Rate this post

A jeni një adhurues i natyrës dhe dëshironi të zbuloni shumë gjëra interesante në këtë tokë? Atëherë udhëtimi në Afrikë do të jetë padyshim shumë i përshtatshëm për ju. Bashkohuni me Ximgo për të renditur 17 destinacione tërheqëse në udhëtimin tuaj për të zbuluar Afrikën që nuk mund t’i humbisni!

17 destinacionet më tërheqëse turistike afrikane

1. Ujëvara Victoria

Victoria Falls ndodhet në territorin e dy vendeve, Zambisë dhe Zimbabve. Ky vend njihet edhe me një emër tjetër “Mosi-oa-Tunya”, që në gjuhën vendase do të thotë “jehonë tymi si bubullima”. Ujëvara ka një lartësi prej më shumë se 130 m, një gjerësi prej 1.7 km, e njohur si një simbol i bukurisë natyrore të Afrikës dhe një ndalesë për çdo vizitor në udhëtimin për të zbuluar Afrikën.

Po shikoni: Zbuloni Natyrën e Afrikës

E parë nga një distancë, skena e ujit që derdhet poshtë ujëvarës krijon spërkatje të bardha shkume si një fatkeqësi cunami. Uji që derdhet poshtë ujëvarës krijon tinguj të vrullshëm, duke sjellë një pamje madhështore dhe madhështore.

2. Rezervati Natyror Masai Mara, Kenia

Do të ia vlente nëse do të humbisnit Rezervatin Natyror Masai Mara, Kenia gjatë udhëtimit tuaj në Afrikë. Ky njihet si rezervati më i madh natyror i Afrikës, me një sipërfaqe totale deri në 1500 kilometra katrorë. Është shtëpia e më shumë se 90 llojeve të gjitarëve dhe më shumë se 400 llojeve të shpendëve. Përveç kësaj, kafshë të tjera të egra si babunë, krokodilët, zebrat, kafshët e egra, hipopotamët, … kontribuojnë në pasurimin e popullsisë së rezervës.

3. Liqeni Naivasha, Kenia

Liqeni Naivasha është një nga atraksionet më të njohura turistike afrikane. Ky është i vetmi park në Kenia ku mund të bëni një shëtitje për të parë nga afër zebrat dhe antilopat. Nëse jeni me fat, ndoshta do të dalloni shkaba të shtrira midis shkëmbinjve të atij parku.

4. Nabiyotum. Krater

Nabiyotum njihet si një nga krateret më unike në botë me një peizazh të çuditshëm që magjeps njerëzit. Kur vjen stina e shirave, krateri këtu kthehet në një liqen blu, duke krijuar një peizazh jashtëzakonisht interesant.

5. Amboseli .Parku Kombëtar

Parku Kombëtar Amboseli është një nga parqet kombëtare më piktoreske në botë. Prandaj, nuk është për t’u habitur që Amboseli është në 17 destinacionet më të mira turistike afrikane për t’u eksploruar.

Ky është habitati i shumë llojeve të kafshëve të egra. Në veçanti, duke ardhur këtu, vizitorët do të kenë mundësinë të admirojnë skenën e bardhë të mbuluar me borë në majën e Kilimanxharos. Harmonia mes natyrës së egër e ka bërë këtë park edhe më të gjallë. Mos harroni të merrni me vete një aparat fotografik në mënyrë që të mos humbisni momentet e mrekullueshme këtu!

6. Liqeni Nakuru, Kenia

Nëse jeni një person që e doni jetën e egër, veçanërisht flamingot, Liqeni Nakuru në Kenia është destinacioni tjetër turistik afrikan që Ximgo dëshiron t’ju sugjerojë. Është shtëpia e më shumë se 1 milion flamingove. A mund ta imagjinoni, do të duket imazhi i flamingove me pendë shumëngjyrëshe që mbulojnë liqenin? Me siguri do t’ju habisë sepse nuk u besoni syve!

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Tiền Giang Nổi Tiếng Bạn Nhất, Tiền Giang Có Gì Chơi

Koha që këta zogj migrojnë këtu është nga fillimi i gushtit deri në prill të vitit të ardhshëm. Merrni mundësinë për të parë këtë pamje fantastike!

7. Samburu, Rezerva Kombëtare

Samburu ndodhet në provincën Rift Valley të Kenias. Duke qenë se të ftuarit janë mjaft larg zonave të frekuentuara, duket se bukuria e këtij rezervati është ende e paprishur, e mbuluar me një atmosferë të qetë.

Kjo është shtëpia e llojeve të panumërta të kafshëve të egra, përfshirë zogjtë e rrallë. Në veçanti, duke ardhur këtu, do të keni mundësinë të vëzhgoni 5 kafshë shumë unike që janë gjirafa rrjetëzuese, gjirafa Gerenuk, antilopa me brirë të drejtë afrikano-lindore dhe struci somalez.

8. Bulevardi Baobab, Madagaskar

Bulevardi Baobab në vendin e Madagaskarit është një destinacion tërheqës turistik në udhëtimin tuaj për të zbuluar Afrikën. Ky bulevard Baobab është një rrugë me pluhur, e rrethuar nga pemët Bao Bao që janë deri në 800 vjeç, duke krijuar një skenë shumë unike, duke tërhequr mijëra turistë çdo vit.

Në veçanti, ky konsiderohet edhe vendi më i bukur për të parë perëndimin dhe lindjen e diellit. Me siguri do të mbyteni nga skena këtu.

9. Rezervati Natyror Tsingy de Bemaraha, Madagaskar

Rezervati Natyror Tsingy de Bemaraha i vendosur në perëndim të Madagaskarit është destinacioni tjetër tërheqës turistik afrikan që Ximgo do të donte t’ju sugjeronte.

Karakteristika e parë unike e këtij vendi që Ximgo duhet të përmendë është pylli me gurë. Janë të panumërta pllaka gëlqerore të shpërndara në pyllin e lashtë, duke krijuar një pamje peizazhi jashtëzakonisht madhështore. Përveç kësaj, ekosistemi këtu është jashtëzakonisht unik dhe i pasur, me kushte ideale mjedisore dixhitale, të përshtatshme për zhvillimin dhe mbijetesën e kafshëve.

10. Parku Kombëtar Serengeti, Tanzani

Serengeti ndodhet në veri të Tanzanisë, është një park kombëtar në 10 parqet më të mira kombëtare që nuk mund t’i vizitoni nëse udhëtoni në Afrikë.

Parku Serengeti është i mbuluar nga stepa e gjelbër me pyje të dendura, është shtëpia e shumë kafshëve dhe bimëve të rralla, si luanë, zebra, gjirafa, pemë banja, pemë. palma, sallam,…

Përveç kësaj, nëse jeni me fat, në këtë udhëtim mund të shihni edhe 5 kafshë të mëdha në distancën më të afërt, pra luanin, rinocerontin, elefantin dhe buallin.

11. Rezerva e kraterit Ngorongoro, Tanzani

Ngorongoro Crater Reserve është një destinacion i preferuar turistik për njerëzit që duan të eksplorojnë natyrën dhe jetën e egër. Me diversitetin dhe pasurinë e ekosistemeve dhe një mjedis mbresëlënës, Rezerva e Kraterit Ngorongoro, Tanzania është njohur nga UNESCO si një sit i trashëgimisë botërore.

Kjo është shtëpia e më shumë se 25,000 llojeve të kafshëve, duke përfshirë disa lloje të rralla si bishta e egër, rinoceronti i zi, bualli afrikan,… Duke ardhur këtu do të dëshmoni luftën, mbijetesën e gjahtarit dhe gjahut. Kjo është një pamje e rrallë, jo të gjithë mund ta përjetojnë atë në këtë distancë të afërt.

12. Zanzibar, Tanzani

Duke iu referuar turizmit në Afrikë, do të jetë e gabuar nëse injoroni ishullin e Zanzibarit në Tanzani. Ky ishull njihet si ishulli më simpatik në Afrikën Lindore, me pamje jashtëzakonisht paqësore, përveç arkitekturës unike të njerëzve indigjenë.

13. Mali Kilimanjaro, Tanzani

Nuk është e vështirë të kuptosh pse çdo vit deri në 40,000 turistë vijnë për të pushtuar majën e malit Kilimanjaro, Tanzani. Maja e malit ka një lartësi deri në 4600 m dhe njihet si çatia e Afrikës. Imazhi i malit madhështor Kilimanjaro është përshkruar qartë në veprën me tregime të shkrimtarit të madh Ernest Hemingway. Përveç kësaj, mali Kilimanjaro është gjithashtu shtëpia e llojeve të panumërta të kafshëve të egra. Udhëtimi për të zbuluar malin Kilimanjaro me siguri do t’ju sjellë shumë gjëra interesante.

Xem thêm :   hành trình của tri thức

14. Rrafshina Okavango, Botsvana

Delta Okavango e vendosur në Botsvana thuhet se është vendi më i bukur në Afrikë. Kjo fushë dallohet nga shkretëtira me rërë e fortë e Kalahari. Edhe pse është e thatë, ajo është shtëpia e shumë kafshëve. Përveç kësaj, ka shumë laguna të qarta, ose lumenj gjarpërues dhe lloje të pasura bimore.

15. Kripë Makgadikgadi, Botsvanë

Një tjetër vend i jashtëzakonshëm që duhet ta vizitoni patjetër në itinerarin tuaj të udhëtimit afrikan është pellgu i kripës Makgadikgadi në Botsvana. Ky është një vend me bukuri të paimagjinueshme, duke dëgjuar emrin e tij të tingëllojë sikur kjo është një tokë e vdekur. Por në të vërtetë Makgadikgadi është parajsë. Është shtëpia e shumë llojeve të kafshëve dhe bimëve, veçanërisht gjatë sezonit të shirave.

16. Le Morne Brabant, Mauritius

Le Morne Brabant është një atraksion turistik në Mauritius. Ajo është e rrethuar nga një lagunë, e cila është shtëpia e shumë bimëve të rralla si boucle d’oreille ose marinette.

17. Bo-Kaap, Afrika e Jugut

Bo-Kaap njihet si qyteti “kameleon” nga shtëpitë e pikturuara me shkëlqim, është një destinacion turistik që nuk duhet humbur në eksplorimin tuaj afrikan.

Vini re kur udhëtoni në Afrikë:

Si të udhëtoni në Afrikë: Aeroplani është mjeti i transportit i zgjedhur nga shumë turistë gjatë udhëtimit të tyre në Afrikë, thjesht sepse është i përshtatshëm dhe kursen kohë. Aktualisht, Vietnami ka një fluturim direkt nga Hanoi në Kenia në Afrikë. Normalisht, do të ketë 2-3 fluturime të Kenya Airways çdo javë. Megjithatë, vizitorët do të duhet të paguajnë një shumë të madhe parash për të mos pasur nevojë të kalojnë tranzit në 1-2 pika në këtë udhëtim. Transporti në Afrikë: Autobusët janë mjetet më të përdorura të transportit në vendet afrikane. Jo vetëm kursimi i parave për ju, udhëtimi me autobus gjithashtu ju jep shumë përvoja interesante. Megjithatë, në orët e pikut, autobusi këtu shpesh ndodh të jetë i mbushur me njerëz dhe i mbushur me njerëz në autobus. Prandaj, ju lutemi kujdesuni mirë për bagazhin tuaj! Një opsion më i mirë transporti në udhëtimin tuaj në Afrikë është të marrësh me qira një makinë vetë-drejtuese, xhipat do të jenë shoqëruesit tuaj të udhëtimit gjatë gjithë rrugës. Në varësi të vendndodhjes, çmimi për të marrë me qira një xhip do të ndryshojë, duke filluar nga 30-100 USD/ditë. Njihuni me kërkesat e hyrjes përpara se të shkelni në ndonjë vend të Afrikës. Kontaktoni ambasadën tuaj lokale për ndihmë. Organizoni pikat e grumbullimit të vizave për udhëtimin tuaj për të shmangur problemet e padëshiruara dhe për të kursyer më shumë kohë për udhëtimin tuaj. Mbani gjithmonë dollarë amerikanë dhe njihni kursin e këmbimit në mënyrë që të mos humbni para kur shkëmbeni para. Mjerisht, Afrika ka një mjedis të bukur, por mjedisi këtu nuk është i garantuar. Pra, ju lutemi konsultohuni me njerëzit vendas kur vizitoni ndonjë liqen! Ka shumë raporte se Afrika nuk ka ujë të pastër. Kjo nuk është absolutisht e vërtetë. Por për të qenë më të kujdesshëm, duhet të sillni tableta jodi!

Më sipër janë 17 destinacione turistike afrikane. Shpresojmë që me këto sugjerime, do të keni përvoja më domethënëse në këtë udhëtim.

Xem thêm :   Combo Bé Khám Phá Môi Trường Xung Quanh, Tổ Chức Các Hoạt Động Khám Phá Với Môi Trường

Përveç veçantisë dhe diversitetit në nuancat tradicionale kulturore, Afrika ka gjithashtu mrekulli natyrore që çdo turist ëndërron t’i zbulojë vetë. Këtu janë disa nga gjërat më të mira për natyrën madhështore të Afrikës.

*

Lumi Nil: Është lumi më i gjatë në botë. Me origjinë nga Burundi (Ruanda – Afrika Qendrore) në rrjedhën e sipërme të quajtur lumi Kakela, lumi Nil derdhet në liqenin Victoria, në kufirin e Ugandës, Tanzanisë dhe Kenisë. Nga ky liqen, një degë derdhet në Sudan në kryeqytetin Khartoum, i njohur si Nili i Bardhë, një degë tjetër e lumit rrjedh nëpër Etiopi rreth Khartoum, e quajtur Nili Blu. Dhe nga këtu i quajtur Nili kryesor vazhdon të rrjedhë përmes Sudanit, Egjiptit dhe më pas në Detin Mesdhe me një gjatësi totale nga burimi prej 6671 km. I gjithë pellgu i lumit është 3 milion km², shumica e të cilave ndodhet në Afrikën ekuatoriale dhe tropikale. Lumi Nil dhe lumi Amazon krijojnë një veçori unike në Afrikë: ai rrjedh nga jugu në veri, nga tropikët e lagësht të kontinentit përpara se të arrijë në Mesdhe, duke vazhduar në pjesën lindore të shkretëtirës së thatë, planetin Sahara.

*
*

Vullkani Kilimanjaro: Është vargmal më i madh vullkanik në Afrikë me një lartësi prej 5,895 m. Kilmanjaro ka shumë emra të tjerë si Kilima Dscharo, Oldoinyo Oibor (mali i bardhë në Masai) ose Kilima Njaro (mali ndriçues në suahilisht). Kilimanjaro është një koleksion prej 3 malesh: Mali Kibo është më i larti me një grykë të gjerë, më shumë se 2 km në diametër, së bashku me malin Shira në perëndim dhe Mawenzi në lindje që formojnë vargmalin Kilmanjaro. Mali Kilmanjaro është një pyll me pemë 7-10 m të larta, nga 3000 m e lart ka kullota dhe shkurre. Nga 4000 m lart është klima e ashpër, jetojnë vetëm myshqet dhe fierët. Maja e malit është e mbuluar me borë gjatë gjithë vitit. Kilimanjaro është një nga vullkanet më të mëdhenj dhe më të bukur në botë.

*

Great Rift Valley: Rreth 20 milionë vjet më parë, korja e tokës, ende e dobët, u nda, duke krijuar një çarje nga Azia Jugperëndimore në Afrikën Lindore. Në kontinentin afrikan, çarja shtrihet për mijëra kilometra nga bregu jugperëndimor i Detit të Kuq përmes vendeve të Etiopisë, Kenisë, Tanzanisë dhe Malavisë deri në lumin Zambezi të poshtëm në luginën e Mozambikut. Lugina e Riftit të Madh është më shumë se 100 km e gjerë në gjerësinë e saj, 45 km në më të ngushtën, e rrethuar nga shkëmbinjtë e thepisur me veshë maceje. Ka vende ku shkëmbi është gati 2000 m i lartë, vendi më i ulët është afro 600 m. Gjatë gjithë gjatësisë së saj prej mijëra kilometrash, lugina e Riftit të Madh është e mbushur me burime të nxehta dhe liqene të vegjël.

Shihni gjithashtu: 999+ fotografi të natyrës, foto të bukura të peizazhit 3D me cilësi 4K

*

Liqeni Victoria: Është liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në Afrikë dhe i dyti në botë me një sipërfaqe prej 69,000 kilometra katrorë. Liqeni ndodhet në kufirin e Ugandës, Kenias dhe Tanzanisë. Në liqen ka shumë ishuj të vegjël, të cilët janë vende ku turistët pushojnë dhe vizitojnë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Khám Phá Thiên Nhiên Châu Phi Mùa Thú Di Cư, Kham Pha Chau Phi . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *