabllo. më e mira në Vietnami. Kohët e fundit, ura është rindërtuar plotësisht për të siguruar qëndrueshmëri kundër lumit të egër por shumë të dashur Da. Vizitorët që qëndrojnë këtu do të kenë një përvojë interesante kur admirojnë peizazhin e mahnitshëm me rrymat e shpejta dhe shkëmbinjtë e bukur.

7. Liqeni Pa Khoang

Liqeni Pa Khoang është një nga destinacionet turistike më tërheqëse në Dien Bien, i vendosur midis Muong Thanh dhe qendrës së qytetit Dien Bien, duke u shfaqur me imazhin e një ure që lidh vendin e relikteve dhe një pikë interesante ekologjike. Vizitorët do të admirojnë peizazhin e bukur natyror dhe do të shijojnë aromën e pastër, fshatare por simpatike natyrore me pyjet e gjelbërta që rrethojnë dhe përqafojnë liqenin. Në veçanti, vizitorët mund të marrin pjesë gjithashtu në aktivitete me varkë në liqen për të eksploruar skena misterioze ose të ankorohen në një cep të liqenit me miqtë për një garë peshkimi.

8. U Va. Pranvera e nxehtë

Burimi i nxehtë UVA është një nga pikat më unike piktoreske Dien Bien, i vendosur në komunën Noong Luong, rrethi Dien Bien, rreth 15 km në jugperëndim të qendrës së qytetit Dien Bien Phu. U Va me një sipërfaqe totale mbi 73 000 m2, ka një terren malor, me burime të nxehta minerale natyrore, një temperaturë mesatare prej 76-84 gradë Celsius, e cila është shumë e vlefshme për shëndetin. Peizazhi i U Va sipër janë kodra dhe male, poshtë janë lumenj, përrenj dhe liqene, aq të bukura dhe madhështore.

9. Ban Burrat

Ban Men është një nga atraksionet turistike më tërheqëse në Dien Bien Phu, një destinacion tërheqës turistik i komunitetit në Dien Bien. I vendosur midis mijëra maleve dhe fushave, fshati Men njihet si një destinacion tërheqës turistik për komunitetin, duke tërhequr shumë turistë vendas dhe ndërkombëtarë. Nga larg, fshati Men është i bukur si një foto me kurrizin të mbështetur në mal, përballë fushës së gjerë. Të spikatura në sfondin e gjelbër të pemëve dhe qiellit janë shtëpitë tradicionale të zeza tajlandeze. Jo vetëm që tërheq vizitorët nga peizazhet e bukura, fshati Men ka gjithashtu ajër të freskët dhe të freskët dhe një mjedis të gjelbër, të pastër dhe të bukur. Ban Men gjithashtu ruan dhe promovon identitetet tradicionale kulturore, duke përfshirë thurjen dhe qëndisjen e brokadës. Nëse në të kaluarën, gratë në thurje dhe qëndisje brokade ishin vetëm për përdorim familjar, tani ato u shërbejnë edhe nevojave të turistëve. Produktet me brokadë të fshatit janë zakonisht pëlhura, shalle ose çanta me fjalët e qëndisura “Memorial Ban’s brocade” për të promovuar kulturën unike të fshatit për vizitorët.

10. Kopshti i qershisë Muong Phang

Kopshti i luleve të qershisë Muong Phang është një nga destinacionet turistike më tërheqëse në Dien Bien, me një kopsht me lule qershie në lulëzim të plotë me më shumë se 500 pemë që rriten në kopshtin e zotit Le. Me 5 ha tokë të ndarë, zoti Tran Le pritet të “mbulojë” një “ishull të luleve të qershisë” në zemër të liqenit Pa Khoang. Vizitorët që vijnë këtu do të zhyten në pyllin e luleve dhe do të kenë foto të bukura në këtë ishull me lule qershie.

Xem thêm :   “Lỡ Say” 22 Địa Điểm Du Lịch Nha Trang Đẹp Nổi Tiếng, 22 Địa Điểm Du Lịch Nha Trang Siêu Hấp Dẫn

Turizmi Dien Bien nuk njihet vetëm për lulet e tij, me fitoren e Dien Bien Phu të vitit 1954 që tronditi botën, por edhe për bukurinë e tij të egër që magjeps vizitorët.

9 destinacione që nuk mund të humbisni kur udhëtoni për në Dien Bien

Së bashku i
VIVU.com
Shikoni 9 destinacionet më të shquara të Dien Bien.

1. Monumenti i Fitores Dien Bien Phu

*

Monumenti i Fitores Dien Bien Phu. Foto: Tieu Duy

Monumenti i Fitores Dien Bien Phu përfshin Monumentin dhe Muzeun e Fitores Dien Bien Phu; kodrat A1, C1, C2, D1; varrezat e dëshmorëve të kodrës A1; Bodrum i General Do Cat; Ura dhe aeroporti Muong Thanh; Kështjella e Hong Cum dhe Him Lam; Selia e fushatës Dien Bien Phu…

*

Varrezat e Dëshmorëve të Kodrës A1. Foto: Tieu Duy

Zona e relikteve mbulon të gjithë zonën e Dien Bien pan, ku u zhvillua lufta e Dien Bien Phu në 1954, duke rikrijuar fitoret e lavdishme të ushtrisë vietnameze dhe popullit në luftën heroike të rezistencës kundër agresionit kolonialist francez.

2. Fusha Muong Thanh

*

Foto: dulich24

Duke udhëhequr në katër fushat më të mëdha në veriperëndim, sipas traditës gojore “Nhat Thanh, Nhi Lo, Tam Than, Tu Tac”, fusha Muong Thanh kalon përgjatë brigjeve të lumit Nam Rom duke u përhapur si petale që përqafojnë reliket. të betejës çdo ditë. Sido që të jetë, kur të vini në Muong Thanh, nuk do të habiteni nga peizazhi i bukur natyror dhe pasuria e këtij vendi.

3. Liqeni Pa Khoang

*

Foto: dulichdienbien

Liqeni Pa Khoang ndodhet në mes të një peizazhi të bukur natyror, të fshehur në re. Në dimër, mjegulla bie për të krijuar një peizazh fantastik, në distancë duken male dhe shtëpi të bukura. Në verë, ajri këtu është i këndshëm me erëra të freskëta jugore. Të gjitha krijojnë një skenë paqësore, poetike, një peizazh simpatik. Në zonën e shtratit të liqenit, ka grupe etnike Thai dhe Kho Mu që ende ruajnë zakonet dhe zakonet tipike të veriperëndimit.

4. Hua Pe. Pranvera e nxehtë

*

Foto: dulichdienbien

Ejani në Dien Bien, provoni një banjë të nxehtë minerale në Hua Pe, do të shihni ndryshimin në krahasim me vendet e tjera. Nga diku në mal, uji i nxehtë rrjedh gjatë gjithë vitit, duke derdhur në përrenjtë Nam Pe dhe Hua Pe. Thuhet se ka shumë burime të nxehta, por për pije, në Hua Pe është i disponueshëm vetëm ujë mineral. Burimi i nxehtë Hua Pe përbëhet nga 1 rezervuar uji, 2 pishina të mëdha dhe pishina të dyfishta dhe shumë punë të tjera shërbimi.

5. Muong Lay Town

Që prej përfundimit të projektit hidroelektrik Son La, niveli i ujit në shtratin e liqenit është rritur me rreth 213 m, sipërfaqja është rreth 100 ha, ka krijuar për Muong Lay një peizazh eko-turistik jashtëzakonisht tërheqës, maja është mali dhe fundi është liqeni. Është krahasuar me një Ha Long në tokë. Me klimën e freskët dhe të freskët të maleve veriperëndimore, Muong Lay është kryqëzimi i parajsës, tokës dhe maleve, të kaluarën dhe të tashmen. Lumi i egër Da në të kaluarën tani është bërë i butë, i sheshtë dhe i gjelbër i pamasë, duke i dhënë shikuesit një ndjenjë rehati, lehtësie dhe ndjenjën e të qenit në harmoni me natyrën, qiellin dhe tokën.

6. Ura e Shpellës së Karkalecave

Para se të lindte Ura My Thuan, Ura Hang Tom ishte ura më e madhe e teleferikut në Vietnam që shtrihej në lumin Da, duke lidhur Dien Bien me Lai Chau. Duke ardhur në veriperëndim, kushdo dëshiron të kthehet një herë në Da Giang për të admiruar këtë urë. Duke qëndruar në mes të urës, njeriu është vetëm një pikë e vogël në mes të një pikture me male të larta, lumenj të thellë, ujëvara të egra, re të bardha që fluturojnë sipër… Son La Hydroelectricity hyn në funksion në të njëjtën kohë kur uji i lumit Da ngrihet lart, duke gëlltitur urën legjendare Hang Tom, duke i dhënë fund misionit të urës së parë të varur në lumin Da Giang për 40 vitet e fundit. Ura Hang Tom dikur ishte ura më e madhe me kabllo në Indokinë që mbante krenarinë e veriperëndimit dhe quhej “Ura e Parë e Indokinës”.

Xem thêm :   Top 10 Danh Lam Thắng Cảnh Đẹp Bình Phước, Săn Lùng 6 Điểm Du Lịch Đẹp Hoang Sơ Ở Bình Phước

7. Kalimi i Pha Din

Si një nga katër majat e mëdha të Qafës Veriperëndimore, terreni i Qafës Pha Din është shumë i rrezikshëm dhe i pasigurt, njëra anë është një shkëmb dhe tjetra është një humnerë e thellë, prandaj peizazhi në Qafën Pha Din gjithashtu bëhet i bukur. madhështore se kurrë me shtresa malore të njëpasnjëshme që shtrihen pafund. Sot, rruga për të shmangur kalimin e Pha Din është ndërtuar përgjatë faqes së malit të majave të kalimit dytësor në anën e majtë të Autostradës së vjetër Kombëtare 6, me një lartësi prej rreth 1000 m (200-400 m më e ulët se qafa e Pha Din), duke shkaktuar pak trafiku Kalimi i rrugës përmes kalimit të Pha Din dhe kalimi është i përshtatshëm vetëm për ata që duan aventurën.

Shihni gjithashtu: Ushtrimi i Gjeografisë së klasës 6 Shënimi 14 Mësimi 14 : Topografia e sipërfaqes së Tokës (Vazhdo)

8. Maja më perëndimore e A Pa Chai

Një Pa Chai është pika më perëndimore në kontinentin e Vietnamit, në kufi me Kinën dhe Laosin në komunën Sin Thau, rrethi Muong Nhe. Ky vend njihet si “një gjel këndon që të tre vendet mund të dëgjojnë”. I vendosur në një lartësi prej 1864 m mbi nivelin e detit, ky vend përqendrohet kryesisht në grupin etnik Ha Nhi dhe disa pakica të tjera etnike. Një Pa Chai është gjithashtu një vend i lidhur me numrin pikë referimi 0 (pa numër) me koordinatat 22°23’53″N 102°8’51″E, i vendosur në majën e malit Khoang La San në komunën Sin Thau, rrethi Muong. Hej, provinca Dien Bien.

JU DUHET NJË VEND PËR TË QËNDROJNË ME ÇMIM MË TË LIRË NË UDHËTIMIN TUAJ TË UDHËTIMIT, MOS nguroni të telefononi MENJËHERË NË 1900 1870 PËR KONSULTIM

7 rrugët veriperëndimore magjepsin njerëzit

Tregu veriperëndimor në Malësitë Qendrore

Fshatrat në malet e veriperëndimit

Ura e karkalecave Hang fitoi Dien Bien Phu, pikën më perëndimore të A Pa Chai, turizmin Dien Bien, liqenin Pa Khoang, përvojën e udhëtimit të Dien Bien, qytetin Muong Thanh, qytetin Muong Lay, kalimin Pha Din
libër hotele të lira udhëtime Evropë udhëtim Turizmi Hue Turizmi Hanoi Hoi An turizëm Turizmi perëndimor Turizmi Nha Trang Turizmi Japoni Turizmi Phu Quoc Turizmi Saigon turizmi Tajlandë turizmi botëror turizmi Ho Chi Minh City Turizmi Turizmi në Kinë Turizmi Da Nang Turizmi Da Lat Turizmi Hanoi baigiangdienbien.edu.vn baigiangdienbien. edu.vn hotele Hotele të lira hotele të lira Hanoi hotele të lira Hanoi hotele japoneze hotele në Saigon hotele Saigon hotel Da Lat Danang Përvoja e udhëtimit në Hanoi Përvoja e udhëtimit Da Lat Përvoja e udhëtimit në Saigon Këshilla udhëtimi në Saigon vivu vi vu Vietnam Rezervoni hotelin online destinacionin prenotoni hotel prenotim hotel të lirë rezervim hoteli online lirë prenotim hotel prenotim online prenotim hotel prenotim online

HCM: Kati i 2-të, Ndërtesa Anh Dang, 215 Nam Ky Khoi Nghia, Lagjja 7, Distrikti 3, Qyteti. Ho Chi Minh

HN: Kati 1, Ndërtesa Ladeco, 266 Doi Can, Lieu Giai Ward, Ba Dinh District, Hanoi

Mund të: Kati i 7-të – Ndërtesa STS – Bulevardi Hoa Binh 11B, Tan An Ward, Ninh Kieu District, City. Mund Tho

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 Địa Điểm Du Lịch Điện Biên Có Vẻ Đẹp Tuyệt Nhất!, 10 Địa Điểm Du Lịch Điện Biên Phủ Đẹp Nhất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *