Rate this post

Aktualisht, thinja e parakohshme e flokëve tek të rinjtë e moshës 15-25 vjeç është shumë e zakonshme. Për të përmirësuar këtë situatë, mund të aplikoni mjete juridike popullore për flokët e hershme gri nga barishtet. Këmbëngulja në përdorimin e bimëve mund të ndihmojë që flokët tuaj të bëhen sërish të zinj dhe më të shndritshëm se më parë.

Po shikoni: Si të trajtoni flokët e thinjura të parakohshme nga natyra

*

karkaleca: Sillni karkalecat e pjekura në skarë dhe më pas vendosini në një tenxhere me ujë të ziejnë për të marrë lëngun. Përzieni ujin e valuar me ujë të ftohtë për të larë flokët si zakonisht. Aplikoni 3-4 herë në muaj, do të shihni shumë më efektive.

Poligoni: Merren 60g ha thu o, zihen me uje dhe veze te ziera. Përdoreni 3-4 herë në javë për rezultate më të mira.

Ose copëtoni 20 gr ha thu o, zieni me 1 litër ujë të vluar, shtoni 20 gr mollë tamarindi, ziejini për 15-20 minuta, përdorni çdo ditë në vend të çajit për të ushqyer flokët.

Fasule të zeza: Për shkak të natyrës së saj të ëmbël dhe të ftohtë, pirja e fasuleve të zeza do të ndihmojë në detoksifikimin dhe bërjen e flokëve të zeza në mënyrë efektive pas një kohe të shkurtër përdorimi. Mund ta përdorni duke zier 50 gr fasule të zeza me kocka për të bërë supë. Ose fasule të zeza të thata për t’i bërë ato dhe më pas zihen me ujë për të pirë.

Përndryshe, ju mund të pjekni fasule të zeza dhe t’i grini ato në një pluhur. Më pas, përzieni pluhurin me ujë në një raport të caktuar për të pirë. Pini 1-2 gota në ditë dhe bëjeni për shumë ditë për të marrë përfitime maksimale.

Vaji i kokosit dhe limoni: Kjo përzierje është përdorur prej kohësh nga shumë njerëz për të përmirësuar problemin e thinjjes së parakohshme të flokëve. Por ata vërtet funksionojnë siç thonë njerëzit, dhe ju duhet t’i provoni ato. Vitaminat dhe lëndët ushqyese në vajin e kokosit, limoni ndihmojnë flokët e zinj më shpejt dhe më të fortë.

Për ta përdorur, mjafton ta aplikoni përzierjen direkt në flokë dhe ta lini të qëndrojë për 30 minuta dhe më pas ta shpëlani me ujë të ngrohtë. Gjatë procesit, ju duhet të masazhoni flokët tuaj që esenca të zhytet thellë në rrënjët e flokëve.

*

Fruta ylli i thartë: Merrni 200 gr fruta ylli të thartë me sasinë e duhur të ujit rreth 150-200 ml, të shoqëruar me pak mjaltë. Më pas, i sillni të gjithë këta përbërës në një blender dhe i aplikoni në flokët tuaj. Vitaminat dhe lëndët ushqyese në këta përbërës do të ndihmojnë për t’u kujdesur për flokët nga brenda dhe për të përmirësuar problemin e flokëve të thinjura të parakohshme.

Gjethet e guava: Përgatitni një grusht gjethe të freskëta guava dhe grijini ato. Në një enë vendoseni sasinë e smoothie-t me gjethe guava që sapo keni pirë, përzieni me pak ujë. Merrni atë përzierje dhe aplikojeni në flokët tuaj në kombinim me masazh. Pas 40 minutash shkoni të lani flokët dhe mbaroni. Me këtë sekret, duhet ta bëni një herë në javë.

Frutat e zorrëve: Merrni një tufë zorrësh të lara dhe të prera në copa. Thajeni ose thajeni në hije derisa tufat e zorrëve të thahen. Zhytni zorrët e thara në ujë të ngrohtë dhe lërini brenda natës. Përdoreni këtë ujë për të larë flokët. Bëjeni 5-6 herë në ditë.

Ose përdorni tufa me zorrë, një lugë çaji vaj bajame, gjysmë limoni. Shtrydhni limonin për të marrë lëngun, lani zorrët dhe shtrydhni lëngun, përzieni lëngun me vaj bajamesh dhe lëng limoni. Para se të shkoni në shtrat, përdorni përzierjen e mësipërme për ta aplikuar në mënyrë të barabartë në rrënjë dhe flokë. Masazhoni butësisht me duar për 5 minuta, shkoni në shtrat. Përdorni ujë të pastër për të shpëlarë flokët pas zgjimit. Kryeni rregullisht nga 4-5 herë në javë, vazhdoni për 4 javë.

Xem thêm :   Cách Tra Cứu Lịch Sử Tiêm Chủng Vnvc, Cách Tra Cứu Lịch Tiêm Chủng Tại Vnvc

Bari i lartë i kallamarit: Bari i kallamarit me sasinë e dëshiruar, i larë, i gatuar, i koncentruar në të lartë, pastaj lëng xhenxhefili, mjaltë në një sasi të moderuar, ajo përsëri. Vendoseni në një kavanoz kur përdorni, merrni 1-2 lugë ujë të zier të ngrohtë ose shtoni pak verë orizi për të pirë. Ky nivel dy herë në ditë ka efektin e tonifikimit të veshkave dhe mëlçisë, duke ndihmuar thelbin e gjakut.

Gërshetat e barit të kallamarit: Bar kallamar 1-2 kg hidhet në lëng për të marrë një tretësirë ​​të kondensuar të përzier me pluhur të virgjër të përgatitur si më poshtë: 300-1000 g verë të virgjër të njomur në verë për 1 ditë, e qëruar, e tharë e pjekur dhe pluhur. E kompletuar me mjaltë. 10 g çdo herë. Pini 3 herë në ditë me verë orizi të ngrohur. Ky tonik i plotë për qetësimin e dhimbjeve të veshkave dhe mëlçisë, flokëve të zinj, mjekrës dhe shpinës.

Përveç kësaj, bari i kallamarit mund të kombinohet me shumë shije të tjera si goji berry, lepuri ty tu, five vizi, selvi, ha thu o, kokrra të pjekura… Duhet të jeni këmbëngulës në përdorimin e tij për 6 muaj – 1 vit. .

*

Fruti i manit: Lani manat, thajini dhe thajini ose thajini. 50 g manit të thatë në ditë. Ngrënia e vazhdueshme e manit të thatë për një kohë të gjatë do të vëreni një përmirësim të gjendjes së flokëve.

Gjethet e manit: Lani gjethet e manit dhe vendosini në një tenxhere, shtoni ujë, ziejini për 20 minuta, kulloni lëngun e gjetheve të manit, mos përdorni mbetje, lëngut të gjethes së manit i shtoni vaj susami, përziejini mirë me duar që të formohet një furçë flokësh. Merrni një sasi të mjaftueshme të përzierjes së vajit të susamit dhe lëngut të gjetheve të manit çdo ditë për të krehur flokët 1-2 herë. Aplikimi i vazhdueshëm i ilaçit nga 3 deri në 4 javë do të ndihmojë në rikthimin e flokëve të zinj.

Gjethet e misrit të fushës: Thithni dhe lani gjethet e fenugreek. Vendosni gjethet e misrit të fushës në llaç dhe falsifikoni, sigurohuni që të merrni lëngun. Përdorni lëngun e gjetheve të fenugrekut për ta aplikuar në rrënjët e flokëve. Pas 30 minutash, lani flokët me ujë të ftohtë. Për të përmirësuar gjendjen e flokëve të hershme gri, duhet të përdorni gjethet e fenugrekut 1-2 herë në ditë, të ruhen për shumë ditë.

Susami i zi: Ky është një nga përbërësit e thjeshtë por efektiv për të ndihmuar në parandalimin e thinjjes së parakohshme të flokëve. Me këtë përbërës, ju e pjekni dhe më pas e zhytni në ujë të valë për ta pirë në vend të ujit të filtruar. Susami i zi ka veti të ftohta, kështu që ndihmon në ftohjen dhe zvogëlimin e thinjjes së parakohshme të flokëve. Aplikoni vazhdimisht për 1 muaj do të shihni një ndryshim.

Xhensen: Përdorni xhensen, verë të bardhë 45 gradë. Hidhni xhensen në një kavanoz qelqi, derdhni verën në kavanoz, mbyllni kapakun dhe ruajeni për 3 javë. Kur duhet të pini 20 ml verë xhensen. Pini një herë në ditë dhe pini me vakte. Jini të durueshëm për 3 javë.

*

Avokado: Përgatitni 1 avokado, 2 lugë vaj avokadoje. Merrni mishin e avokados dhe vendoseni në një enë, rrihni derisa të jetë e qetë, shtoni vaj avokado në të, përzieni mirë me një lugë që të formohet një pastë, aplikoni përzierjen e gjalpit dhe vajit të avokados në rrënjët e flokëve dhe kokës, masazhoni butësisht. Prisni 15 deri në 30 minuta, përdorni shampo dhe ujë për të larë flokët si zakonisht. Përdorni avokado 3-4 herë në ditë për 3 javë. Kombinoni të hani avokado 1 frut në ditë për të përmirësuar efektin e trajtimit.

Xem thêm :   Khởi Động Loạt Sự Kiện Kích Cầu

Lëng patate: Zieni një patate dhe më pas merrni ujin për të larë flokët. Ose i bëni pure patatet, i përzieni me mjaltë për të krijuar një kondicioner për flokët. Pas larjes, duhet t’i lini flokët të thahen vetë dhe mos përdorni një krehër të shpejtë për t’i krehur. Sepse kur krehni flokët e lagur, do t’i bëni ato të ngatërrohen lehtë dhe do të humbasin bukurinë e tyre natyrore.

Spinaqi: Sillni lëngun e amarantit të larë, të grirë dhe të nxjerrë. Përdorni lëng amaranti për ta aplikuar në lëkurën e kokës, këmbët dhe trupin e flokëve. Lani flokët me ujë të ftohtë pas 30 minutash. Bëjeni 5-6 herë në ditë. Vazhdoni të përdorni lëngun e amarantit për 2 javë që të ndjeni së shpejti efektin.

– Trishtimi i shumë femrave është thinja e parakohshme e flokëve, shenjë e plakjes që asnjë kozmetikë e shtrenjtë nuk mund ta kapërcejë. Emdep.vn do t’ju sugjerojë 7 mënyrat më efektive për të reduktuar thinjat e parakohshme në mënyrë natyrale në artikullin më poshtë.Rënia e prodhimit të melaninës do të bëjë që flokët tuaj të thinjat para kohe, duke humbur pamjen e tyre rinore. Nëse jeni shpesh të stresuar, ose i ekspozuar ndaj shumë ndotjes, flokët tuaj janë gjithashtu të prirur ndaj thinjjes së parakohshme. Nëse shpesh ju duhet të lyeni flokët për të mbuluar flokët gri, mund të jetë zhgënjyese dhe e shtrenjtë. Prandaj, shumë njerëz duan të gjejnë mënyra për të reduktuar flokët e hershme gri nga natyra, me përbërës të lirë dhe të lehtë për t’u blerë në Vietnam. Recetat e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të përballeni me qimet e thinjura të padurueshme, të kufizoni humbjen e flokëve dhe gjithashtu të ndihmojnë në ruajtjen e flokëve të shëndetshëm.

1. Karotat dhe farat e susamit

*

Ilustrim

Karotat dhe farat e susamit janë të dyja shumë të mira për shëndetin e përgjithshëm dhe kanë aftësinë të ngadalësojnë procesin e thinjave. Duhet të shtoni më shumë fara susami në dietën tuaj ditore, për shembull, të hani kripë susami, të përzier me manekine, pjata të skuqura, oriz ngjitës… Gjithashtu duhet të pini një gotë lëng karrote çdo ditë, duke ndihmuar në uljen e thinjave të hershme. Nga brenda Për të reduktuar flokët e thinjur nga jashtë, grisni farat e susamit, përzieni me lëng karrote në një raport 1:1, më pas masazhoni këtë përzierje në mënyrë të barabartë në lëkurën e kokës, inkuboni për 30 minuta. Bëjeni këtë metodë vazhdimisht një herë në javë derisa të ktheheni flokët e zinj të dëshiruar.2. Si të reduktoni thinjat e parakohshme nga qepa dhe xhenxhefili

*

Ilustrim

Thërrmoni një rrënjë xhenxhefili, përzieni me 1 lugë qumësht të freskët dhe disa lugë lëng qepe për të bërë një maskë flokësh për 30 minuta. Mos harroni të masazhoni tërësisht këtë përzierje në lëkurën e yndyrshme, pas inkubimit, lajeni me shampo. Këtë metodë duhet ta aplikoni 1 deri në 2 herë në javë. Maska me qepë dhe xhenxhefil nuk ka gjasa të lyejë flokët gri në të zezë, por do të parandalojë që qimet e tjera të kthehen në argjend. Kështu, kur flokët e vjetër gri bien, flokët tuaj gradualisht do të rifitojnë ngjyrën e zezë natyrale.3. Si të reduktoni thinjat e parakohshme nga çaji i zi

*

Ilustrim

Nëse keni frikë të përdorni kondicioner për flokë të trashë nga frika se mos lani me vështirësi, atëherë metoda e shpëlarjes së flokëve me çaj të zi do të jetë e përshtatshme për ju. Çajin e zi mund ta gjeni në dyqane ushqimore ose supermarket, çaj të thatë ose qese çaji Metoda: Përdorni 1 filxhan çaj të zi të përzier me 1 lugë çaji kripë të imët. Pas larjes me shampo, përdorni ujë me kripë çaji të zi për të shpëlarë skalpin dhe flokët, inkuboni për 1 orë dhe më pas thjesht shpëlajeni me ujë. Një përzierje e ujit të çajit të zi dhe kripës së imët ka aftësinë të errësojë flokët, të mbulojë flokët e thinjura dhe të zbusë flokët si një balsam natyral.Kondicioneri i flokëve gjithashtu ka efektin e mbajtjes së ngjyrës më të qëndrueshme. Në çajin e zi uji përmban antioksidantë, ngadalëson procesin e plakjes së kokës, kështu që shkalla e thinjjes së parakohshme gjithashtu zvogëlohet.4. Si të reduktoni thinjat e parakohshme nga gjethet e guava

*

Ilustrim

Xem thêm :   Giáo An Khám Phá Tôi La Ai T1, Giáo Án Chủ Đề Nhánh: “Tôi Là Ai

Përdorimi i gjetheve të guava si maskë për flokët është një metodë e aplikuar nga shumë gra aziatike. Thërrmoni gjethet e guavas në një pastë, përzieni me pak ujë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë dhe lëkurën e kokës. Gjethet e gujavës kanë aftësinë për të lyer natyrshëm flokët gri, për të ruajtur ngjyrën e zezë të flokëve dhe për të parandaluar rënien e flokëve. Ju mund ta aplikoni këtë metodë rreth 1-2 herë në muaj, sapo të shihni shenjat e hershme të thinjave.5. Si të reduktoni thinjat e parakohshme nga patatet

*

Ilustrim

Përbërësi që ndihmon në reduktimin e qimeve të parakohshme të thinjura nga patatet është nga lëvorja e saj. Mund të përfitoni sa herë që blini patate për të gatuar për familjen tuaj. Patatet i lani, më pas i qëroni, i vendosni lëkurat në një tenxhere që të ziejnë me ujë, vazhdoni të ziejini për rreth 5 minuta. Prisni që uji të ftohet, më pas filtroni këtë ujë për të shpëlarë flokët pas larjes, përdorni atë në vend të kondicionerit. Mund të ruani 1 shishe ujë të zier nga lëvozhga e patates në frigorifer për ta përdorur gradualisht, përdorni rregullisht sa herë që lani flokët për efektin më të mirë.6. Si të reduktoni thinjat e parakohshme nga lulet e hibiskut

*

Ilustrim

Lulet Hibiscus, të njohura edhe si angjinare të kuqe ose lule hibiscus, mund të përdoren për të bërë maska ​​kundër flokëve gri. Ju vendosni rreth 10-15 lule hibiscus në 5 gota ujë, ziejini për 20 minuta. Më pas, nxirrni lulet, lërini të ftohen dhe më pas shtypini, merrni masën dhe masazhoni në lëkurën e kokës. Mbajeni lëngun e luleve për të larë flokët për herë të parë, më pas shpëlajeni me ujë të pastër, nuk ka nevojë të lani më shumë me shampo.

Shihni gjithashtu: Beteja e Dien Bien Phu: Beteja që ndau Vietnamin, Ushtria Popullore e Vietnamit

7. Si të reduktoni thinjat e parakohshme nga kafeja

*

Ilustrim

Nëse dëshironi një efekt të shpejtë, mund të përdorni kafen për të ngjyrosur flokët tuaj, duke krijuar një ngjyrë natyrale kafe të errët që është edhe rinore dhe gri. Përgatitni një kafe shumë të fortë, prisni që të ftohet, më pas shpëlajeni në flokë, masazhoni tërësisht nga rrënja deri në majat e flokëve. Ju duhet t’i inkuboni flokët për 30 minuta dhe më pas t’i lani me ujë të ftohtë. Pas rreth 2 herë duke e bërë këtë, flokët tuaj do të lyhen në një ngjyrë kafe të errët, flokët gri do të jenë të vështira për t’u njohur.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 08 cách trị tóc bạc sớm từ thiên nhiên hiệu quả, 7 cách trị tóc bạc sớm cực hay từ tự nhiên . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *